Деҳқонободда тадбиркорлар кўп, муаммолари ундан ҳам кўп
Аввал  хабар берганимиздек, Қашқадарё вилоятида O'zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ва партиянинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси аъзоларидан таркиб топган ишчи гуруҳ фаолиятини давом эттирмоқда.
Партия депутатлари ва фаоллари деҳқонободлик тадбиркорлар билан бўлган учрашувда ишбилармонлик юртимиз иқтисодиётининг таянчи бўлиб, уларнинг фаолиятида учраётган ҳар қандай тўсиқни олиб ташлашда кўмакдош бўла олишлигини айтиб ўтди.
Учрашувда “Фарид мебель” хусусий корхонаси раҳбари Фарид Бабанов аҳоли талабига мос, замонавий мебеллар ишлаб чиқараётгани ҳақида гапириб, йил давомида ҳисобланган солиқларни халқ депутатлари туман кенгашида ўтадиган сессия муҳокамасига киритиб, йил давомида бўлиб тўлашга амалий ёрдам беришни сўраган бўлса, “Меҳрибон бизнес” хусусий корхонаси раҳбари Жасур Назаров экспортга йиғиб олаётган каврак ширасига ва каврак плантацияларига “Бионазорат” инспекциясидан рухсатнома олиш, экспортга чиқаётган маҳсулотларга йиғимларни соддалаштириш каби таклифларни ўртага ташлади.
- Қандолат ва ёғ маҳсулотлари ишлаб чиқариш учун банкдан кредит олишда муаммолар туғилаяпти, - дейди “Агро Торг” хусусий корхонаси раҳбари Нурмамат Эшбўриев. – Гаров таъминоти ҳам бор, ҳамма ҳужжатлар тайёр, шу масалада ёрдам берсангиз, аҳоли учун турли ширинликлар ва ёғ маҳсулоти ишлаб чиқариб, маҳаллий ёшларни иш билан банд этаман.
Худди шундай “Истиқлол” хусусий корхонаси раҳбари Алишер Жайловов ҳам ёғ маҳсулоти, ламинат лист, сиқиш ускунаси учун имтиёзли хорижий кредит олишга амалий ёрдам сўради.
Деҳқонободда тадбиркорлик қилиб, элга наф келтиришга интилаётган ишбилармонлар жуда кўп. Улар учун имкониятлар яратиб бериш эса бугунги куннинг энг долзарб масалаларидан саналади. Ишчи гуруҳи аъзолари учрашувда ҳар бир тадбиркор фикрларини, муаммо ва таклифларини алоҳида қайд этиб, муаммоларга ечим топишда амалий кўмак беришларини билдиришди.

В Дехканабаде много предпринимателей, но еще больше проблем
Как сообщалось ранее, рабочая группа в составе  членов Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП и фракции партии  в Законодательной палате Олий Мажлиса продолжает свою деятельность в Кашкадарьинской области.
На встрече с предпринимателями Дехканабада  депутаты и активисты партии говорили о том, что  предпринимательство – основа экономики страны, и они готовы содействовать устранению проблем на пути  деятельности  предпринимателей.
Руководитель частного предприятия  “Фарид мебель” Фарид Бабанов рассказал о производстве современной мебели, соответствующей требованиям населения, и попросил  рассмотреть  на предстоящей сессии районного кенгаша народных депутатов вопрос выплаты  годового налога в течение  года.  Руководитель частного предприятия “Мехрибон бизнес” Жасур Назаров  предложил получить в инспекции  «Бионазорат» разрешение на заготовку предназначенного для экспорта растение каврак, сока этого растения и выделение под него площадей, а также упростить  сборы на экспортируемую продукцию.
- Есть проблемы в получении банковского кредита для налаживания производства кондитерских изделий и масла, -сказал  руководитель частного предприятия “Агро Торг” Нурмамат Эшбуриев. – Гарантийное обеспечение есть, документы подготовлены, если  окажете помощь в получении кредита, будет налажено производство, местная молодежь будет обеспечена работой.
С  просьбой о получении льготного иностранного кредита  обратился  и руководитель частного предприятия “Истиклол” Алишер Жайловов, намеревающийся наладить производство масла,  ламината и  оборудования для прессования.
В Дехканабаде много предпринимателей, желающих работать и приносить пользу населению. Предоставление им возможностей для деятельности является одним из актуальных вопросов нынешнего дня.  На встрече члены рабочей группы обсудили мнения, проблемы и предложения каждого предпринимателя  и обещали оказать практическую помощь в их решении.