O‘zLiDeP депутатлари электр таъминоти корхонасининг ахборотини қониқарсиз деб топди
Аҳолининг электр энергияси таъминотидаги муаммолар бўйича келиб тушаётган мурожаатлари инобатга олиниб, халқ депутатлари Самарқанд вилоят Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилишида “Самарқанд ҳудудий электр тармоқлари корхонаси” акциядорлик жамияти раҳбарининг ҳисоботини эшитиш масаласи режалаштирилган эди.
Аммо жамият раҳбари йиғилишга келамаганлиги сабабли корхона раҳбарининг ўринбосари Суҳроб Мирзақулов ахборот берди.
Қайд этилишича, Президентимизнинг 2016 йил 23 ноябрдаги қарорига мувофиқ, 2020 йилда Самарқанд вилояти бўйича 997 километр электр узатиш тармоқлари ҳамда 441 та трансформатор пунткларини янгидан қуриш ва модернизация-реконструкция қилиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш бўйича 2767 километр масофада электр узатиш тармоқлари, 780 та трансформатор пунктлари ҳамда 8 та подстанциялардаги куч трансформаторларини мукаммал таъмирланиши кераклиги айтиб ўтилди.
Йиғилишда бевосита “Самарқанд ҳудудий электр тармоқлари корхонаси” АЖ ва корхонанинг жойлардаги бўлимлари фаолияти билан боғлиқ ҳолатлар кескин танқид қилинди.
Жумладан, Оқдарё туманидаги Галаравот қишлоғи аҳолиси бундан икки йил олдин сотиб олган трансформатор ускунасини ўрнатиш бўйича O‘zLiDeP Оқдарё тумани кенгаши депутатига 2018-2019 йиллар давомида “келгуси йил дастурга киритамиз”, деган жавоблар олинган бўлса-да, трансформатор ҳалигача ўрнатилмаган.
Депутатлар ушбу тизимда муаммолар борлиги ва депутатлар сўровига ўз вақтида аниқ жавоблар бериши лозимлигини таъкидлади.
Шунингдек, йиғилишда вилоятнинг айрим қишлоқ ва маҳаллаларидаги симёғочлар 1960-1972 йилларда ўрнатилганлиги, учрашувларда аҳоли томонидан келиб тушаётган мурожаатларнинг аксариятида эскирган симёғочларни янгисига алмаштириш масаласи кўтарилаётганлиги қайд этилди.
Йиғилишда “Самарқанд ҳудудий электр тармоқлари корхонаси” АЖ раҳбари ўринбосари С.Мирзақуловнинг ахбороти қониқарсиз деб топилди.
Депутатлик гуруҳи томонидан Самарқанд вилояти электр тармоқлари корхонасига ҳудудларда электр таъминотини яхшилаш ва энергия тежовчи двигателлар ўрнатиш бўйича чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш бўйича тавсиялар берилди.

Депутаты УзЛиДеП признали неудовлетворительным отчет предприятия электроснабжения
Однако  руководитель общества  на заседание не явился, и отчет зачитал заместитель руководителя предприятия  Суҳроб Мирзакулов.
Отмечалось, что в соответствии с постановлением Президента от 23 ноября 2016 года, в  2020 году  в Самаркандской области  предусмотрено строительство новых, модернизация и реконструкция  997 километров электросетей и  441  трансформаторных пунктов.
Также в целях подготовки к осенне-зимнему сезону 2020-2021 годов был предусмотрен капитальный ремонт  2767 километров электросетей, 780 трансформаторных пунктов и  8 подстанций.
На заседании  деятельность АО “Самарканд ҳудудий электр тармоклари корхонаси”   и его отделений на местах  подверглась резкой критике.
В частности,  депутату УзЛиДеП в  Акдарьинском районном кенгаше    в отношении установки  закупленного жителями  кишлака Галаравот Акдарьинского района  два года назад трансформатора  в продолжении 2018-2019 годов давали обещание « в будущем году  внесем в программу», однако трансформатор не установлен  по настоящее время.
Депутаты отметили наличие  серьезных проблем в системе и необходимость  предоставления своевременного ответа на депутатские запросы.
Также на заседании говорилось о том, что в отдельных кишлаках и махаллях столбы электросетей установлены в  период  1960-1972 годов и поступают  обращения населения о необходимости замены  этих устаревших столбов.
На заседании отчет заместителя руководителя АО  “Самарканд ҳудудий электр тармоклари корхонаси”  С.Мирзакулова признан неудовлетворительным.
Депутатской группой  предприятию “Самарканд ҳудудий электр тармоклари корхонаси” были даны рекомендации  по   разработке мероприятий, направленных на улучшение  электроснабжения территорий и установке  энергосберегаемых  двигателей.