Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Батирбек Тўразода боғотлик фуқаролар билан мулоқот қилди
118-Боғот сайлов округидан Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайланган депутат, O‘zLiDeP фракцияси аъзоси Батирбек Тўразода боғотлик ёшлар билан учрашди.
Хоразм вилояти ҳокими ўринбосари Ш.Тўлаганов, Боғот тумани ҳокими О.Холбоев ҳамда маҳаллий кенгаш депутатлари иштирокида бўлиб ўтган учрашувда Президентимизнинг Олий Мажлисга йўллаган мурожаатномаси мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида сўз юритилди.
“Давлатимиз раҳбарининг парламентга Мурожаатномасини халқимиз, айниқса, ёшлар катта қизиқиш ва ҳаяжон билан кутиб олди. Боиси Мурожаатномада ёшлар билан ишлаш устувор вазифалардан экани таъкидланди. Олий таълим қамровини ошириш, давлат грантларини икки бароварга кўпайтириш, қизларимиз учун алоҳида грантлар ажратиш каби устувор вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди. Шундан келиб чиққан ҳолда O‘zLiDeP фракцияси аъзолари ҳам ўз олдига аниқ мақсад ва вазифаларни белгилаб олди”, – дейди  Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Б.Тўразода.
Учрашув давомида ёшларни қийнаб келаётган кўплаб муаммолар тингланди, уларни ҳал этиш чоралари кўрилди. Ўз бизнесини бошлаш истагида юрган ёшларга имтиёзли кредитлар, ер майдонлари ажратишда учраётган тўсиқларни тегишли ташкилотлар ҳамкорлигида бартараф этишга келишиб олинди.
Шу куни халқ вакили, O‘zLiDeP фракцияси аъзоси Батирбек Тўразода Боғот туманидаги “Xorazmtex” МЧЖда бўлиб, корхона фаолияти билан яқиндан танишди.
Маълум бўлишича, ушбу корхона асосан ип-калава ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Бу ерда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар  Россия, Туркия, Хитой давлатларига экспорт қилинмоқда.
Учрашув давомида депутат маҳсулотларни йирик хорижий савдо бозорларига чиқариш, экспорт салоҳиятини юксалтириш, маҳсулотлар сифати ва хавфсизлигига бўлган ишончни оширишга алоҳида эътибор қаратиш лозимлигини таъкидлади. Унинг айтишича, кластерлар ишлаб чиқариш ва саноатни комплекс тарзда ривожлантириш, бирламчи хомашёни тайёр маҳсулотга айлантиришда муҳим ўрин тутади.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Батирбек Тўразоданинг аҳоли билан учрашувлари давом этмоқда.

Диалог депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Батирбека Туразода с гражданами Богота
Избранный депутатом в Законодательную палату Олий Мажлиса  от 118-Боготского избирательного округа, член фракции  УзЛиДеП  Батирбек Туразода встретился с молодежью  Богота.
На встрече, в которой приняли участие заместитель хокима  Хорезмской области Ш.Тулаганов, хоким Боготского района  О.Холбоев  и депутаты  местного кенгаша депутатов,  говорили о сути и значении Послания  Президент  Олий Мажлису.
“С большим интересом воспринял народ, особенно представители старшего поколения Послание  Президента  Олий Мажлису.  В Послании отмечено, что работа с молодежью является актуальной задачей. Особое внимание уделено расширению масштаба высшего образования, увеличению государственных грантов в два раза, выделению отдельных грантов для девушек. Исходя из этого, члены фракции УзЛиДеП  наметили для себя конкретные цели и задачи”, –  сказал депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Б.Туразода.
В ходе встречи были выслушаны проблемы  молодежи, рассмотрены пути их решения. Достигнута договоренность  о решении совместно с соответствующими организациями вопросов о выделении кредитов молодежи, желающей заниматься бизнесом и устранении преград при выделении земельных участков.
В этот день представитель народа, член фракции УзЛиДеП Батирбек Туразода  также ознакомился с деятельностью предприятия ООО  “Xorazmtex” Боготского района.
Предприятие специализируется  на производстве пряжи. Продукция экспортируется  в  Россию, Турцию, Китай.
В ходе встречи депутат говорил о том, что необходимо обратить внимание на организацию вывоза продукции на крупные мировые рынки, повышение экспортного потенциала, повышать качество и безопасность продукции. Также отметил значение кластеров в комплексном развитии производства и промышленности, переработке сырья в готовую продукцию.