O‘zLiDeP депутати балиқчилик тадбиркорга кам фоизли кредит олишида кўмаклашди
Балиқчи туманидаги “Мухлисахон қалб нури” масъулияти чекланган жамияти 2016 йилда оилавий фаолиятини бошлаган. Даставвал ўз яшаш хонадонида оддий косибчиликдан иш бошлаган Шаҳноза Маматқулова аста-секин фаолиятини кенгайтириб борди. Эндиликда алоҳида иш жойида меҳнат қилиш зарурати пайдо бўлди. Ижара асосидаги бинода роппа-роса 2 йил фаолият юритган тадбиркор иш, унум, даромад тақозоси билан ўз биносига эга бўлишни истади. Тумандаги бўш турган собиқ юк машиналари тураргоҳи 57 минг доллар маблағ эвазига харид қилиб олган тадбиркор бу ерда яхшигина таъмирлаш ишларини якунига етказди. 1,5 гектар ер майдонида бугун 30 нафар ишчи томонидан 40 хил турдаги спорт моллари, шлакоблок, пенаблок, гипсоблок каби қурилиш маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб ички бозорга тақдим қилинмоқда. Карантин даврида ҳудуддаги 10 та эҳтиёжманд оилани қарамоғига олгани ҳам тадбиркорнинг бугунги ислоҳотларга бефарқ эмаслиги нишонаси.
O‘zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши масъулларидан иборат ишчи гуруҳнинг Балиқчи тумани депутатлари, тадбиркор ва фаоллари билан очиқ мулоқоти айни объектда ташкил этилгани бежиз эмас. Партия Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикер ўринбосари Актам Хаитовнинг Андижонга ташрифи чоғида белгиланган топшириқлар ижроси юзасидан бўлиб ўтган карантин қоидаларига тўла амал қилинган мазкур учрашувда МЧЖ раҳбарининг муаммоси ўртага ташланди.
-Фаолиятимизни кенгайтириш учун имтиёзли, асосийси, кам фоизли кредит маблағига эҳтиёжимиз бор, - дейди Шаҳноза Маматқулова. – Бизга тақдим қилинаётган кредитлар 18 фоизли эканлиги, очиғини айтиш керак, ишимизни ҳам, даромадимизни ҳам “қопламайди”. Бинони яқинда сотиб олдик, замонавий техникаларимизни кўпайтирдик, 10 нафар ишчиларимиз сонини 40 нафарга етказдик. Булар учун бор маблағимизни сарф этдик. Ҳозирда экспорт учун ҳамкорларимиз тайёр, аммо сифатни жаҳон стандартлари даражасида, талаблари асосида тайёрлашимиз учун яна бироз маблағ зарур. Бироқ юқори фоизли кредитлар эмас, имкони қадар оз фоизли кредит ололсак, шу маблағ ҳисобига маҳсулотларимиз сифати ва сонини оширамиз, карантин тўла “ечилишига” экспортни йўлга қўямиз.
Тадбиркорнинг муаммоси ҳал этилиши учун халқ депутатлари туман кенгаши депутати Олимжон Исмоилов томонидан шу куннинг ўзида қадам ташланди. Кам фоизли кредит учун ҳужжатлар тайёрланди. Масала бартараф этилди.

Депутаты УзЛиДеП помогли предпринимателю в получении кредита
ООО “Мухлисахон қалб нури” Балыкчинского района начало действовать в 2016 году в качестве семейного предпринимательства. Шаҳноза Маматкулова, начала заниматься кустарным ремеслом у себя дома и постепенно расширяла деятельность. В этой связи возникла необходимость в помещении для работы. 2 года работала в арендном здании, затем приняла решение о приобретении собственного здания для производства. В районе выкупила бездействующий гараж грузовых машин стоимостью 57 тысяч долларов, провела ремонтные работы. Теперь в этом помещении, занимающем площадь в 1,5 гектара, 30 работников занимаются производством 40 видов спортивного инвентаря, а также строительной продукции - шлакоблоков, пеноблоков, гипсоблоков. В период карантина предприниматель осуществляет шефство над 10 нуждающимися семьями, что свидетельствует о не безразличном отношении предпринимателя к реализуемым в стране реформам.
На этом объекте проводился диалог рабочей группы в составе ответственных лиц Андижанского областного кенгаша УзЛиДеП с депутатами, предпринимателями и активистами Балыкчинского района. На мероприятии, посвященном исполнению заданий, данных входе визита в андижанскую область председателя исполнительного комитета Политического совета партии, заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Актама Хаитова, и проводившемся при соблюдении установленных карантинных правил, рассматривалась и проблема руководителя ООО.
- Для расширения деятельности нам нужны льготные, минимально процентные кредиты, - сказала Шахноза Маматкулова. – Нам предлагают 18 процентные кредиты, но такой кредит не оправдывает нашу работу и доходы. Мы недавно выкупили здание, приобрели современную технику. Увеличили число работников с 10 до 40. На все это затрачены большие средства. У нас есть партнеры-экспортеры, но для производства продукции на основе мировых стандартов необходимы определенные средства. Если мы получим кредит с минимальным процентом, за счет сэкономленных средств повысим качество и объем продукции, после полной отмены карантина наладим экспорт.
Для решения проблемы предпринимателя депутат районного кенгаша народных депутатов Олимжон Исмоилов в этот же день предпринял действия. Были подготовлены документы на получение кредита с минимальным процентом и вопрос был решен.