“Илм йўқ жойда қолоқлик, жаҳолат ва тўғри йўлдан адашиш бўлади”
Мурожаатномада 2020 йилнинг Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили, деб эълон қилингани, ҳаммамиз учун замонавий билимларни ўзлаштириш, чинакам маърифат ва юксак маданият эгаси бўлишимизни, ҳаётий эҳтиёжга айлантиради.
2020 йилга берилган номни чуқурроқ таҳлил қиладиган бўлсак, аслида Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантиришни Президентимизнинг 2016 йил 30 декабрдаги Янги йил арафасида – мамлакатимизнинг етакчи илм-фан намоёндалари билан учрашувидан, 2017 йил 29 ноябрида «Инновацион ривожланиш вазирлигини ташкил этиш тўғрисида»ги фармонга имзо чекишидан бошланган эди.
2018 йилни Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили, дея номлаганларида буюк келажагимизни барпо этишни айнан инновацион ғоялар, инновацион ёндашув асосида бошлашимиз кераклигини алоҳида таъкидланган эди.
Президентимиз 2019 йилни «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили» деб эълон қилар эканлар: «Ҳеч қайси давлат инвестицияни ривожлантирмасдан, ҳеч қандай натижага эришмайди. Энг мураккаб йўл, бу инвестиция жозибардорлигини сармоядорларга етказиш бўйича катта ишларни қилишимиз керак - деб таъкидлаган эди ва бунга кутилганидан ҳам ортиқроқ даражада эришилмоқда.
Фикрларни далили сифатида биргина соҳага тўхталадиган бўлсам, уч йил ичида қишлоқ хўжалигига инновацияларни жорий этиш соҳасида энг аввало, мавжуд ер, сув ва бошқа табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш имконини берувчи «Ақлли қишлоқ хўжалиги» концепциясига асосланган қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришининг замонавий синалган шаклларини жорий этиш, аграр секторда қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини максимал даражада автоматлаштириш, ҳосилдорликни жиддий ошириш ва молиявий кўрсаткичларни яхшилаш, шунингдек, мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш имконини берувчи инновацион ғоялар, ишланмалар ва технологияларни жорий этишга эришилмоқда.
Олимларнинг тахминларига кўра, 2050 йилга бориб Ер сайёраси аҳолиси 9,6 миллиардга етиб, уларни озиқ-овқат билан таъминлаш учун бугунгига нисбатан 70 фоиз кўп маҳсулотлар керак бўлар экан. Бунинг ечимига замонавий технологиялар ва инновацион ечимлар киритиш, яъни «ақлли» қишлоқ хўжалиги орқали эришиш мумкин холос.
Аграр техникалар соҳасида «ақлли» қурилмаларни қўллаш даражаси бўйича Европа ҳозирча АҚШдан ортда қолмоқда. Россия эса янада ортда. Россия фермерлари АҚШ фермерларига нисбатан 10-15 баробар кам даромад олишади. Бу кўрсаткичларни ҳис этганимиздан кейин, ўзимизнинг раҳбар ҳодимлар ва фермерларимизнинг меҳнати натижаларига солиштирадиган бўлсак. Юртбошимизнинг: “Аксарият вазирлик ва идоралар, корхоналар рақамли технологиялардан мутлақо йироқ, десак, бу ҳам ҳақиқат” – деган сўзларини моҳиятини чуқурроқ тушуниб етамиз.
Ҳақиқатда тараққиётга эришиш учун, рақамли билимлар ва замонавий ахборот технологияларини эгаллашимиз зарур ва шарт.
Рақамли технологиялар нафақат маҳсулот ва хизматлар сифатини оширади, ортиқча харажатларни камайтиради.
Дунё бўйича 70 фоиз тоза сув қишлоқ хўжалиги учун сарфланар, ачинарлиси унинг 60 фоизи шунчаки исроф бўлиб кетар экан. Бу муаммони ҳам ақлли тизим ҳал қилади.
Шу ўринда мурожаатномада сувни тежайдиган технологияларни кенг жорий этиш, илмий-тадқиқот ишлари, соҳа учун малакали кадрларни тайёрлашга 3 триллион сўм маблағ йўналтирилиши, 2020 йилда 44 минг гектар ерда ёки ўтган йилга нисбатан қарийб 4 баробар кўп майдонда сувни тежайдиган технологияларни жорий этилиши, бунинг учун давлат бюджетидан 300 миллиард сўм субсидия ажратилиши белгилаб берилганлигининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратишимиз керак.
Хулоса қилиб айтадиган бўлсак, муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев илм-маърифат ва технологиялар ривожига алоҳида аҳамият қаратиб: “Шарқ донишмандлари айтганидек, “Энг катта бойлик – бу ақл-заковат ва илм, Энг катта мерос – бу яхши тарбия, Энг катта қашшоқлик – бу билимсизликдир!” – деб бежиз таъкидламадилар.
