Давлат буюртмаси бекор бўлган буғдой қайси омборда сақланади?
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020 — 2030 йилларга мўлжалланган стратегиясида соҳага бозор механизмларини жорий қилиш муҳим устувор йўналишлардан бири ҳисобланади.
Давлатимиз раҳбарининг 9 март куни қабул қилинган ғалла етиштириш, харид қилиш ва сотишда бозор тамойилларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарори қишлоқ хўжалигида бозор механизмларини кенг жорий қилишга қаратилгани билан муҳим аҳамиятга моликдир.
Шуни айтиш жоизки, йиллар давомида ғалла етиштириш ва уни қайта ишлашни давлат қатъиян бошқариши, етиштирилган ғаллани бозор нархларига нисбатан паст нархларда харид қилиш амалиёти фермер хўжаликларининг ҳосилдорликни оширишига, ғалла етиштириш ҳажмини кўпайтиришга қизиқтира олмаган эди.
Охирги уч йилда давлатимиз раҳбарининг ташаббуслари билан ғалланинг харид нархи сезиларли даражада оширилиб, 33 мингдан ортиқ ғалла етиштирувчи фермерларнинг моддий манфаатдорлик ҳисси уйғонганини ҳам алоҳида эътироф этиш жоиз. Натижада, ўтган йилда ўртача ҳосилдорлик 65 центнердан ошган ва 7 миллион тоннадан зиёд бошоқли дон етиштирилган.
Маълумки, ғалла етиштирувчи фермер хўжаликларининг молиявий барқарорлигини таъминлаш юзасидан ўтган йили октябрь ойида Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Кенгаши Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Республика Ҳукуматига мурожаатнома билан чиққан ва бу ташаббус қўллаб-қувватланган эди.
Янги қарор билан жорий этиладиган ўзгаришлар ғаллачиликда қулай агробизнес муҳитини яратиб, меҳнат унумдорлигини оширади ва манфаатдорликни кучайтиради. Ғалла етиштирувчи фермер хўжаликларининг молиявий барқарорлигини таъминлашга хизмат қилади.
Биринчидан, жорий йил ҳосилидан бошлаб давлат буюртмаси асосида бошоқли дон етиштириш амалиёти босқичма-босқич бекор қилинса, 2021 йил ҳосилидан бошлаб давлат ғаллага харид нархини белгилаш амалиётидан тўлиқ воз кечади. Давлат хариди тўлиқ бекор қилинади. Фермерлар ва бошқа ғалла етиштирувчилар ғаллани сотишда тўлиқ мустақил бўлади. Бунда етиштирилган ғалла барча истеъмолчиларга биржа савдолари орқали ёки тўғридан-тўғри шартномалар асосида эркин нархларда сотилади.
Иккинчидан, ички бозорда дон ва нон маҳсулотлари нархлари барқарорлигини таъминлаш учун зарур миқдордаги донни махсус Жамғарма эркин нархларда харид қилади.
Эндиликда давлат харид қиладиган буғдой фақатгина давлат корхоналари омборларида эмас, балки мулкчилик шаклидан қатъий назар барча корхоналарнинг донни сақлаш талабларига жавоб берадиган омборлари ёки сиғимларида шартнома асосида сақланиши мумкин.
Учинчидан, ҳар йили 1 августга қадар келгуси йил ғалла ҳосили учун кутилаётган минимал нархлар оммавий ахборот воситалари орқали эълон қилинади ва бозорлардаги нархлардан келиб чиқиб ҳар чоракда тузатишлар киритиб борилади. Жаҳон бозори ва минтақавий биржалардаги нархлар таҳлили асосида минимал нархлар аниқланади ва шартномаларни тузишда мўлжал сифатида хизмат қилади. Бу ишни Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан биргаликда амалга оширади.
Тўртинчидан, ғалла етиштирувчиларни молиялаштиришнинг янгича тизими жорий этилмоқда. Ушбу тизимнинг аҳамияти шундаки, бунда давлат аграр соҳада ўзининг асл функциясини бажаради ҳамда ғалла етиштирувчиларга ўзининг молиявий кўмагини бозор иқтисодиёти талаблари асосида таклиф қилади. Бу маҳсулот етиштирувчиларга барча агротехник тадбирларни ўз вақтида бажариш имконини беради ҳамда фермер хўжаликларининг кўрадиган даромади бевосита ўз меҳнатига боғлиқлигини таъминлайди.
Бешинчидан, ушбу қарор билан ғаллачиликка ихтисослашган фермер хўжаликларига кўрсатиладиган хизматлар монополиясига барҳам берилмоқда. Яъни, “Ўздонмаҳсулот” таклиф қиладиган хизмат – донни сақлаб беришни бошқа тадбиркорлик субъектлари ҳам таклиф қилишига рухсат берилмоқда. Бу – соҳада қўшимча иш ўринлари яратишидан ташқари, хизмат кўрсатувчи корхоналар ўртасида соғлом рақобат муҳитини яратади. Натижада, ғалла етиштирувчи фермер хўжаликларига кўрсатиладиган хизматлар сифати ортиб бориб, жаҳон стандарти талабларига мос келадиган тизим барпо этилади.
