O‘zLiDeP: Коррупция устидан ғалаба қозониш мумкин ва зарур
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси жамиятда ижтимоий тенгсизликни юзага келтирувчи, аҳолини, халқни олиб борилаётган ислоҳотларга бўлган ишончини йўқ қилувчи, жамиятда мавжуд ижтимоий муносабатларда адолатсизликни вужудга келтирувчи, аҳоли ўртасида турли хил норозиликларни келтириб чиқарувчи коррупция устидан ғалаба қозониш, мамлакатимизнинг коррупцияни рад этадиган ва бу борада “ноль тоқатлилик”ка эришган давлатлар қаторига киришига эришишга қатъий бел боғлаган.
Маълумки, мансабдор шахсларнинг мол-мулки ва даромадини декларация қилиш кўпгина давлатларда коррупцияга қарши чора сифатида қўллаб келинади. Жумладан, Хитойда барча давлат хизматчилари ҳар йили ўзлари ва яқинларининг даромад ва харажатлари тўғрисидаги маълумотни тақдим этса, Бразилия, Дания, АҚШ ва Қозоғистонда давлат хизматчилари даромади декларацияланади, Швеция, Норвегия ва Канадада нафақат давлат хизматчилари, балки барча фуқароларнинг даромади ҳам декларацияланади. Финляндия ва Сингапурда давлат хизматчилари ҳар йили ўз чиқимлари ҳақида ҳисоботни тақдим этади. Буюк Британияда Парламент аъзолари ва Лордлар палатаси аъзолари ўз даромадини декларация қилади. Грузиядаги полиция хизматида ўтказилган туб ислоҳотлар натижасида полиция шунчаки давлат институти эмас, балки одамларга уларнинг муаммоларини ҳал қилишда ёрдам берадиган, пора олмайдиган, муқаррар равишда жиноятларни рўйхатга олувчи бир сервис-хизматга айлангани, унга аҳоли тарафидан мурожаатлар сони 15-20 баробар ошганидан,  ўтган асрнинг 90-йилларида Нью-Йорк  маҳаллий ҳокимияти ҳар қандай қонун бузилишлар (ҳаттоки метрода чиптасиз юриш) га “ноль тоқатлилик” сиёсатини жорий этиб,  ҳуқуқбузарликларнинг турли хил кўринишлари бўйича курашиш стратегияларини ишлаб чиқиш, янги технологиялардан қўлланиш орқали шаҳар кўчаларида назоратни тўла қўлга ола билгани, кейинчалик ушбу тажриба АҚШ, Европа, Жанубий Африка, Индонезия, Сингапур ва бошқа мамлакатларда кенг қўлланилганлигидан хабаримиз бор.
Шунинг учун  сиёсий арбоблар ва давлат хизматчиларининг маблағлари ва молк-мулклари ҳақидаги маълумотларни очиқлаштириш ва декларация қилишнинг янги тизимини жорий қилиш, давлат харидларини амалга оширишда манфаатлар тўқнашувини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш механизмларини кучайтириш мақсадида “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонунни ва электрон харидлар тизимини такомиллаштириш, жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизими фаолияти самарадорлигини ошириш, уюшган жиноятчиликка қарши кураш бўйича ҳуқуқий ва ташкилий-амалий чораларни кучайтириш, қонунчиликдаги жазони оғирлаштириш ёки енгиллаштиришга оид нормаларни қўллаш жараёнидаги инсон омилини бартараф этиш, парламент палаталаридаги коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмиталарининг ваколат ва функцияларини кучайтириш таклиф қилинмоқда.
Ўзбекистон БМТнинг Коррупцияга қарши конвенциясига (Нью-Йорк, 2003 йил 31 октябрь) қўшилган. Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган илк қонун ташаббуси, бу –“Коррупцияга қарши кураш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни бўлгани ҳам эътирофга лойиқ.  Юртимизда айни пайтда Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси фаолият юритади. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти коррупцияга қарши курашиш бўйича изчил иш олиб бормоқда. Хусусан, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлигида коррупцияга қарши курашувчи алоҳида тузилмалар ташкил этилган.
Шунга қарамай партия коррупцияга қарши курашиш тизимини тубдан ислоҳ этиш зарур, деб ҳисоблайди. Яъни мавжуд тизим негизида, раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган, парламентга ҳисобдор, Прокуратура, ИИВ, ДХХдан мустақил фаолият юритадиган алоҳида давлат органлари – Коррупцияга қарши кураш ва Тергов департаментларини ташкил мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайди. Негаки, мавжуд идоралараро комиссия иши ўз натижадорлигини кўрсата олмади. Коррупцияга қарши тузилмаларнинг бир нечта давлат идораларида фаолият кўрсатиши бир-бирининг фаолият ва ваколатларини такрорласа, иккинчи жиҳатдан битта идорада ҳам ушбу тузилма ва тергов органининг фаолият юритиши ўз-ўзидан шу органга судлар фаолиятига таъсир этиш механизмини тақдим этади, судлар мустақиллигига путур етади, пировардида эса одил судловни тўла таъминлаш қийинлашади. Бу эса, аҳолининг одил судловга, адолатга ишончига таъсир кўрсатмай қолмайди. Шу нуқтаи назардан коррупцияга қарши курашувчи яхлит давлат идораси нафақат коррупцияга қарши кураш, балки, унинг оқибатлари, келиб чиқиш омилларини бартараф этиш борасида ҳам амалий, ҳам назарий жиҳатларни мувофиқлаштириб борадиган, бу иллатнинг сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маънавий томонларини илмга таянган ҳолда ечим излайдиган ташкилот сифатида тузилиши муҳим аҳамият касб этади.

Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана готова к обеспечению победы над коррупцией, порождающей в обществе социальное неравенство, устраняющей среди населения  доверия проводимым реформам, вызывающей  чувство недовольства среди населения,  вхождения страны в ряд государств, отвергающих коррупцию  и достиших “нулевого терпения”  к ее проявлениям.
Известно декларирование собственности и доходов должностных лиц во многих странах применяется в  качестве меры противодействия коррупции. Например, в Китае  все государственные служащие  ежегодно представляют  сведения о свои доходах и затратах, а также доходах и затратах родственников, в Бразилии, Дании, США, Казахстане  доходы государственных служащих декларируются, в Швеции, Норвегии и  Канаде декларируются доходы не только государственных служащих, но и всех граждан.  В Финляндии и Сингапуре  государственные служащие ежегодно представляют отчет о расходах.  В Великобритании  свои доходы декларируют члены Парламента и члены палаты  Лордов. Известно, что в результате реформ, проведенных в полицейской службе Грузии, полиция стала не только  государственным институтом, но и сервис-службой, не берущей взяток, помогающей людям в решении проблем, неизбежно  регистрирующей все преступления, в итоге обращения населения в полицию увеличились в 15-20 раз, в 90-е годы прошлого века  местная власть Нью-Йорка  внедрив  политику “нулевого терпения” в отношении любого нарушения закона (вплоть до безбилетного проезда  в метро), разработав стратегию  борьбы с любыми проявлениями правонарушений и используя  новые  технологии добилась полного контролирования ситуации на городских улицах, впоследствии эти опыты стали широко применять  по всей Америке, в Европе, Южной Африке, Индонезии, Сингапуре и других государствах.
В целях внедрения новой  системы  прозрачности  и декларирования  данных о средствах и собственности политических деятелей и государственных служащих, усиления механизмов  выявления и предупреждения столкновения интересов при проведении государственных закупок  партия предлагает совершенствовать закон “О государственных закупках” и систему  электронных закупок, усилить  правовые и организационно-практические меры по повышению эффективности деятельности системы предупреждения преступлений и правонаршуений, борьбы с организованной преступностью,  устранить человеческий фактор в процессе применения норм законодательства  по отягощению или  облегчению  наказания, усилить полномочия и функции действующих в палатах парламента комитетов по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам.
Узбекистан присоединился к Конвенции ООН по противодействию коррупции  (Нью-Йорк, 2003 год 31 октября). Уместно отметить, первой законодательной инициативой, выдвинутой Президентом Шавкатом Мирзиёевым был закон Республики Узбекистан “О противодействии коррупции”. В настоящее время в нашей стране действует республиканская межведомственная комиссия по противодействию коррупции. Последовательную работу по противодействию коррупции проводят  Генеральная прокуратура Республики Узбекистан, Служба государственной безопасностиаси, министерство внутренних дел, министерство юстиции, департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан.  В частности при Генеральной прокуратуре, Службе государственной безопасности, министерстве внутренних дел сформированы отдельные структуры по противодействию коррупции.
Несмотря на это, партия считает, необходимо реформировать систему противодействия коррупции. То есть, на базе действующей системы   организовать Департамент противодействия коррупции  и Следственный департамент – отдельные государственные органы, отчетные перед парламентом, действующие независимо  от прокуратуры, МВД, СГБ.  и руководители которых назначаются или увольняются  Президентом Республики Узбекистан. Потому что  действующие межведомственные комиссии не сумели проявить результативность работы.  Наличие структур по противодействию коррупции в ряде  государственных ведомств  ведет к повторению их деятельности и полномочий, во-вторых действие  этой структуры и следственного органа в одном ведомстве представляет собой механизм воздействия этого органа на деятельность судов, наносит вред независимости  судов и в результате усложняется обеспечение правосудия. Это, безусловно, не может не влиять на уверенность населения в правосудии и справедливости.  С этой точки зрения особое значение имеет  формирование целостного государственного ведомства по противодействию коррупции, которое будет заниматься не только противодействием  коррупции,  но и координировать  практические и теоретические аспекты  ее возникновения и последствий,  на научной основе определять политические, экономические, социальные стороны этого недуга.