Чуст туман ҳокимлигида Қонунчилик палатаси депутатининг қабулхонаси очилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатасига 52-Чуст сайлов округидан сайланган депутат Нуриддин Султонов Чуст тумани ҳокимлигида маҳаллий Кенгаш депутатлари, тумандаги корхона, ташкилот раҳбарлари, маҳалла фуқаролар йиғини раислари ва туман фаоллари билан учрашув ўтказди.
Мулоқотда ҳудудлардаги мавжуд муаммоларни аниқлаб, ижобий ҳал этишда биргаликда ишлашга келишиб олинди.
Туман ҳокимлигида депутат Н. Султоновнинг қабулхонаси ташкил қилинди.
Йиғилишдан сўнг депутат жойларда аҳоли билан мулоқот қилди. Дастлаб депутат туманнинг 5-сонли ўрта таълим мактаби ўқувчилари билан учрашди. Президентимизнинг беш ташаббуси доирасида ташкил этилаётган тадбирларда фаол, ташаббускор, совринли ўринларни эгаллаб келаётган мактабнинг бир гуруҳ ўқувчиларига депутат томонидан бадиий китоблар совға қилинди.
Бундан ташқари депутат Ахча қишлоғидаги бир гуруҳ фуқароларнинг этирозига сабаб бўлган, сел тошқини оқибатида мутлақо яроқсиз ҳолатга келган Чуст туманини қўшни Поп тумани билан боғловчи кўприк жойига бориб ўрганилди.
Шу куни депутат тумандаги тиббиёт раҳбари ва ходимлари билан ҳам учрашиб, соҳадаги муаммо ва таклифларни тинглади. Маълум бўлишича, айни кунда туман тиббиёт бирлашмасида болалар бўлими йўқлиги сабаб терапия бўлимининг биносида 60 ўринга мўлжалланган болалар бўлими ташкил этилган, бироқ шу ҳолатда ҳам 100 дан ортиқ беморлар, яъни 3 ва 4 нафар беморга мўлжалланган хоналарда 6-8 нафар беморлар даволанаётган экан. Ушбу ҳолатнинг юзага келиш сабаби ўрганилганда, тиббиёт бирлашмаси раҳбари томонидан 2015 йил янги бино қурилиш ишлари бошланганлиги, ҳозирги кунга келиб мутасаддилар томонидан эътиборсиз қолдирилганлиги аниқланди.
Туман тиббиёт бирлашмасига қарашли 2-сонли кўп тармоқли марказий поликлиникада ҳам ҳолат қониқарсиз аҳволда. Учрашувлар довомида ечими вақт талаб этиладиган масалалар юзасидан тегишли ташкилотларга депутатлик сўрови юбориладиган бўлди.

В хокимияте Чустского района открыта приемная депутата Законодательной палаты
Нуриддин Султонов, избранный  депутатом Законодательной палаты  от 52-избирательного округа Чустского района, в хокимияте Чустского района  провел встречу с депутатами местного кенгаша, руководителями районных организаций и предприятий, председателями сходов граждан махали и активистами района.
В ходе  встречи были определены  имеющиеся на территории проблемы и достигнута договоренность по их положительному решению.
В районном хокимияте  организована приемная депутата  Н. Султонова.
После заседания  депутат провел диалог с населением на местах. Сначала депутат встретился с учащимися  районной средней общеобразовательной школы №5.  Группе учащихся,  принимающих активное участие  и занимающих призовые места на мероприятиях, организуемых в рамках  пяти инициатив Президента, депутат вручил  художественные книги.
Затем депутат  в кишлаке  Ахча изучил состояние моста, связующего  Чустский и Папский районы  и практически разрушенного селевыми потоками.
В этот же день депутат  встретился  с руководителями  и работниками сферы здравоохранения, выслушал  имеющиеся проблемы и предложения. Как стало известно, в настоящее время  в районном медицинском объединении нет детского отделения, в этой связи  в здании отделения терапии  на 100 мест организовано детское отделение на 60 мест,  и теперь в палатах, рассчитанных на 3 и 4 места, получают лечение 6-8 пациентов.   Руководитель районного объединения известил о том, что в 2015 году было начато строительство нового здания, но затем оставлено без внимания должностных лиц и строительство не завершено.
В неудовлетворительном состоянии и здание  2-многопрофильной поликлиники  районного медицинского объединения.  По данным проблемам будет направлен депутатский запрос в соответствующие организации.