Депутат кўмаги туфайли Жиззахдаги болалар боғчасининг аҳволи тубдан ўзгарадиган бўлди
“Халқимизда бола бошдан” деган гап бор. Бу бежиз айтилмаган. Мутахассисларнинг таъкидлашича олам ҳақидаги тушунчаларнинг асосий қисмини бола 7 ёшгача бўлган даврда олиб улгурар экан. Шу сабаб, сўнгги йилларда мамлакатимизда мактабгача таълим тизимини яхлит узлуксиз таълим тизимининг муҳим бўғини сифатида янада такомиллаштириш, мактабгача таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш ҳамда моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва шу каби соҳага оид долзарб вазифаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жойларда таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар самараси доимий равишда депутатлар назоратида эканлиги эса биз учун айниқса аҳамиятлидир. Чунки, сайлов ҳудудларидаги боғча, мактаб ва бошқа таълим муассасалари аҳволидан доимий бохабар бўлиш, келажагимиз бўлган - фарзандларимиз тарбия олаётган масканлардаги муаммо ва камчиликларни вақтида бартараф этиш имконини беради.
Жиззах шаҳридаги Ўратепалик маҳалласида жойлашган 90 ўринли “Зебо” давлат мактабгача таълим муассасаси анчагина аянчли аҳволга тушиб қолган эди. Боғча мудираси Мамлакат Эрматова ёрдам сўраб халқ депутатлари Жиззах вилоят Кенгашининг депутати Талъат Усмоновга мурожаат қилди. Депутат ишчи гуруҳ аъзолари билан мактабгача таълим муассасаси аҳволи билан яқиндан танишгач, мутасадди ташкилотларга депутатлик сўрови чиқарди. Натижада боғча атрофида қулаш арафасида бўлган ва кичкинтойлар соғлиғига хавф туғдираётган деворлар бузилиб, янгиси қурилди. Боғча ҳудуди ободонлаштирилиб, манзарали дарахт ва гул кўчатлари экилди. Шунингдек, кийимлар, озиқ-овқат маҳсулотларидан иборат ҳомийлик ёрдами кўрсатилди.
Энг муҳими, мазкур мактабгача таълим муассасасини тўлиқ таъмирлаш келгуси йилги Давлат дастурига киритилди.

According to experts, the child manages to get the main part of the concepts of the world before he reaches the age of 7. Therefore, in recent years in Uzbekistan, special attention has been paid to improving the preschool education system, as an important link in continuous education, expanding the network of preschool education institutions, and strengthening their material and technical base.
It is important for us that the result of the reforms carried out locally in the education system is under parliamentary control, as this makes it possible to possess information about the work of kindergartens, schools, and other education institutions located at the polling station, to promptly eliminate emerging problems in the institutions where our children study.
For example, the 90-seat kindergarten “Zebo”, located in Uratepalik mahalla of the city of Jizzak, needed to be repaired. Head of the kindergarten Mamlakat Ermatova turned to the deputy of Jizzakh regional Council of people’s deputies Talat Usmonov for a help. The deputy with members of the working group got acquainted with the state of the kindergarten and sent the deputy’s request to the relevant organizations. As a result, the kindergarten fence, which was in disrepair, was demolished and a new one was erected in its place. The territory of the kindergarten was landscaped, trees and flowers were planted. Sponsorship was also provided – the kindergarten was provided with clothes and food. The main thing is that the kindergarten was included in the State Program, and next year it will be overhauled.