Коронaвируснинг олдини олиш учун кўрилаётган чора-тадбирлар етарлими?
Хитойнинг иккита шаҳрини қамраб олган коронавирус эпидемияси ҳозир дунёнинг бир неча мамлакатлари бўйлаб тарқалиб улгурди. Янги коронавирус билан касалланганларнинг расмий сони 6053 тага етди, деб хабар бермоқда “South China Morning Post” Хитой тиббиёт идоралари маълумотларига таяниб. Бу 2003 йилда Хитойда қайд этилган САРС вируси билан касалланганлар сонидан кўпдир. Ўшанда тўққиз ой ичида 5327 киши касал бўлган эди.
Шу билан бирга, нашр Хитойнинг Хубей провинсиясидан ташқарида олти киши вафот этганлигини маълум қилди. Ўлганларнинг аксарияти ёши ўтган кекса одамлар бўлиб, уларда бундан олдин ҳам соғлиғи билан боғлиқ муаммолар бўлган, дейишмоқда Хитой расмийлари.
Хитойлик шифокорлар келгуси 10 кун ичида вирус тарқалишининг энг юқори чўққисига чиқишини тахмин қилишмоқда. Хитойдан ташқари, касалликни одамдан одамга юқтириш ҳолатлари бошқа бир қатор мамлакатларда, жумладан, АҚШ, Франция, Германия, Австралия, Япония, БАА ва Жанубий Кореяда қайд этилган.
Хитой ҳукумати қўлидан келган барча чораларни қўллашига қарамасдан, ушбу вируснинг ҳали ҳам давоси топилмаётгани ва шиддат билан тарқалаётгани бутун дунёда хавотирлар уйғотишни бошлади. Ҳаттоки бугунги кунга келиб кўплаб давлатлар Хитойдан келаётган маҳсулотларни қабул қилишни вақтинча тўхтатмоқда. Хитой билан чегарадош мамлакатлар эса ўз чегарасини ёпмоқда.
Таъкидлаш керак, коронавирус бўйича юзага келган мураккаб эпидемик вазият дунё миқёсида хавотирли тус олмоқда. Шу сабабли ушбу эпидемик вазиятга қарши юртимизда барча зарур чоралар кўрилмоқда. Хусусан, ҳаво, автомобиль ва темир йўл транспорти объектларида санитария-эпидемиология ва миграция назорати кучайтирилмоқда. Хитойдан қайтаётган фуқароларга тиббий назорат ўрнатилган.
Аммо бу борада олиб борилаётган ишлар, кўрилаётган чора-тадбирлар етарлимикан? Бу вируснинг қанчалик хавфли эканини фуқароларимизга тушунтира олдикми? Бугун Соғлиқни сақлаш ва Фавқулотда вазиятлар вазирликлари томонидан бу борада қандай ишлар амалга оширилмоқда?
fergana.ru сайтининг хабар беришича, қўшни Қозоғистон давлати вирус билан касалланганлар учун олдиндан 5 минг ўрин ҳамда 4 миллионга яқин қўшимча тиббиёт ниқобларини тайёрлаш, беморларнинг тана ҳароратини уларга тегмасдан ўлчашга 33 та масофавий термометрлар, юқумли касалликларга чалинганларни ташиш учун 30 та капсулалар ва бошқа зарур жиҳозларни сотиб олиш чораларини кўрмоқда.
Шундай экан, юртимиз ҳудудига коронавирус инфекциясининг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш борасида тегишли ташкилотлар томонидан барча зарур чора-тадбирларни кўриш керак. Энг аввало, Хитой Халқ Республикасидаги фуқароларимизнинг хавфсизлигини таъминлаш, уларни ватанимизга қайтариш чораларини кўриш, тиббиёт муассасаларида эса ушбу касалликларни барвақт аниқлаш ва даволаш учун зарур шарт-шароитларни яратиш лозим.

Достаточны ли принимаемые меры по предупреждению короновируса?
Официальное число инфицированных новым коронавирусом достигло 6053, как сообщает South China Morning Post со ссылкой на данные медицинских властей КНР. Это больше чем количество заболевших атипичной пневмонией, которая была зафиксирована в Китае в 2003 году. Тогда за девять месяцев заболели всего 5327 человек.
При этом издание указывает, что за пределами провинции Хубэй в Китае умерли шесть человек. Большинство погибших – люди преклонного возраста, у которых уже были проблемы со здоровьем, утверждают китайские власти.
При этом китайские врачи уверены, что своего пика распространение вируса достигнет в течение ближайших 10 дней.
Помимо Китая случаи заражения болезнью, которая передается от человека к человеку, были зафиксированы в ряде других стран, в том числе в США, Франции, Германии, Австралии, Японии, Южной Корее.
Несмотря на все усилия китайского правительства, действенной вакцины еще не разработано и излечение от него является весьма проблематичным, в связи с чем, его распространение и вызывает беспокойство во всем мире. Уже сегодня многие страны временно прекращают прием китайских товаров. Страны, граничащие с Китаем, закрывают свои границы.
Министерство здравоохранения нашей страны приняло ряд мер по предотвращению проникновения короновируса в Узбекистан, и наши граждане, прибывающие из Китая, тщательно проверяются на наличие признаков инфекции для предотвращения возникновения эпидемии в стране.
Но достаточно ли этого? Можем ли мы объяснить нашим гражданам, насколько опасен этот вирус?
Хватит ли этих усилий, если Всемирная организация здравоохранения повысит риск этого вируса от среднего до высокого?
Помимо всего прочего, всех профилактических мер нам необходимо повысить осведомленность общественности о вирусе и увеличить количество информационной рекламы в социальных сетях и СМИ. Для обеспечения безопасности наших граждан в Китайской Народной Республике необходимо принять меры по их вывозу из зоны карантина и возвращению их на родину, но с соблюдением противоэпидемиологических мер.
И вопрос, поставленный в заголовке, мы хотим адресовать министерствам здравоохранения и чрезвычайных ситуаций. Неужели мы должны ждать когда вирус доберется до нас?
К примеру, как сообщает Фергана.ру соседний Казахстан готовит заранее 5000 дополнительных коек для зараженных и проводит масштабною операцию по закупке необходимого оборудования и расходных материалов, такие как закупка дополнительно 4 миллиона масок для предотвращения не хватке медицинских масок среди населения, 33 дистанционных термометра для измерения температуры тела не касаясь пациента, 30 капсул для транспортировки тяжелобольных (герметичные надувные купола с окошками и прорезями для рук, к которым прикреплены перчатки) и т.д.