Тўрт сотих томорқадан бир мавсумда 8 миллион сўм даромад олиш режалаштирилмоқда
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов бошчилигидаги бир гуруҳ депутатлар ва соҳа масъуллари томорқа эгаларининг фаолияти билан танишиш ва экин экиш ҳолатини ўрганиш, ер эгаларининг даромадларини оширишга кўмаклашиш мақсадида Андижон вилоятида бўлишди. Давлатимиз раҳбари томонидан аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш бўйича қабул қилинган қарорлар асосида амалга оширилган бир қатор муҳим ташкилий тадбирлар ишчи гуруҳнинг диққат марказида бўлди. Ҳудудларда ўрганишлари давомида кам таъминланган, эҳтиёжманд оилаларга томорқадан фойдаланиш ва шу орқали оила даромадини ошириш бўйича тавсия ва амалий кўмаклар берилмоқда.
Муҳайёхон Тожибоева ёлғиз она. Асака тумани “Баҳрин” маҳалласидаги Ҳуррият кўчаси 72-уйда истиқомат қилади. Боқувчисини эрта йўқотгач, рўзғорнинг бор юкини елкасига олган аёл узум парваришига меҳр берган. Муқим иш жойи бўлмагач, бор эътиборини томорқасига қаратди. 4 сотихдан иборат томорқасида 30 туп узум, 2 туп ўрик, 3 туп гилос, 1 туп олма дарахтларидан олинаётган ҳосил оилага даромад олиб киришда асосий кўмакчи. 2,5 сотих узум қатор ораларида парваришланётган картошка экинлари рўзғорнинг бир томонини кўтаряпти.
Ўтган йилда томорқа эгасининг астойдил саъй-ҳаракатлари яхшигина киримга сабаб бўлди. Етиштирилган 1 тонна узумнинг 1 килограммини 3000 сўмдан харидорлар талашиб-тортишиб олишди. М.Тожибоева 3 миллион сўм даромадни ушбу йилда 8 миллион сўмга кўтариш режаси билан астойдил ҳаракат қилди. Қандай қилиб? 1,2 тонна узум, 500 килограмм картошка, 50 килограмм ўрик, 50 килограмм гилос ҳосилидан кўзланган даромад бу!
Парвариш қилинаётган 1 бош қорамолнинг сутга “кириши”га хали анча бор. Демак, айни вақтда хонадоннинг асосий даромади томорқа экинлари. Аммо меваларнинг пишиқчилиги ҳам бир зумда ўтади-кетади. Ерга совуқ тушиши билан оиланинг даромади йўқолиши табиий.
Спикер ўринбосари бошчилигидаги ишчи гуруҳнинг томорқаларни ўрганиш ишлари Асака туманидаги мазкур ҳудудда давом этар экан, оила муаммоси эътиборни тортди. Демак, кўмак керак! Масъуллар фуқаронинг тортиниб айтолмаётган “дарди”ни яшаш шароитини ўрганиш асносида тез илғадилар. Имтиёзли кредит ҳисобига қуриб берилиши ваъда қилинган 1 сотихли иссиқхона оиланинг даромад манбаини ошириш мақсадини ўзида ифода этди.

В один сезон – 8 миллионов сумов дохода с приусадебных земель в 4 сотки
Группа депутатов  и ответственных лиц во главе с заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководителем фракции УзЛиДеП  Актамом Хаитовым  для изучения состояния приусадебных земель и содействия в повышении доходов населения прибыла в Андижанскую область.  В центре внимания рабочей группы  были важные организационные мероприятия, проводимые в соответствии с постановлениями главы государства по эффективному использованию приусадебных земель.  В ходе изучения  малообеспеченным, нуждающимся семьям предоставляются практическая помощь и рекомендации по эффективному использованию приусадебных земель, что может служить источником хороших доходов.
Мухайёхон Тожибоева – мать-одиночка.  Живет в доме № 72 по улице Хуррият в махалле  “Бахрин” Асакинского района.  Рано потеряла мужа, возложила на себя все хозяйство, занимается  выращиванием винограда.  У нее нет постоянной работы, поэтому в основном занимается уходом за виноградником. На 4 сотках  30  посадок винограда, 2 урюковых дерева, 3 черешни, 1 яблоня.  Основной доход семьи составляют средства, вырученные с урожая этих деревьев.  Также для нужд семьи в междурядьях  виноградника  выращивается картофель.
В прошлом году она получила хороший доход. 1 тонну винограда продала по 3000 сумов за килограмм. В нынешнем году М.Тожибоева решила доход в 3 миллиона увеличить до  8 миллионов, продав  1,2 тонны винограда, 500 килограммов картофеля, 50 килограммов урюка, 50 килограммов черешни!
В хозяйстве есть корова, но она пока не дает молока. Значит, основной доход семья получает с приусадебных земель.  Но это  сезонный доход.   А что делать зимой, когда доход не поступает?
На проблему семьи обратила внимание рабочая группа во главе с заместителем Спикера. С целью оказания помощи  принято решение за счет льготного кредита построить теплицу на 1 сотке, что, безусловно, станет постоянным источником дохода  нуждающейся семьи.