Томорқачилик бўйича ўтказилган мастер классда урганчлик аёллар тажриба алмашди
O‘zLiDeP Хоразм вилоят Кенгаши “Аёллар қаноти” ташаббуси билан Урганч тумани “Шерматлар” маҳалласида истиқомат қилиб келаётган Тозагул Шарипова хонадонида ишсиз хотин-қизлар учун мастер-класс ташкил этилди.
Дастлаб иштирокчилар хонадондаги иссиқхона фаолияти билан танишиб, у ерда етиштиралаётган маҳсулотларни кўздан кечирдилар. Хонадон соҳибаси Т.Шарипова эса тадбиркорликни йўлга қўймоқчи бўлганларга  иссиқхона ташкил этиш тартиб-қоидалари, кўчат ўтказиш, уни парваришлаш, олинадиган даромадлар тўғрисида батафсил тушунчалар бериб ўтди.
- Томорқанинг 10 сотих майдонида 135 туп лимон кўчатлари экилган. Ўтган йили лимондан 10 тонна ҳосил олиб, 150 млн. сўм миқдорида даромад олганмиз. Иссиқхонада бу йилдан қулупнай етиштиришни ҳам йўлга қўйдик, – дейди тадбиркор аёл Т.Шарипова.
-Бугун партиямиз халқ фаровонлигини ошириш, ишбилармонлар сафини кенгайтиришга астойдил киришган. Партиямиз ходимлари шаҳар ва қишлоқларда аҳоли хонадонларида бўлиб, мулоқот қилиш асносида уларнинг тадбиркорликка қизиқишини ўрганмоқда. Аҳолини  тадбиркорликка жалб этиш мақсадида турли ўқувлар, мастер-класслар ташкил этилмоқда. Лекин бу етарли эмас. Шу боис, аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва бу орқали янги иш ўринларини яратиш, бандликни таъминлаш, ўз меҳнати билан даромад топиш истагида бўлган фуқароларга амалий ёрдам кўрсатиш бундан кейин ҳам O‘zLiDeP фаолиятидаги энг асосий вазифа бўлиб қолаверади, – дейди партия вилоят Кенгаши аёллар билан ишлаш бўлими мудири Мушарраф Рахимова.
Тадбир якунида маҳалладаги “темир дафтар”га кирган 3 нафар хотин-қиз Дилфуза Атаева, Гулбаҳор Жуманиязова, Фотима Бердиевалар иссиқхонага ишга қабул қилинди.

Master class for Urgench women
At the initiative of the Women’s Wing, a master class for unemployed women was organized on the personal plot of a resident of “Shermatlar” mahalla of Urgench district, Tozagul Sharipova.
The participants got acquainted with the work in the greenhouse, examined the grown products. The owner of the greenhouse T. Sharipova told women wishing to start entrepreneurship about the rules for organizing a greenhouse, planting seedlings, caring for them, as well as about the income received from a personal plot.
“135 lemon trees grow on 10 acres. Last year, the harvest amounted to 10 tons, while the income was 150 million UZS. This year, strawberries have been grown in the greenhouse”, said entrepreneur T. Sharipova.
“The party is engaged in improving the wellbeing of people, expanding the ranks of entrepreneurs. Party workers visit families in cities and villages, talk with them, and increase their interest in entrepreneurship. In order to involve the population in entrepreneurship, training workshops and master classes are organized. But this is not enough. Therefore, in the future, the main task of the government in its activities will remain the issues of involving the population in entrepreneurship and thus creating new jobs, employing people, providing practical assistance to citizens who want to increase their income by their own labor”, said Musharraf Rakhimova, head of department for working with women of the regional Council of the party.
Following the event, 3 women included in “temir daftar” (iron notebook) – Dilfuza Atayeva, Gulbahor Jumaniyazova, Fotima Berdiyeva were hired to work in the greenhouse.