“Наврўз” маҳалласидаги абгор кўчалар қачон таъмирланади? (+ВИДЕО)
O'zLiDePдан Наманган вилоят Кенгашига сайланган депутат, Сенатор Носирбек Абдуллаханов Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш Наманган вилоят бошқармаси бошлиғининг ўринбосари Ирода Қўчқорова Наманган шаҳрининг “Наврўз” ва “Мингчинор” маҳалларидаги ижтимоий муаммоларни ўрганди.
Маълум бўлишича, “Мингчинор” маҳалласидаги 4-ўтиш йўли А.Ирматов, Завқий ва Самандар кўчаларида яшовчи аҳолидан электр энергияси таъминоти бўйича жуда кўп эътироз ва шикоятлар келиб тушмоқда экан. “Мингчинор” маҳалласи ҳудудидаги кўчаларда элект истеъмолчи объект ва хонадонлар кўплиги сабабли ишлаб турган 250 кв электр трансформатор кучланиши етарли даражада эмаслиги боис таъминотда вақти-вақти билан узилишлар бўлиб туради, бу эса аҳолига ноқулайликлар келтириб чиқармоқда ҳамда хонадонлардаги электр асбоб ускуналарни куйишига олиб келмоқда.
Бундан ташқари, маҳалла ҳудудидаги Завқий 1-ўтиш йўли, Файз кўча 4-ўтиш йўли, Самандар ва А.Ирматов кўчаларини асфальтлаш масаласи ҳам ўртага ташланди.
Шу каби, “Наврўз” маҳалласининг 1-оралиқ Лолазор ва 1-2-5-оралиқ Наврўз кўчалари йўлларининг ҳам бугунги ҳолати ўта ачинарли ахволда, йўлларда ўйдим-чуқурлар кўплигидан машиналар тугул пиёдалар ҳам ҳаракатланишга қийналади. Айниқса куз ва қиш мавсумида ёғингарчилик йўллардан қатнашда янаям ноқулайликлар келтириб чиқаради. Хаттоки тез-тиббий ёрдам машинаси ҳам ушбу кўчаларга киришга қийналмоқда. Мазкур масала бўйича бир неча бор мутасаддиларга мурожаат қилинган, аммо натижа йўқ.
Кўтарилган масалалар бўйича дахлдор ташкилотларга мурожаат қилиб, ечими юзасидан сенатор назорати ўрнатилди. Мутасаддилардан эса мурожаатга нисбатан масъулият ва амалий натижа кутиб қоламиз.
Маълумот ўрнида айтиш керакки, Наманган шаҳридаги “Бобораҳим Машраб” маҳалласининг “Имом Бухорий” кўчаси аҳоли мурожаатлари асосида сенатор маблағи ҳисобидан жорий таъмирланмоқда.

Когда будут ремонтировать улицы махалли “Навруз”? (+ВИДЕО)
Избранный  депутатом от УзЛиДеП в Наманганский областной кенгаш народных депутатов, сенатор Носирбек Абдуллаханов  и заместитель начальника  Наманганского областного управления поддержки махалли и семьи  Ирода Кучкорова изучили социальные проблемы  махаллей  “Навруз” и “Мингчинор”  города Намангана.
В ходе изучения установлено, от жителей улиц  4-переулка имени А.Ирматова, улиц Завкий и Самандар  махалли  “Мингчинор” поступают жалобы  по вопросу электроснабжения.  В махалле  “Мингчинор” много объектов и домов, трансформатора мощностью 250 КВ недостаточно для обеспечения этих объектов электроэнергией.  В результате часто происходят перебои в подаче электричества, что ведет  к выходу из строя  электроприборов в домах.
Также не решен вопрос с асфальтированием  в 1-переулке  Завкий  4-переулке улицы  Файз, улицах  Самандар и А.Ирматова.
Вместе с тем  плохое состояние дорог  между 1-проездом улицы Лолазор и 1-2-5-проездами улицы Навруз. Много рытвин и ухабов.  Особенно много неудобств для движения машин и переходов  возникают в осенне-зимний период. На эти улицы не могут въехать кареты скорой помощи. Неоднократные обращения в инстанции по этому вопросу остались  без результата.
Сенатор лично обратился в соответствующие организации и установил контроль над  решением проблемы. Теперь ждем, насколько ответственно  подойдут к проблеме должностные лица.
Для справки: На основе обращений населения  улицы «Имом Бухорий»  махалли  “Боборахим Машраб” города Намангана  дорога ремонтируется за счет средств сенатора.