Томорқачилик бўйича ўтказилган мастер классда урганчлик аёллар тажриба алмашди
O‘zLiDeP Хоразм вилоят Кенгаши “Аёллар қаноти” ташаббуси билан Урганч тумани “Шерматлар” маҳалласида истиқомат қилиб келаётган Тозагул Шарипова хонадонида ишсиз хотин-қизлар учун мастер-класс ташкил этилди.
Дастлаб иштирокчилар хонадондаги иссиқхона фаолияти билан танишиб, у ерда етиштиралаётган маҳсулотларни кўздан кечирдилар. Хонадон соҳибаси Т.Шарипова эса тадбиркорликни йўлга қўймоқчи бўлганларга  иссиқхона ташкил этиш тартиб-қоидалари, кўчат ўтказиш, уни парваришлаш, олинадиган даромадлар тўғрисида батафсил тушунчалар бериб ўтди.
- Томорқанинг 10 сотих майдонида 135 туп лимон кўчатлари экилган. Ўтган йили лимондан 10 тонна ҳосил олиб, 150 млн. сўм миқдорида даромад олганмиз. Иссиқхонада бу йилдан қулупнай етиштиришни ҳам йўлга қўйдик, – дейди тадбиркор аёл Т.Шарипова.
-Бугун партиямиз халқ фаровонлигини ошириш, ишбилармонлар сафини кенгайтиришга астойдил киришган. Партиямиз ходимлари шаҳар ва қишлоқларда аҳоли хонадонларида бўлиб, мулоқот қилиш асносида уларнинг тадбиркорликка қизиқишини ўрганмоқда. Аҳолини  тадбиркорликка жалб этиш мақсадида турли ўқувлар, мастер-класслар ташкил этилмоқда. Лекин бу етарли эмас. Шу боис, аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва бу орқали янги иш ўринларини яратиш, бандликни таъминлаш, ўз меҳнати билан даромад топиш истагида бўлган фуқароларга амалий ёрдам кўрсатиш бундан кейин ҳам O‘zLiDeP фаолиятидаги энг асосий вазифа бўлиб қолаверади, – дейди партия вилоят Кенгаши аёллар билан ишлаш бўлими мудири Мушарраф Рахимова.
Тадбир якунида маҳалладаги “темир дафтар”га кирган 3 нафар хотин-қиз Дилфуза Атаева, Гулбаҳор Жуманиязова, Фотима Бердиевалар иссиқхонага ишга қабул қилинди.

Мастер-класс для женщин из Ургенча
По инициативе “Женского крыла” на приусадебном участке жительницы махалли “Шерматлар” Ургенчского района Тозагул Шариповой организован мастер-класс для незанятых трудом женщин.
Участницы ознакомились с работой в теплице, осмотрели выращиваемую продукцию. Хозяйка теплицы Т.Шарипова рассказала желающим заняться предпринимательством женщинам о правилах организации теплицы, посадки саженцев, ухода за ними, а также о доходах, получаемых с приусадебного участка.
- На 10 сотках растут 135 деревьев лимона. В прошлом году урожай составил 10 тонн, доход же - 150 млн. сум. В нынешнем году в теплице начали выращивать клубнику, - сказала предприниматель Т.Шарипова.
-Партия занимается повышением благополучия народа, расширением рядов предпринимателей. Работники партии посещают семьи в городах и кишлаках, беседуют с ними, повышают их интерес к предпринимательству. В целях вовлечения населения в предпринимательсво организовываются учебные семинары, мастер-классы. Но этого недостаточно. Поэтому и в дальнейшем основной задачей пратии в ее деятельности будут оставаться вопросы вовлечение населения в предпринимательство и таким образом. создание новых рабочих мест, обеспечение занятости людей, оказание практической помощи гражданам, желающим собственным трудом увеличивать свой доход, - сказала заведующая отделом по работе с женщинами областного Кенгаша партии Мушарраф Рахимова.
По завершении мероприятия внесенные в “темир дафтар” 3 женщины - Дилфуза Атаева, Гулбахор Жуманиязова, Фотима Бердиева были приняты на работу в теплицу.