Мазкур ислоҳотлар халқимиз дастурхонини тўқин қилиш, халқимиз ҳаётини фаровон қилишга бел боғлаган аграр соҳа вакиллари учун давлат томонидан қулай ишбилармонлик муҳитини яратишга хизмат қилади, фермерларимизнинг манфаатдорлигини ошириб, эртанги кунга ишончини янада мустаҳкамлайди.

Усиление заинтересованности – гарантия увеличения заготовки продукции
В последние годы, как и во всех сферах, в сельском хозяйстве  проводятся реформы, в результате которых достигаются масштабные позитивные изменения.В Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020 — 2030 годы одним из приоритетных направлений определено внедрение в сферу рыночных механизмов.
Принятое 6 марта постановление главы государства о мерах по широкому внедрению рыночных  принципов в заготовку закупку и реализацию зерна значительно своей направленностью  на  внедрение рыночных механизмов в сельское хозяйство.
Уместно отметить, продолжавшиеся в течение многих лет  государственое управление заготовкой и переработкой зерна, реализация зерна по ценам, ниже рыночных, не заинтрересовывало фермерские хозяйства в повышении урожайности и увеличении объема заготовки зерна.
В последние три года по инициативе главы государства закупочные цены на зерно повышались, в результате более чем у 33 тысяч  фермеров-зерноводов  пробудилось чувство материальной заинтересованности в работе. Так, в прошлом году  средняя урожайность  превысила 65 центнеров, заготовлено более  7 миллионов  тонн зерна.
В октябре прошлого года по вопросу обеспечения материальной стабильности  фермеров-зерноводов  Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель обратился  в Законодательскую палату  Олий Мажлиса и правительству республики и получил одобрение своей инициативы.
Согласно изменениям, предусмотренным в принятом 6 марта нынешнего года  постановлении, в зерноводстве  будет сформирована  благоприятная агробизнес-среда, повысится  эффективность труда, усилится заинтересованность в труде, будет обеспечена  финансовая стабильность  фермеров-зерноводов.
Во-первых,  начиная с урожая текущего года будет отменена практика заготовки зерна на основе государственного заказа, начиная с урожая 2021 года  отменена практика  установления  государством закупочной стоимости зерно, также будут отменены государственные закупки. Фермеры и другие заготовители будут самостоятельно реализовывать  зерно.  При  этом  реализация зерна  будет осуществляться  всем потребителям  через биржевые торги, или  на основе прямых договоров по свободным ценам.
Во-вторых, для проведения мероприятий  по обеспечению  стабильности цен на зерно и хлебную продукцию  на внутреннем рынке необходимый объем зерна  будт закпаться по свободным ценам  специальным фондом.
Теперь закупаемая государством пшеница будет храниться  не только в зернохранилищах государственных предприятий,  но на основе договора и в соответствующих  требованиям  хранения зерна хранилищах всех предприятий независимо от  формы собственности.
В-третьих, ежегодно до 1 августа  в средствах массовой информации  будут объявляться прогнозируемые цены  на урожай будущего года  и  ежеквартально корректироваться  исходя  из цен на рынке . На основе анализа  цен на мировом рынке и регинальных биржах  будут определяться минимальные цены и служить наметкой при составлении договоров. Эта работа будет осуществляться  совместно  с министерством  сельского хозяйства и Советом  фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
В-четвертых, внедряется новая система финансирования зерноводов. Значимость этой системы заключается в том, что государство  в аграрной сфере будет выполнять свои функции  и исходя из требований  рыночной экономики  будет предлагать  зерноводам свою финансовую помощь. Это позволит  заготовителям продукции своевременно выполнять  все агротехнические мероприятия  и обеспечит соответствие  доходов  фермерских хозяйств затраченному труду.
В-пятых, этим постановлением  устранится монополия в сфере предоставления  услуг  зерноводческим фермерским хозяйствам. То есть, кроме   АК “Уздонмахсулот” и другим субъектам предпринимательства также дается  возможность  предоставления услуг  по хранению зерна. Это обеспечит создание дополнительных рабочих мест в сфере  и здоровой конкуренции  среди предприятий по предоставлению услуг. Повысится качество  услуг, предоставляемых  зерноводческим фермерским хозяйствам, будет сформирована  система, соответствующая  мировым стандартам.
Проводимые реформы  обеспечат изобилие на внутреннем рынке, будут способствовать созданию со стороны государства  благоприятную деловую среду для представителей аграрной сферы, работающих на благо народа, приумножат заинтересованность фермеров и укрепят их уверенность в завтрашнем дне.
647
Вегетериан2020-03-11 11:12:49
1. Ер хусусийлаштирилиб берилсин. Солик механизми оркали давлат даромадини олаверади. 2. Хар хил кераксиз карорлар чикаришни тухтатинг. Бозор механизми максимал балансни курсатиб беради. 3. Фермерларнинг ишига аралашманг. Шунча йил давомида сиздан кура тажриба ва билимга эга булишган. 4. Галла булса, омборхона иккиламчи нарса, уни хам фермерларнинг узи хал килишади.