Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўтган йилги фаолияти бўйича O‘zLiDeP фракциясига ҳисобот берди
17.02.2020, 21:19
Жорий йилнинг 17 февраль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Олий Мажлис Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2019 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи тингланди.
Таъкидланганидек, инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги миллий қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга кўмаклашиш, уларга риоя этилиши мониторингини амалга ошириш, фуқароларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш, аҳолининг ва давлат органлари вакилларининг ҳуқуқий онги ва хабардорлигини ошириш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро ҳамкорлик қилиш ҳисобот йилида Омбудсман фаолиятининг асосий йўналишлари бўлди.
Охирги уч йилда Президентимизнинг «Жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида»ги қатор Фармонларига мувофиқ, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган кўплаб фуқароларимиз жазони ўташ жойларидан озод қилинди.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи Халқаро ташкилотларнинг доимий эътирозига сабаб бўлиб келган Жаслиқ қўрғонида жойлашган 19-сон ихтисослаштирилган жазони ижро этиш колониясини тугатиш ҳақидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорининг қабул қилиниши инсонпарвар сиёсатнинг яна бир амалий намунаси бўлди.
Ҳисоботда айтиб ўтилганидек, 2019 йилда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда уларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) фаолиятининг ҳуқуқий асослари такомиллаштирилди. Хусусан, «Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида»ги Қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилиб, омбудсман ҳузурида миллий превентив механизм институти жорий этилди. Унга мувофиқ Вакил қамоқда сақлаш жойларига мунтазам кириб туриш орқали қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича чоралар кўради.
Қайд этилишича, очиқлик ва шаффофликни таъминлашда иштирок этиш, амнистия акти қўлланилишини мониторинг қилиш Омбудсман ва унинг ҳудудий вакиллари фаолиятида алоҳида ўрин тутди. Фуқаролар Омбудсманга умумий ва электрон почта орқали, шунингдек, «ишонч телефони» орқали, шахсан қабул қилиш ва жойлардаги учрашувлар давомида мурожаат қилдилар.
Аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ва мансабдор шахсларнинг хабардор-лигини ошириш мақсадида Омбудсман ҳисобот йилида бир қатор ахборот-маърифий тадбирлар – семинарлар, тренинглар, конференциялар ўтказди.
Йиғилиш якунига кўра, фракция аъзолари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2019 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни маъқулладилар ва тегишли қарор қабул қилдилар.

Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) представил фракции УзЛиДеП отчет о деятельности в 2019 году
18.02.2020, 12:00
Уполномоченный  Олий Мажлиса по правам человека  (Омбудсман)  представил фракции УзЛиДеП  отчет о деятельности  в 2019 году
17 февраля текущего года  состоялось очередное заседание фракции  УзЛиДеП  в Законодательной палате Олий Мажлиса.  На заседании  слушался отчет  о деятельности Уполномоченного  Олий Мажлиса по правам человека  (Омбудсмана) в 2019 году.
Отмечалось, что в  течение отчетного года  основными направлениями деятельности Омбудсмана были  содействие  совершенствованию национальных законодательных документов по правам человека,  практическому проведению мониторинга их соблюдения, рассмотрению обращений граждан, повышению правового сознания и информированностинаселения и представителей  государственных органов,  международное сотрудничество в сфере  защиты прав и свобод  человека.
В соответствии с подписанными в последние три года  указами  Президента «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления»  многие граждане, чистосердечно раскаявшиеся в содеянном и твердо вставшие на путь исправления, освобождены  с мест отбывания наказания.
Принятие Президентом Республики Узбекистан постановления  о ликвидации специализированной колонии по исполнению наказания №19 в местности “Жаслык”, бывшей причиной  постоянного протеста международных организаций  по защите прав человека, стало еще одним образцом  гуманной политики страны.
Как указано в отчете, в 2019 году усовершнствованы правовые основы  деятельности  Уполномоченного  Олий Мажлиса по правам человека  (Омбудсмана) в сфере защиты  прав, свобод и законных интересов человека. В частности, внесены изменения и дополнения в закон “Об Уполномоченном  Олий Мажлиса по правам человека  (Омбудсмане), при Омбудсмане внедрен институт национального превентивного механизма. Этот механизм предусматривает  регулярное посещение Омбудсманом  мест отбывания наказания и охватывает широкий спектр проводимых Омбудсманом мероприятий по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Как было отмечено, в деятельности Омбудсмана и его региональных представителей особое место занимает участие в мониторинге обеспечения открытости и прозрачности, применения акта амнистии. Граждане обращаются к Омбудсману через общую и электронную почту, “телефон доверия” и посредством личного приема  и встреч на местах.
В целях повышения  правовой культуры и информированности населения и должностных лиц в отчетный период Омбудсманом  проводился ряд информационно-просветительских мероприятий - семинары, тренинги, конференции.
По итогам заседания  члены фракции  одобрили отчет  о деятельности Уполномоченного  Олий Мажлиса по правам человека  (Омбудсмана) в 2019 году и приняли соответствующие решения.