Аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш ҳамда ипотека кредити бозорини янада кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
02.05.2020, 00:12
Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш даврида аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш, ипотека кредити бозорини янада ривожлантириш, хусусий пудрат ташкилотларини уй-жойлар қурилишига кенг жалб қилиш ҳамда уларга қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 ноябрдаги “Ипотека кредити механизмларини такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–5886-сон Фармонига (кейинги ўринларда – Фармон) мувофиқ:
бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашнинг янги тартиби (кейинги ўринларда – янги тартиб) жорий қилинганлиги;
хусусий пудрат ташкилотлари томонидан ўз маблағлари ва тижорат банкларининг кредитлари ҳисобига қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун ипотека кредитларини ажратишга рухсат этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. 2020 йил 1 майдан бошлаб 2022 йил 1 январга қадар жисмоний шахсларга хусусий пудрат ташкилотлари томонидан тайёр ҳолда топшириш шартисиз (пардоз ишларини амалга оширмасдан) қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун ипотека кредитларини ажратишга рухсат берилсин.
3. Хусусий пудрат ташкилотлари томонидан қуриб битказилган квартираларни, шунингдек, тайёр ҳолда топшириш шартисиз (пардоз ишларини амалга оширмасдан) қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун бир қарз олувчига ажратиладиган ипотека кредитларининг энг кўп миқдорлари:
қишлоқ жойларида 2 хонали квартиралар учун 174 миллион сўмдан 240 миллион сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 224 миллион сўмдан 320 миллион сўмгача;
шаҳарларда 2 хонали квартиралар учун 180 миллион сўмдан 240 миллион сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 232 миллион сўмдан 320 миллион сўмгача;
Тошкент шаҳрида 2 хонали квартиралар учун 198 миллион сўмдан 264 миллион сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 255 миллион сўмдан 352 миллион сўмгача оширилсин.
4. Янги тартиб доирасида аҳолига ажратиладиган ипотека кредитлари (шу жумладан, бугунги кунга қадар ажратилган ипотека кредитлари) муддати 15 йилдан 20 йилгача узайтирилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги бир ҳафта муддатда янги тартиб доирасида тижорат банкларида жойлаштирган кредит ресурслари муддатини 15 йилдан 20 йилгача узайтирсин.
Тижорат банклари бир ой муддатда янги тартиб доирасида жисмоний шахсларга берилган ипотека кредитлари муддатини 15 йилдан 20 йилгача узайтирсин ҳамда тузилган шартномаларга тегишли ўзгартиришлар киритсин.
6. Белгилаб қўйилсинки, мазкур қарорнинг:
2–4-бандларида назарда тутилган тартиб ва шартлар 2022 йил 1 январга қадар амал қилади ва янги тартибга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг маблағлари ҳисобидан ажратиладиган ипотека кредитларига нисбатан татбиқ этилади;
3-бандининг учинчи ва тўртинчи хатбошларида назарда тутилган квартираларни сотиб олишга ажратилган ипотека кредитлари бўйича дастлабки бадалнинг бир қисмини тўлаш билан боғлиқ харажатларни қоплаш учун субсидиялар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Қурилиш вазирлиги томонидан белгиланган уй-жой ҳисобланган қийматининг 10 фоизи миқдорида тўланади.
7. Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида тажриба тариқасида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг тижорат банкларига ажратган кредит ресурслари ҳисобидан мазкур қарор қабул қилингунга қадар жисмоний шахсларга қонунда белгиланган тартибда уй-жой қуриш учун ажратилган ер участкаларида якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва қайта қуриш учун кредитлар ажратишга рухсат берилсин.
