Таҳликага ҳожат йўқ: республикамизга етарли озиқ-овқат заҳираси мавжуд
Бутун дунёни, хусусан, мамлакатимизни ҳам ташвишга солаётган коронавирус пандемиясига қарши кураш майдонида турибмиз. Тан олишимиз керак, мазкур синовли кунлар бизни ҳар жиҳатдан имтиҳон қилаётир. Тўғри, юртдошларимизда таҳлика ҳам, саросима ҳам бор. Айниқса, эълон қилинган карантин вақтида бу ҳолат янада кучаймоқда. Қайси маънодаки, саломатликни муҳофаза қилиш, инфекциянинг тезроқ бартараф этилишига эришиш, келажакни асраб қолиш... Айни саъй-ҳаракатлар авж олган паллада республикамиз бўйлаб озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талаб аввалгидан ортгандай назаримда.
Ижтимоий тармоқларда хали у маҳсулотнинг, хали бу маҳсулотнинг нархи сунъий ошириб олинаётганлиги хусусидаги ҳолатларга дуч келаётганимиз бор гап. Кўз юмиб бўлмайдиган ҳолат бу. Айниқса, картошканинг бозорларда, супермаркетлардаги нархлари бир неча баробар оширилганини таъкидлашмоқда. Бу бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ҳудудларга борганларида халқ депутатлари маҳаллий кенгашлар депутатлари ҳамда мутасаддилар билан савдо жойлари, марказларида ўрганиш тадбирларини олиб бордилар. Бу ўрганиш жараёнлари ҳамон давом этмоқда. Юқоридаги каби салбий ҳолатларга дуч келинганда, мана шундай айрим нафси бузуқ, юртнинг ташвишли кунларидан “фойдаланаётган” тадбиркору сотувчиларга нисбатан тегишли тартибда қонуний чоралар кўрилди.
Шу ўринда бир нарсани таъкидламоқчиман: мамлакатимизда етарли озиқ-овқат маҳсулотлари заҳираси мавжуд, асло саросимага ҳожат йўқ. Айтайлик, январь-март ойларида республикамизга автотранспорт орқали 692,8 минг тонна, темир йўл орқали эса 4 миллион 870 минг тонна озиқ-овқат маҳсулотлари олиб келинган ва куну тун бу жараён тўхтамаяпти. Масалан, маҳсулотларнинг асосий қисмини 23,03 минг тонна картошка, 12,54 минг тонна ун, 11,5 минг тонна ўсимлик ёғи, 26,6 минг тонна шакар, 1,8 минг тонна гўшт, 1,7 минг тонна қандолат маҳсулотлари, 1,3 минг тонна гуруч ташкил қилади. Жорий йилнинг 16-31 март кунлари товарларнинг ташқи савдо ҳажми – 943,3 миллион АҚШ долларидан иборат бўлди. Буларнинг барчаси фуқароларимиз учун озиқ-овқат маҳсулотлари борасида ваҳимага тушмасликлари йўлида қилинаётган ҳаракатдир.
Бунинг устига мана ҳадемай ўзимизнинг деҳқонларимиз томонидан етиштирилаётган янги картошкалар ички бозорларимизни тўлдиради. Узилиш бўлмайди бу борада асло. Шунинг учун юртдошларимизни озиқ-овқат маҳсулотлари борасида умуман таҳликага ваҳимага тушмасликларини сўрардик.

Беспокойству нет места: в республике имеется достаточный резерв продовольствия
Сегодня идет борьба с пандемией коронавируса, ставшей бедой всего мира, и, в частности, угрожающей и нашей стране.  Следует признать, эти дни испытаний экзаменуют нас во всех аспектах. Да, люди беспокоятся, думают о завтрашнем дне. Особенно чувство беспокойства усилилось со времени объявления карантинного режима. Актуальными стали вопросы сохранения здоровья, скорейшего устранения инфекции, сохранения будущего...  И в сложившейся ситуации кажется в республике возросла востребованность  продовольственной продукции.
В социальных сетях распространяют слухи о повышении цен на те или иные продукты. Это в корне неверная информация. Утверждают, будто на рынках  и супермаркетах повысили цены на картофель. По данному вопросу  депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса вместе с депутатами местных кенгашей народных депутатов на местах провели изучение в торговых центрах и на рынках. Это изучение продолжается и сегодня.  При выявлении таких негативных случаев в отношении алчных предпринимателей и торговцев, в личных интересах “пользующихся” трудными для страны днями, в законном порядке принимаются   соответствующие меры.
Следует отметить: в стране есть достаточный резерв продовольствия, беспокойству нет места.  В январе-марте в республику автотранспортом  завезены 692,8 тысячи тонн, по железным дорогам -  4 миллиона 870 тысяч тонн продовольствия, и этот процесс продолжается. В частности, завезено 23,03 тысячи тонны картофеля, 12,54 тысячи тонн муки, 11,5 тысячи тонн растительного масла, 26,6 тысячи тонн сахара, 1,8 тысячи тонн мяса, 1,7 тысячи тонн кондитерской продукции, 1,3 тысячи тонн риса. 16-31 марта такущего года объем внешнего товарооборота составил  943,3 миллиона долларов США. Все это делается для обеспечения наших граждан продовольствием.
Скоро в торговлю поступит молодой картофель, выращенный нашими дехканами. Дефицита не будет. И поэтому просим соотечественников не придаваться панике в вопросе продовольственного обеспечения.