Шарқ ва Ғарб ўртасидаги алоқаларни боғловчи Европа ижодий гильдияси (SRM Group) томонидан Лондонда 2009 йилдан буён ҳар чоракда “OCA magazine” - журнали нашр этилади. Журнал ҳар икки минтақа  маданияти, сиёсати, ҳудудлардаги янгиликларни ёритиб боради. Улар ўртасида ҳам ишбилармонлик ҳамкорлиги, ҳам сайёҳлик ва маданий алоқаларни ривожлантириш учун мунозаралар ва ғоялар алмашинувларини ташкил этади.
Нашр ушбу минтақа ҳамда Европада истиқомат қиладиган Марказий Евроосиё вакиллари билан қизиқувчилар учун мўлжалланган. Журнал халқаро ва Европа ишбилармон доиралари вакилларидан иборат кенг кўламли аудиторияни қамраб олган бўлиб, дунёдаги машҳур сиёсатшунослар ва маданият  арбоблари билан  қатор интервьюлар туркумини бериб боради.
Ҳозирги кунда журналнинг босма нашри дунёнинг 10дан зиёд мамлакатларига тарқатилади. Улар орасида мингдан ортиғи бизнес-компаниялар ва 2 мингдан  ортиғи халқаро обуначилардир. Журнални жами 50 минг нафардан ортиқ ўқувчи ўқийди (шу жумладан онлайн режимида). Шу билан бирга университетлар, элчихоналар, авиакомпаниялар ва Марказий Евроосиё, Марказий Осиё мамлакатлари, Буюк Британия ва АҚШ билан боғлиқ бошқа ташкилотларда ҳам журнални топиб ўқиш  мумкин.
Нашрнинг сўнгги сонида “Pushing through Uzbekistan’s new reforms. Interview: Aktam Khaitov” (Ўзбекистонда янги ислоҳотларни  амалга  ошириб. Интервью: Актам Хаитов) номли  мақола  чоп этилди. Интервьюда журнал мухбирининг ўзини қизиқтирган кенг кўламли саволларга жавоблари келтирилган. Хусусан, мамлакатимизда кўппартиявийлик тизимининг ривожланиши, бугунги кунда Ўзбекистон Либерал-демократик партияси мафкураси, демократик ислоҳотлар жараёни ва бу жараёнларда партиянинг роли, партиянинг жамият ҳаётининг турли соҳаларидаги устувор вазифалари, ташқи сиёсий фаолиятда  партия позицияси ва бошқа шу каби масалалар ўз аксини топган.
Умуман олганда, Буюк Британиянинг мазкур журналида чоп этилган ушбу мақола Европада Марказий Осиё минтақаси, биринчи навбатда Ўзбекистонга, юртбошимиз раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнига бўлган қизиқишнинг ортиб бораётгани ҳамда мамлакатимизни демократлаштириш жараёнида турли ижтимоий институтлар, масалан сиёсий кучларнинг бир қисми бўлган O‘zLiDePнинг роли ва ўрнини таҳлил қилишга бўлган интилишдан далолатдир.

Европейский журнал осветил деятельность УзЛиДеП
«OCA magazine» - ежеквартальный журнал, выпускаемый в Лондоне с 2009 года Евразийской творческой гильдией (SRM Group), который связывает и подчеркивает связи между Востоком и Западом. Он продвигает культуру, политику, события и сообщества обеих регионов, открывает дискуссию и обмен идеями между ними для развития как делового сотрудничества, так и туристических и культурных связей.
Журнал предназначен для всех, кто интересуется этим регионом и представителями Центральной Евразии, живущими в Европе. Журнал охватывает аудиторию как международных, так и евразийских деловых кругов, предлагает серию интервью с важными фигурами из мира политики и культуры.
Печатная версия журнала в настоящее время распространяется в свыше 10 стран мира, среди более тысячи бизнес-компаний и имеет более 2 тысяч платных международных подписчиков. Общая читаемость превышает 50 тысяч читателей (в том числе онлайн). Журнал также доступен в университетах, посольствах, авиакомпаниях и других организациях, связанных с Центральной Евразией, странах Центральной Азии, Великобритании и США.
В последнем номере журнала был опубликован большой красочный материал «Pushing through Uzbekistan’s new reforms. Interview: Aktam Khaitov» (Реализуя новые реформы в Узбекистане. Интервью: Актам Хаитов). В интервью нашли свое отражение целый спектр ответов на интересовавшие корреспондента журнала вопросов. В частности, развитии многопартийной системы в нашей стране, идеологии Либерально-демократической партии Узбекистана на современном этапе, численности и структуре УзЛиДеП, хода демократических реформ и роли нашей партии в этих процессах, приоритетных задачах партии в различных сферах жизни общества, партийной позиции к внешнеполитической деятельности и другие.
В целом, считаем, что публикация данной статьи в журнале из Великобритании является отражением роста интереса в Европе к Центрально-азиатскому региону, в первую очередь, Узбекистану, ходу комплексных реформ под руководством Главы государства, а также стремлении проанализировать роль и место различных социальных институтов в процессах демократизации страны, например, УзЛиДеП как части политического спектра сил.