O‘zLiDeP фракцияси қатор қонун лойиҳаларига ўз позициясини билдирди
Жорий йилнинг 17 февраль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда дастлаб «Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги тўғрисида»ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда кўриб чиқилди.
Депутатлар томонидан айтиб ўтилганидек, амалдаги қонун 27 йил муқаддам қабул қилинган бўлиб, бугунги кун талабларига мутлақо жавоб бермайди.
Мазкур қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш зарурати, шунингдек, фуқаролик тўғрисидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштириш, ушбу соҳада самарали ва тўғридан-тўғри амал қиладиган қонунчилик базасини яратиш, фуқаролик соҳасидаги маъмурий тартиб-таомилларни янада соддалаштириш, шахсларнинг Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини олиш ва бекор қилиш борасидаги ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашнинг ҳуқуқий механизмларини мустаҳкамлаш билан ҳам изоҳланади.
Шундан сўнг депутатлар «Геодезия ва картография фаолияти тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқдилар.
Фракция аъзоларининг айтишича, ушбу қонун лойиҳаси геодезия ва картография фаолиятининг моҳиятини, хусусан, сунъий йўлдош тизимларидан фойдаланишда ҳамда картография-геодезия кадастрини юритишда ахборот-коммуникация, рақамли технологияларни жорий этиш билан боғлиқ масалаларни ўзида акс эттирган. Мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши натижасида соҳа фаолиятида бир қатор ўзгаришлар юз беради.
Йиғилишда депутатлар томонидан қонун лойиҳаси бўйича қатор таклиф ва тавсиялар билдирилди. Узоқ давом этган тортишувлардан сўнг материаллар ва маълумотларнинг тўлиқлилиги, ишончлилиги, харита ва планларни яратиш ҳамда янгилашда рақамли технологияларни қўллаш таъминланиши ҳисобга олиниб, фракция аъзолари томонидан маъқулланди.
Йиғилиш давомида фракция аъзолари томонидан «Қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикасининг қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Таъкидланишича, қонун лойиҳасининг мақсади келгусида соҳадаги ишчи муҳитни такомиллаштириш, тадбиркорлик субъектлари учун кўпроқ эркинлик ва имкониятлар бериш асосида янги иш жойларини ташкил этишдан иборат. Бунинг учун фақатгина қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар фаолиятига оид норматив-хуқуқий асосни такомиллаштириш талаб этилади. Чунки қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиши, энг аввало, ушбу соҳани тартибга солишга йўналтирилган.
Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда Озарбайжон, Белорусия, Ҳиндистон, Канада, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Россия Федерацияси, Тожикистон ҳамда Вена конвенциясини ратификация қилган 19 та давлатнинг илғор тажрибаси кенг ўрганилган. Шунингдек, қонун лойиҳаси тегишли вазирлик ва идоралар мутахассислари билан муҳокама қилинган.
Фракция аъзолари савол-жавоблар, муҳокамалардан сўнг ушбу қонун лойиҳасини биринчи ўқишда концептуал жиҳатдан маъқулладилар.
O‘zLiDeP фракцияи депутатлари кун тартибидаги яна бир ҳужжат «Ўзбекистон Республикасининг Шаҳарсозлик кодексини тасдиқлаш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини ҳам биринчи ўқишда муҳокама қилдилар.
Муҳокамалар чоғида ушбу қонун лойиҳасига янги 12 та модда, шунингдек, 11-22-моддаларда шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги қарорларнинг муҳокамасида жамоатчилик назоратининг иштирокини таъминлаш юзасидан нормалар кирити-лаётгани таъкидланди. Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда бир қатор хорижий давлатлар, хусусан Россия, Буюк Британия, Финляндия, Белоруссия, Озарбайжон, Қозоғистон ва бошқа давлатларидаги шаҳарсозлик соҳасида қабул қилинган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжутлар ўрганиб чиқилгани айтиб ўтилди.
