Депутат кўмаги туфайли Жиззахдаги болалар боғчасининг аҳволи тубдан ўзгарадиган бўлди
“Халқимизда бола бошдан” деган гап бор. Бу бежиз айтилмаган. Мутахассисларнинг таъкидлашича олам ҳақидаги тушунчаларнинг асосий қисмини бола 7 ёшгача бўлган даврда олиб улгурар экан. Шу сабаб, сўнгги йилларда мамлакатимизда мактабгача таълим тизимини яхлит узлуксиз таълим тизимининг муҳим бўғини сифатида янада такомиллаштириш, мактабгача таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш ҳамда моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва шу каби соҳага оид долзарб вазифаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жойларда таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар самараси доимий равишда депутатлар назоратида эканлиги эса биз учун айниқса аҳамиятлидир. Чунки, сайлов ҳудудларидаги боғча, мактаб ва бошқа таълим муассасалари аҳволидан доимий бохабар бўлиш, келажагимиз бўлган - фарзандларимиз тарбия олаётган масканлардаги муаммо ва камчиликларни вақтида бартараф этиш имконини беради.
Жиззах шаҳридаги Ўратепалик маҳалласида жойлашган 90 ўринли “Зебо” давлат мактабгача таълим муассасаси анчагина аянчли аҳволга тушиб қолган эди. Боғча мудираси Мамлакат Эрматова ёрдам сўраб халқ депутатлари Жиззах вилоят Кенгашининг депутати Талъат Усмоновга мурожаат қилди. Депутат ишчи гуруҳ аъзолари билан мактабгача таълим муассасаси аҳволи билан яқиндан танишгач, мутасадди ташкилотларга депутатлик сўрови чиқарди. Натижада боғча атрофида қулаш арафасида бўлган ва кичкинтойлар соғлиғига хавф туғдираётган деворлар бузилиб, янгиси қурилди. Боғча ҳудуди ободонлаштирилиб, манзарали дарахт ва гул кўчатлари экилди. Шунингдек, кийимлар, озиқ-овқат маҳсулотларидан иборат ҳомийлик ёрдами кўрсатилди.
Энг муҳими, мазкур мактабгача таълим муассасасини тўлиқ таъмирлаш келгуси йилги Давлат дастурига киритилди.

По утверждению специалистов, основную часть понятий о мире  ребенок успевает получить до достижения им 7-летнего возраста. Поэтому в последние годы в нашей стране уделяется особое внимание совершенствованию системы дошкольного образования, как важного звена непрерывного образования, расширению сети дошкольных образовательных учреждений укреплению их материально-технической базы.
Для нас важно, чтобы результат проводимых на местах реформ в системе образования был под депутатским контролем, так как это дает возможность владеть информацией о работе детских садов, школ, других образовательных учреждений, расположенных на избирательном участке, своевременно устранять возникающие проблемы в учреждениях, где учатся наши дети.
Так, требовался ремонт 90-местного детского сада “Зебо”, расположенного  в махалле Уратепалик города Джизака.  За помощью заведующая детским садом Мамлакат Эрматова обратилась к депутату  Джизакского областного Кенгаша народных депутатов Талъату Усмонову.  Депутат с членами рабочей группы ознакомился с состоянием детского сада и направил депутатский запрос в соответствующие организации.  В результате - забор детского сада, находящийся в аварийном состоянии был снесен и на его месте возведен новый. Территорию детского сада благоустроили, посадили деревья и цветы. Так же была оказана спонсорская помощь – детскому саду выделили одежду и продовольствие. Главное, детский сад внесли в Государственную программу, и в следующем году будет проведен его капитальный ремонт.