Фарғонада ишбилармон аёллар аниқланмоқда
O'zLiDeP Фарғона вилояти Кенгаши томонидан “Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг ҳудудий босқичлари кўтарикни руҳда бўлиб ўтмоқда. Қувонарлиси, ушбу танлов орқали янгидан-янги тадбиркор ва ишбилармон, ҳунарманд аёллар кашф этилмоқда.
Қува Туманининг “Турк” қишлоғида 2017 йилда ўз иш фаолиятини бошлаган Миножатхон Холмирзаева раҳбарлигидаги “Иззатшер, Ибратшер Файзи” оилавий корхонасида ҳозирги кунда болалар ва катталар устки кийимлари ишлаб чиқарилади. Шунингдек, икки қаватдан иборат “Темурбеклар” замонавий нодавлат мактабгача таълим муассасасида юзга яқин қишлоқ болаларига таълим-тарбия бериш билан бирга, инглиз, рус тиллари ўргатилмоқда.
Бундан ташқари, оилавий корхонада ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар туман ички бозорига, шунингдек, қўшни Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон Республикаларига экспорт қилинаётган бўлса, манзарали дарахт ва гул кўчатлари шартнома асосида тумандаги ташкилот ва муассасаларга етказиб берилмоқда.
“Ишбилармон аёл” кўрик танловининг Қува туман босқичида ҳакамлар ҳайъати томонидан Миножатхон Холмирзаева ғолиб деб топилиб, танловнинг вилоят босқичига йўлланма олди.
photo_2020-10-09_18-17-13.jpg
Танловнинг Фарғона шаҳар босқичи ҳам аъло даража ташкил этилди. Унда шаҳардаги “Sodiqjon va Donoxon” оилавий корхонаси раҳбари Донохон Хамрақулова биринчи ўринга лойиқ топилди.
Тадбиркор  юртимиздаги машҳур болалар журналлари – “Билимдон”, “Доно Ворд” журналларини бошқаради. Бу журналлар 3 хил тилда чоп этилади. Ҳозирда бу журналларни юртимиздаги барча болажонлар қизиқиш билан ўқиб келмоқдалар. Тадбиркор 70 дан ортиқ юртдошларимизни иш билан таъминлаган.
Танловларда фарғоналик хотин-қизларнинг иқтисодиёт тармоқлари, хусусий ва кичик бизнес, оилавий тадбиркорлик, миллий ҳунармандчилик соҳаларини ривожлантиришга қўшаётган ҳиссалари, тадбиркор аёлларнинг аҳоли бандлигини таъминлаш, оилалар фаровонлигини юксалтиришдаги ўрни ва хизматлари алоҳида эътироф этилди.

Смотр-конкурс женщин-предпринимателей Ферганы
Ферганским областным Кенгашем УзЛиДеП проводятся районные(городские) этапы смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”.  Благодаря таким конкурсам выявляются новые, работающие в различных сферах женщины-предпринимательницы.
Миножатхон Холмирзаева начала предпринимательскую деятельность в 2017 году в кишлаке “Турк”. Сегодня на семейном предприятии “Иззатшер, Ибратшер Файзи” под ее руководством занимаются пошивом верхней одежды для детей и взрослых. Так же в двухэтажном здании она открыла современное негосударственное дошкольное образовательное учреждение “Темурбеклар”, где наряду с воспитанием детей занимаются преподаванием английского и русского языков.
Продукция швейного предприятия реализуется на внутреннем рынке и экспортируется в Кыргызстан, Казахстан и Таджикистан. Вместе с тем у этой семьи есть еще один бизнес. Они выращивают саженцы цветов, декоративных деревьев и на основе договора доставляют их в районные организации и учреждения.
На районном этапе конкурса “Ишбилармон аёл” жюри признало победителем Миножатхон Холмирзаеву. Ей вручили путевку на областной этап конкурса.
На высоком уровне был организован и Ферганский городской этап конкурса. На этом этапе первое место присудили руководителю городского семейного предприятия “Sodiqjon va Donoxon” Донохон Хамракуловой.
Д.Хамрокулова занимается выпуском известных в стране детских журналов “Билимдон”, “Доно Ворд”. Эти журналы выходят в свет на трех языках. Дети всей страны с интересом читают эти журналы. Предприниматель обеспечила работой 70 человек.
На конкурсе отметили роль и заслуги женщин фермеров в развитии отраслей экономики, частного и малого бизнеса, национального ремесленничества, обеспечении занятости женщин и повышении благополучия семей.