Ягона Инвестиция кодекси инвесторлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини кафолатли ҳимоя қила олади
Мамлакатдаги иқтисодий ўсиш, аҳоли даромадларининг ошиши, янги иш ўринлари яратилиши ва инсонлар учун фаровон ҳаётнинг таъминланиши инвестиция билан узвий боҚлиқ. Шу сабабли партиямиз Бизнес-омбудсман билан бирга ишлайдиган Инвестицион омбудсман институтини ташкил этиш, хорижий сармоядорлар учун тайёр инвестиция пакетларининг электрон базасини шакллантириш ва тақдим этиш тизимини ишлаб чиқиш, сармоя жалб қилишда “парламент, партия ва бизнес дипломатия”си институтларидан кенг фойдаланиш, қўшни давлатлар билан савдо айланмасини раҚбатлантирувчи механизмни ривожлантириш, етакчи халқаро ва хорижий молия институтлари билан алоқаларни кенгайтириш, жалб қилинган хорижий инвестиция ва кредитлардан самарали фойдаланишни таъминлаш тарафдори.
Шак-шубҳасиз, ўтган 3 йилда юртимизга хорижий инвестицияларни жалб қилиш борасида муайян натижалар билан бирга, маълум бир тажрибага ҳам эга бўлдик.
Ана шу тажрибаларимиз инвесторлар билан қандай ишлаш лозимлиги, инвестицияни иқтисодиётнинг қайси тармоҚига жойлаштириш муҳимлиги ҳамда хом ашё ва меҳнат ресурсларидан самарали фойдаланиш учун нима қилишимиз кераклигини кўрсатди.
Инвестиция жараёнида энг муҳим масала — бу инвесторлар ишончи. Айтиш лозимки, инвесторларнинг ишончи фақатгина уларнинг ҳуқуқи қонун билан тизимли ҳимоялангандагина юзага келади.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, инвестиция жараёнлари асосан 3 та,  “Инвестиция фаолияти тўҚрисида”ги, “Чет эл инвестициялари тўҚрисида”ги, “Чет эллик инвесторлар ҳуқуқларининг кафолатлари ва уларни ҳимоя қилиш чоралари тўҚрисида”ги қонунлар ҳамда 100 дан ортиқ қонуности ҳужжатлари билан тартибга солинмоқда.
Амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ўзгарувчанлиги, қонунлардаги ҳаволаки нормалар кўплиги инвестициявий муҳитга салбий таъсир кўрсатиб, сармоядорларнинг ишончсизлигига сабаб бўлмоқда.
Ўрганишлар давомида аниқланган муаммолар, инвесторлар таклифлари соҳадаги қонунчиликни такомиллаштириш, тизимга солиш, яхлитлаштириш ва инвесторларнинг фойдаланиши учун қулай шаклга келтириш зарурлигини кўрсатди.
Партиямизнинг бу борадаги хулосаси аниқ. Яъни қулай инвестициявий муҳитни шакллантириш, янги иш ўринлари яратиш, қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, аҳолининг реал даромадларини ошириш мақсадида амалдаги қонун ва қонуности ҳужжатларини унификация қилиш ва такомиллаштириш орқали Инвестиция кодекси ишлаб чиқилиши зарур, деб биламиз.
O‘zLiDeP томонидан ишлаб чиқилиши режалаштирилган бу Кодексда қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилади:
— давлат инвестиция сиёсатининг муҳим устувор йўналишларини аниқ белгилаш,
— қулай инвестиция муҳитини шакллантириш учун давлат ва маҳаллий бошқарув органларининг вазифалари ва мажбуриятларини аниқлаштириш,
— инвестициялар, инвесторлар турлари ва шаклларини аниқ белгилаш, инвестиция киритиш жараёни ҳисобини юритиш тизимини жорий этиш,
— инвестиция лойиҳаларини жойлаштиришда ҳудудлар салоҳиятини, хом ашё, меҳнат ресурсларини ҳисобга олган ҳолда тақсимлаш тамойилига қатъий риоя этиш,
— инвестиция киритиш жараёнида инвесторларга ер участкалари, бўш бинолар ажратиш, муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиши билан боғлиқ масалаларни аниқлаштириш,
— инвесторларга Ўзбекистонда яшаш ҳуқуқини бериш билан боғлиқ масалаларни акс эттириш,
— махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари мақомини аниқ белгилаш,
— валюта операцияларидаги устуворлик ва эркинликларни кўзда тутиш,
— инвестиция киритганлик учун солиқ ва бошқа турдаги имтиёзларни қўллаш қоидаларини аниқ белгилаш.
Биз Инвестиция кодекси қабул қилиниши инвестиция фаолиятини амалга ошириш эркинлигини таъминлаш, инвесторларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини кафолатли ҳимоялаш, шунингдек, инвестициялар билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишда муҳим аҳамият касб этишига ишонамиз.

Investment Code – key to protecting the rights and legitimate interests of investors
Economic growth, increasing population incomes, creating new jobs and ensuring a comfortable life for people in the country are inextricably linked with investments. In order to support investors, the party advocates the creation of the Investment Ombudsman Institute, acting in conjunction with the Business Ombudsman, the formation of an electronic database of a ready-made investment package for foreign investors and development of a system for its presentation, the use of “parliamentary, party and business diplomacy” institutions to attract investments, development mechanism for stimulating trade with neighboring countries, expanding ties with leading international and foreign financial institutions, ensuring the efficient use of attracted foreign investment.
Of course, along with the practical work carried out over the past three years to attract investment in the country, we have gained some experience. He showed how to work with investors, in which sectors of the economy it is important to invest, what needs to be done for the rational use of raw materials and labor resources.
A pressing issue in the investment process is investor’s confidence. And it is provided only with systemic protection of their rights by law.
The analysis showed that the investment process is streamlined mainly by three laws – “On the Investment Activities”, “On Foreign Investments”, “On Guarantees and Measures to Protect the Rights of Foreign Investors” and more than 100 by-laws.
The volatility of existing normative-legal documents, a lot of unreasonable norms in laws, adversely affecting the investment environment, cause investors’ distrust. Identified during the study of the problem, the proposals of investors necessitate the improvement of the legislation of the sphere, its systematization, integrity and bringing into a form convenient for use by investors.
In this regard, the party has a specific opinion: an Investment Code should be developed in order to create an attractive investment environment, create new jobs, expand production of high value-added products, increase real incomes of the population by unifying and improving existing laws and regulations.
The Investment Code, which is planned to be developed by UzLiDeP, should outline the following priority areas of investment policy:
— clarification of tasks and obligations of state and local government in formation of a favorable investment environment;
— determination of types and forms of investments, investors, implementation of a system for accounting the process of investment;
— strict observance of the principles of accounting for potential, raw materials, labor resources of regions when placing investment projects;
clarification in the investment process of issues related to the allocation of land plots to investors, free buildings, connection to utilities;
— reflection of the issue related to providing investors with the right to reside in Uzbekistan;
— determination of the status of special economic and small industrial zones;
providing priorities and freedoms in foreign exchange transactions, determining the rules for applying tax and other benefits for the introduction of investments.
We are confident that the adoption of a single Investment Code will be especially important in guaranteeing the protection of freedom of investment activity, the rights and legitimate interests of investors, and streamlining investment-related relations.