Депутатларнинг фикрича, Шаҳарсозлик кодексининг янги таҳрири тасдиқланиши ер участкаларни бериш ва улардан фойдаланиш, бинокорлик материаллари ва буюмларни ишлаб чиқариш, шунингдек, жамият ва давлатнинг, юридик ва жисмоний шахсларнинг, жумладан, тадбиркорлик субъектларининг манфаатларини амалиётда ифодалаш ва ҳимоя қилиш, аҳоли пункларининг архитектура қиёфасини яхшилаш ҳамда аҳолининг турмуш даражасини юксалтириш имконини беради.
– Бугун олдимизда ўта долзарб ва мураккаб вазифалар турибди. Уларни муваффақиятли ҳал этиш учун аввало қонун ижодкорлиги соҳасида ишни бутунлай янгича ташкил этишимиз керак. Бунинг учун қуйи палата ҳар бир қонун лойиҳаси бўйича холис баҳс-мунозара ва тортишувлар маконига, турли ижтимоий манфаатлар ўртасидаги кураш майдонига айланиши керак. Агар ҳар жиҳатдан пишиқ, пухта тайёрланган қонунларда ҳаётий ва халқчил тамойиллар устувор аҳамият касб этса, уни амалиётга татбиқ этиш ҳам самарали бўлади. Аксинча, амалга оширишнинг аниқ механизмига эга бўлмаган, фақатгина умумий масалаларни ҳал этадиган қонун ҳужжатларини қабул қилиш амалда кўплаб муаммоларни келтириб чиқаради. Шу боис, бизни хато қилишга, ўз зиммамиздаги юксак масъулиятни унутишга сира ҳаққимиз йўқ, – дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Хаитов.
Фракция йиғилишида «Халқаро хусусий ҳуқуқ бўйича Гаага конферен-цияси Уставини (Гаага, 1951 йил 31 октябрь) ратификация қилиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Фракция аъзоларининг айтишича, Гаага конференцияси 1893 йилда ташкил этилган бўлиб, у халқаро ҳукуматлараро ташкилот ҳисобланади. Ташкилотнинг асосий мақсади – халқаро хусусий ҳуқуқ нормаларини босқичма-босқич унификация қилишга кўмаклашишдан иборат. Ҳозирги кунда ташкилотга 82 та давлат, шу жумладан, Европа Иттифоқи аъзо саналади. МДҲ давлатлари орасидан эса, конференцияда Арманистон, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон Республика-лари ва Россия Федерацияси иштирок этади.
Йиғилишда Гаага конференцияси 1955 йил 15 июлда кучга кирган Устав асосида фаолият юритаётганини қайд этилиб, мазкур ташкилот Уставини ратификация қилиш лозимлиги таъкидланди. Чунончи, мамлакатимизнинг мазкур ташкилотга аъзо бўлиши халқаро фуқаролик, оилавий ва хусусий ҳуқуқнинг унификацияси жараёнида Ўзбекистон Республикаси иштирокини таъминлашга, пировард натижада эса, давлатимиз халқаро ҳамжамиятга янада интеграция-лашувини чуқурлаштиришга хизмат қилади.
Йиғилиш сўнггида кун тартибига киритилган масалалар бўйича O‘zLiDeP фракциясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

Члены фракции УзЛиДеП высказали свои позиции относительно законопроектов
17 февраля текущего года  состоялось очередное заседание фракции  УзЛиДеП  в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На заседании сначала обсуждался законопроект “О гражданстве Республики Узбекистан” во втором чтении.
Как отметили депутаты,  действующий закон принят 27 лет назад и не соответствует требованиям нынешнего дня.
Необходимость разработки нового проекта закона обуславливается совершенствованием законодательных актов о гражданстве, созданием эффективно и направленно действующей законодательной базы в сфере, дальнейшим упрощением административных правл в сфере гражданства, укреплением правовых механизмов  обеспечения прав и свобод лиц при получении статуса гражданина Республики Узбекистан.
Депутаты обсудили  законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон Республики Кзбекистан “О деятельности геодезии и картографии”  во втором чтении.