Ҳақиқатда ҳам, фермерларимизнинг анъанавий усуллари ўсиб бораётган озиқ-овқат талабига тенглаша олмайди, шу боис фермерлар ақлли қишлоқ хўжалигига тобора кўпроқ мурожаат қилишлари керак.
Бу ўринда Муҳтарам Президентимизнинг “Нафақат ёшлар, балки бутун жамиятимиз аъзоларининг билими, савиясини ошириш учун аввало илм-маърифат, юксак маънавият керак. Илм йўқ жойда қолоқлик, жаҳолат ва албатта, тўғри йўлдан адашиш бўлади” – деган сўзларини ўзимизга дастурил амал қилиб олишимиз керак.

«Там, где не развивается наука, наблюдаются регресс, отсталость общества во всех сферах»
Объявление в Послании 2020 года Годом развитии науки просвещения и цифровой экономики  поставило перед  нами задачу  освоения современных знаний, высокой культуры.
Если глубже анализировать название 2020  года, становится очевидным, что начало развитию науки, просвещения и цифровой экономики было заложено  в ходе состоявшейся 30 декабря 2016 года – накануне Нового года встречи Президента с представителями науки  нашей страны и подписанием указа «Об организации министерства  инновационного развития» от 29 ноября 2017 года.
При объявлении 2018  года Годом  активного предпринимательства, инновационных идей и технологий отмечалось, что  формирование великого будущего следует начинать  на основе инновационных идей и инновационного подхода.
При объявлении  2019  года  «Годом  активных инвестиций и социального развития» Президент отмечал, что никакое государство не может достигнуть положительных результатов без развития инвестиций. Мы должны пройти  сложный путь – провести весомую работу  по доведению до инвесторов инвестиционной привлекательности, и достижения в этом направлении превзошли ожидания.
В качестве доказательства затрону одну сферу – внедрение инноваций в сельское хозяйство. В этом направлении в течение трех лет  проведена работа  по внедрению современных форм сельскохозяйственного производства на основе концепции «Умное сельское хозяйство», позволяющей разумно использовать землю, воду и другие природные ресурсы, максимальной автоматизации сельскохозяйственного производства, повышению урожайности и улучшению  финансовых показателей, а также достигается внедрение инновационных идей, разработок  и технологий, позволяющих обеспечить  продовольственную безопасность страны.
По прогнозам ученых, к 2050 году население планеты достигнет  9,6 миллиарда человек и для  их обеспечения продовольствием потребуется на 70 процентов больше продукции относительно нынешнего времени.  Решение этого вопроса может быть достигнуто только внедрением современных технологий и инновационных решений, то есть, «умного» сельского хозяйства.
В сфере аграрной техники  по уровню применения «умных» установок Европа пока уступает США. Еще дальше – Россия. Доход российских фермеров в 10-15 раз меньше   относительно доходов американских фермеров.  Если сравнивать эти показатели с результатами  труда  наших руководящих сотрудников и фермеров, мы глубже осознаем значение  слов главы нашего государства  “Большинство министерств и ведомств, предприятий  очень далеки от цифровых технологий, это истина».
Для достижения прогресса необходимым условием является  овладение цифровыми знаниями, современными  информационными технологиями.
Цифровые технологии повышают качество продукции и услуг, уменьшают расходы.
Во всем мире 70 процентов чистой воды  используется в сельском хозяйстве, тревожным является тот факт, что 60 процентов из них  тратится без пользы. Эту проблему может решить умная система.
При этом следует обратить особое внимание на значимость определенных в послании внедрения водосберегаемых технологий,  выделения  3 триллионов сумов на научно-исследовательскую работу, подготовку  квалифицированных кадров для сферы, внедрение в 2020 году  водосберегаемых технологий  на 44 тысячах гектарах или в 4 раза больше относительно прошлого года, на что будут выделены субсидии в объеме  300 миллиардов сумов.
В заключении можно сказать, уделяя внимание  развитию  науки и технологий, Президент Шавкат Мирзиёев не без основания  отметил: Великие мыслители Востока говорили: «Самое большое богатство – разум и наука, самое большое наследство – хорошее воспитание, самая большая нищета – отсутствие знаний».
Действительно, применяемые нашими фермерами традиционные методы  не могут соответствовать  возрастающим продовольственным потребностям, поэтому фермеры должны обращаться  к «умному сельскому хозяйству».
Для всех нас программой  к действию должны стать слова Президента «Наука и просвещение имеют первостепенное значение для повышения интеллектуального и духовного потенциала не только молодежи, но и всего нашего общества. Там, где не развивается наука, наблюдаются регресс, отсталость общества во всех сферах».