Таҳликага ҳожат йўқ: республикамизга етарли озиқ-овқат заҳираси мавжуд
Бутун дунёни, хусусан, мамлакатимизни ҳам ташвишга солаётган коронавирус пандемиясига қарши кураш майдонида турибмиз. Тан олишимиз керак, мазкур синовли кунлар бизни ҳар жиҳатдан имтиҳон қилаётир. Тўғри, юртдошларимизда таҳлика ҳам, саросима ҳам бор. Айниқса, эълон қилинган карантин вақтида бу ҳолат янада кучаймоқда. Қайси маънодаки, саломатликни муҳофаза қилиш, инфекциянинг тезроқ бартараф этилишига эришиш, келажакни асраб қолиш... Айни саъй-ҳаракатлар авж олган паллада республикамиз бўйлаб озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талаб аввалгидан ортгандай назаримда.
Ижтимоий тармоқларда хали у маҳсулотнинг, хали бу маҳсулотнинг нархи сунъий ошириб олинаётганлиги хусусидаги ҳолатларга дуч келаётганимиз бор гап. Кўз юмиб бўлмайдиган ҳолат бу. Айниқса, картошканинг бозорларда, супермаркетлардаги нархлари бир неча баробар оширилганини таъкидлашмоқда. Бу бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ҳудудларга борганларида халқ депутатлари маҳаллий кенгашлар депутатлари ҳамда мутасаддилар билан савдо жойлари, марказларида ўрганиш тадбирларини олиб бордилар. Бу ўрганиш жараёнлари ҳамон давом этмоқда. Юқоридаги каби салбий ҳолатларга дуч келинганда, мана шундай айрим нафси бузуқ, юртнинг ташвишли кунларидан “фойдаланаётган” тадбиркору сотувчиларга нисбатан тегишли тартибда қонуний чоралар кўрилди.
Шу ўринда бир нарсани таъкидламоқчиман: мамлакатимизда етарли озиқ-овқат маҳсулотлари заҳираси мавжуд, асло саросимага ҳожат йўқ. Айтайлик, январь-март ойларида республикамизга автотранспорт орқали 692,8 минг тонна, темир йўл орқали эса 4 миллион 870 минг тонна озиқ-овқат маҳсулотлари олиб келинган ва куну тун бу жараён тўхтамаяпти. Масалан, маҳсулотларнинг асосий қисмини 23,03 минг тонна картошка, 12,54 минг тонна ун, 11,5 минг тонна ўсимлик ёғи, 26,6 минг тонна шакар, 1,8 минг тонна гўшт, 1,7 минг тонна қандолат маҳсулотлари, 1,3 минг тонна гуруч ташкил қилади. Жорий йилнинг 16-31 март кунлари товарларнинг ташқи савдо ҳажми – 943,3 миллион АҚШ долларидан иборат бўлди. Буларнинг барчаси фуқароларимиз учун озиқ-овқат маҳсулотлари борасида ваҳимага тушмасликлари йўлида қилинаётган ҳаракатдир.
Бунинг устига мана ҳадемай ўзимизнинг деҳқонларимиз томонидан етиштирилаётган янги картошкалар ички бозорларимизни тўлдиради. Узилиш бўлмайди бу борада асло. Шунинг учун юртдошларимизни озиқ-овқат маҳсулотлари борасида умуман таҳликага ваҳимага тушмасликларини сўрардик.

No reason to worry: The country has a sufficient reserve of food
The world is struggling against the coronavirus pandemic, which has become a disaster for the whole world, and, in particular, threatening our country. These hard days test us in all aspects. Yes, people are worried, thinking about tomorrow. Especially the sense of anxiety has intensified since the quarantine regime was announced. Issues of maintaining health, speedy elimination of infection, preserving the future have become urgent... And in the current situation, the demand for food products seems to have increased in the country.
In social networks, rumors are spreading about the increase in prices for certain products. This is incorrect information. They say that potato prices have been raised in markets and supermarkets. On this issue, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis together with deputies of local councils of people’s deputies at places conducted a study in shopping centers and markets. This study continues today. If such negative cases are identified in relation to entrepreneurs and merchants who “take advantage” of difficult days for the country in the personal interests, appropriate measures are taken legally.
It should be noted that there is a sufficient reserve of food in the country, there is no reason to worry. In January-March, 692.8 thousand tons were delivered to the country by road, 4 million 870 thousand tons of food were delivered by rail, and this process continues. In particular, 23.03 thousand tons of potatoes, 12.54 thousand tons of flour, 11.5 thousand tons of vegetable oil, 26.6 thousand tons of sugar, 1.8 thousand tons of meat, 1.7 thousand tons of confectionery products, 1, 3 thousand tons of rice were imported. On March 16-31 this year, the foreign trade turnover amounted to 943.3 million USD. All this is done to provide our citizens with food.
Soon, young potatoes grown by our farmers will be delivered to the markets. There will be no shortage. And therefore, we ask compatriots not to panic over the issue of food products provision.