По словам членов фракции, законопроект  отражает суть деятельности геодезии и картографии, в частности, воспросы, связанные  с внедрением  информационно-коммуникационных, цифровых технологий при использовании системы искусственных спутников и ведении картографо-геодезического кадастра. С принятием этого законопроекта произойдет ряд изменений в деятельности сферы.
Депутаты высказали предложения и суждения по законопроекту. После длительных обсуждений и споров  члены фракции учитывая обеспечение использования  цифровых технологий при обновлении карт и планов, одобрили полноту и достоверность материалов и сведений.
В ходе заседания члены фракции  в первом чтении обсудили законопроект «О драгоценных металлах и драгоценных камнях» .
Отмечалось, что целью законопроекта  является совершенствование  работы в сфере, создание новых рабочих мест  путем  предоставления  больших свобод и возможностей субъектам предпринимательства. Для этого требуется  совершенствование  нормативно-правовых основ  при работе с  драгоценными металлами и камнями. Разработка законопроекта, прежде всего, направлена  на упорядочение сферы.
При разработке законопроекта  широко изучался опыт  Азербайджана, Беларуси, Индии, Канады, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Российской Федерации, Таджикистана и 19 стран, ратифицировавших Венскую конвенцию. Также законопроект  обсуждался  специалистами соответствующих министерств и ведомств.
После вопросов и ответов, обсуждения  члены фракции в концептуальном аспекте  одобрили законопроект в первом чтении.
Депутаты фракции УзЛиДеП также обсудили включенный в повестку дня законопроект «Об утверждении Кодекса градостроительства Республики Узбекистан» в первом чтении.
В  ходе обсуждения отмечалось, что  в законопроект  включены 12 новых статей, в 11-12 статьи включены нормы по обеспечению участия общественного контроля  в обсуждении  постановлений о градостроительной деятельности. Отмечалось, что при разработке законопроекта  были изучены  нормативно-правовые документы по градостроению  России, Великобритании, Финляндии, Беларуси, Азербайджана, Казахстана и других государств.
По мнению депутатов, утверждение Кодекса о градостроительстве в новой редакции предоставит возможность для предоставления и использования земельных участков, широко производства строительных материалов, а также практического применения и защиты  интересов общества, государства, юридических и физических лиц, в том числе субъектов предпринимательства, улучшения архитектурного облика населенных пунктов и повышения уровня жизни населения.
– Сегодня перед нами стоят особо  актуальные и сложные задачи. Для их успешного решения нам необходимо на новой основе организовать  работу в сфере законотворчества. Для этого нижняя палата должна стать площадкой  объективного обсуждения каждого законопроекта, борьбы  между различными социальными интересами. Если в каждом принимаемом законе приоритетом будут  жизненные, народные принципы, эффективным будет и практическое внедрение этого закона в жизнь. И наоборот, принятие  законодательных документов не имеющих точных механизмов и решающих  только общие вопросы будет порождать множество проблем. В этой связи у нас нет права  на ошибки, забывать о возложенных на нас обязанностях, - сказал  руководитель фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса  А.Хаитов.
На заседании фракции обсуждался  законопроект  « О ратификации  Устава Гаагской конференции  по Международному частному праву (Гаага, 1951 йил 31 октябрь)».
Как отметили члены фракции, Гаагская  конференция была образована в 1893 году и считается международной межправительственной организацией.  Основная цель организации – поэтапная унификация  норм международных частных прав. В  Европейский Союз. Из числа государств СНГ в конференции принимают участие  Армения, Азербайджан, Беларусь, Казахстан и Российская Федерация.
На заседании отмечалось, что Гаагская  конференция действует на основе Устава, принятого 15 июля 1955 года, и сегодня есть необходимость в ратификации этого Устава. Это обеспечит вступление нашей страны в ряды этой организации, участие Республики Узбекистан в процессе унификации  международных  гражданских, семейных и частных прав, все это будет способствовать  углублению интеграции нашей страны в международное сообщество.
В конце заседания  были приняты соответствующие решения фракции УзЛиДеП по рассмотренным вопросам повестки дня.