Бунда, кредитлар жисмоний шахсларга:
қурилаётган (қайта қурилаётган) якка тартибдаги уй-жой жойлашган жойи бўйича мазкур қарорнинг 3-бандида назарда тутилган кредитнинг энг кўп миқдорларидан ошмайдиган ва дастлабки бадали якка тартибдаги уй-жойни қуриш (қайта қуриш) ишлари қийматининг 10 фоизидан кам бўлмаган миқдорида 20 йил муддатга ажратилади;
белгиланган тартибда келишилган ва тасдиқланган лойиҳа асосида хусусий пудрат ташкилотлари томонидан бажарилган якка тартибдаги уй-жойни қуриш (қайта қуриш) ишлари бўйича тўловларни уларнинг депозит ҳисоб рақамларига нақд пулсиз шаклда амалга ошириш орқали берилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Молия вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ҳамда Марказий банк билан биргаликда 2020 йил 1 декабрга қадар Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида амалга ошириладиган тажриба натижаларидан келиб чиқиб, якка тартибдаги уй-жойлар қурилишини қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига 2020-2021 йиллар давомида уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож фуқароларни манзилли қўллаб-қувватлаш мақсадида маҳаллий бюджет даромадларининг ошириб бажарилган қисми ҳисобидан Фармон билан тегишли ҳудуд учун белгиланган субсидиялар сонини 1,3 бараварга ва суммасини 40 фоизгача оширишга рухсат берилсин.
10. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2020 йил 1 майдан 31 декабрга қадар Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан хусусий пудрат ташкилотларига янги тартиб доирасида шаҳар ва қишлоқ жойларида 4 ва ундан юқори қаватли ҳамда Тошкент шаҳрида 7 ва ундан юқори қаватли кўп квартирали уй-жойлар қуриш учун ажратилган тижорат банкларининг миллий валютадаги кредитлари бўйича:
кредит суммасининг 50 фоизигача, бироқ 8 миллиард сўмдан ошмаган миқдорда кафиллик берилади;
фоиз ставкаси Ўзбекистон Республикаси Марказий банки асосий ставкасининг 1,75 бараваридан ошмайдиган ва суммаси 20 миллиард сўмдан ортиқ бўлмаган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошадиган, бироқ 10 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисмини қоплаш учун компенсация тўланади.
Бунда, кафиллик ва компенсациялар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Қурилиш вазирлиги томонидан квартира бир квадрат метрининг тегишли ҳудуддаги ўртача бозор қиймати ҳамда 2 хонали, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар майдонининг белгиланган меъёрларини инобатга олган ҳолда кўп квартирали уй-жойлар қурилганда берилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси (А.Н.Арипов) икки ҳафта муддатда янги тартиб доирасида шаҳарларда кўп квартирали уй-жойларни қуриш учун ер участкаларини “E-IJRO AUKSION” ягона электрон савдо майдончасидаги электрон аукционига чиқариш чораларини кўрсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по улучшению жилищных условий населения и дальнейшему расширению рынка ипотечного кредитования
02.05.2020, 00:14
В целях улучшения жилищных условий населения, дальнейшего развития рынка ипотечного кредитования, широкого привлечения частных подрядных организаций к строительству жилья и создания для них благоприятных условий в период противодействия распространению коронавирусной инфекции:
1. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2019 года № УП–5886 «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов ипотечного кредитования» (далее – Указ):
внедрен новый порядок обеспечения населения жильем за счет ипотечных кредитов на основе рыночных принципов (далее – новый порядок);
разрешено выделение ипотечных кредитов на приобретение
на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями за счет собственных средств и кредитов коммерческих банков.
2. Разрешить на период с 1 мая 2020 года по 1 января 2022 года выделять физическим лицам ипотечные кредиты на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями, без условия сдачи «под ключ» (без проведения отделочных работ).
3. Увеличить максимальные размеры ипотечных кредитов, выделяемых одному заемщику на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями, без условия сдачи «под ключ» (без проведения отделочных работ), а также квартир, строительство которых завершено:
в сельской местности – для двухкомнатных квартир с 174 млн сумов до 240 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 224 млн сумов до 320 млн сумов;
в городах – для двухкомнатных квартир с 180 млн сумов до 240 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 232 млн сумов до 320 млн сумов;
в городе Ташкенте – для двухкомнатных квартир с 198 млн сумов до 264 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 255 млн сумов до 352 млн сумов.
4. Продлить с 15 до 20 лет срок ипотечных кредитов, выделяемых населению в рамках нового порядка (включая ипотечные кредиты, выделенные до сегодняшнего дня).
5. Министерству финансов Республики Узбекистан в недельный срок продлить с 15 до 20 лет срок кредитных ресурсов, размещенных в рамках нового порядка в коммерческих банках.
Коммерческим банкам в месячный срок продлить с 15 до 20 лет срок ипотечных кредитов, выделенных в рамках нового порядка физическим лицам, а также внести соответствующие изменения в заключенные договоры.
порядок и условия, предусмотренные в пунктах 2–4 настоящего постановления, действуют до 1 января 2022 года и применяются по отношению к ипотечным кредитам, выделяемым в соответствии с новым порядком за счет средств Министерства финансов Республики Узбекистан;
субсидии на компенсацию расходов, связанных с оплатой части первоначального взноса по ипотечным кредитам, выделенным для приобретения квартир, предусмотренных в абзацах третьем и четвертом пункта 3 настоящего постановления, выплачиваются в размере 10 процентов от расчетной стоимости жилья, определяемой Министерством финансов, Министерством экономического развития и сокращения бедности и Министерством строительства Республики Узбекистан.
7. Разрешить, в порядке эксперимента, выделение в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях кредитов на строительство и реконструкцию индивидуального жилья на земельных участках, предоставленных физическим лицам, до принятия настоящего постановления за счет кредитных ресурсов, выделенных Министерством финансов Республики Узбекистан коммерческим банкам под строительство жилья в установленном законом порядке.
При этом кредиты выделяются физическим лицам:
в размере, не превышающем максимального размера кредита, предусмотренного пунктом 3 настоящего постановления, по месту дислокации строящегося (реконструируемого) индивидуального жилого дома, с первоначальным взносом не менее 10 процентов
от стоимости работ по строительству (реконструкции) индивидуального жилого дома сроком на 20 лет;
путем проведения платежей в безналичной форме на депозитные расчетные счета частных подрядных организаций за выполненные ими работы по строительству (реконструкции) индивидуального жилого дома на основе проектов, согласованных
и утвержденных в установленном порядке.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством финансов, Министерством строительства и Центральным банком Республики Узбекистан в срок до 1 декабря 2020 года, исходя из результатов эксперимента, проводимого в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, внести в Кабинет Министров предложения по поддержке индивидуального жилищного строительства.
9. Разрешить в 2020–2021 годах Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в целях адресной поддержки граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий, за счет перевыполненной части доходов местных бюджетов увеличить установленные Указом для соответствующих регионов количество субсидий – в 1,3 раза, суммы субсидий – до 40 процентов.
10. Установить порядок, в соответствии с которым на период
с 1 мая по 31 декабря 2020 года Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности по кредитам коммерческих банков в национальной валюте, выделяемым в рамках нового порядка частным подрядным организациям для строительства четырехэтажных и имеющих более четырех этажей многоквартирных домов в городах и сельской местности, а также семиэтажных и имеющих более семи этажей многоквартирных домов в городе Ташкенте:
выдается поручительство в размере до 50 процентов от суммы кредита, но не более 8 миллиардов сумов;
выплачивается компенсация на покрытие части процентной ставки, превышающей основную ставку Центрального банка Республики Узбекистан, но не более 10 процентных пунктов, по кредитам на сумму не более 20 миллиардов сумов, процентной ставкой, не превышающей 1,75-кратного размера основной ставки Центрального банка Республики Узбекистан.
При этом поручительство и компенсация предоставляются
при осуществлении строительства многоквартирных домов с учетом средней рыночной стоимости одного квадратного метра квартиры в соответствующем регионе и нормы площади двухкомнатных квартир, а также квартир с тремя и более комнатами, определенных Министерством финансов, Министерством экономического развития и сокращения бедности
и Министерством строительства Республики Узбекистан.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан (Арипов А.Н.) в двухнедельный срок в рамках нового порядка принять меры по выставлению на электронный аукцион единой электронной торговой площадки «E-IJRO AUKSION» земельных участков для строительства многоквартирных домов в городах.
12. Министерству финансов совместно с Министерством юстиции, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
13. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан