O‘zLiDeP “Ёшлар қаноти”нинг Республика конференцияси бўлиб ўтди
Бугун пойтахтимизда O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси “Ёшлар қаноти”нинг Республика конференцияси бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия ҳудудий кенгашлари вакиллари ҳамда “Ёшлар қаноти” фаоллари иштирок этган видеоконференцалоқа шаклидаги мулоқотда O‘zLiDeP “Ёшлар қаноти”нинг ўтган даврдаги фаолияти, мақсад ва вазифалари, партиявий лойиҳалар доирасида қилинган ишлар сарҳисоб қилинди ва келгусидаги аниқ вазифалари белгилаб олинди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O`zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Ҳайитов иштирокчиларга конференция ишида муваффақият тилади.
Таъкидланганидек, партия «Ёшлар қаноти» томонидан сўнгги йилларда бир қатор лойиҳалар амалга ошириб келинмоқда.
Хусусан, ижтимоий-сиёсий соҳага қизиққан ёшларни қамраб олган “Янги авлод кадрлари”, “Парламентда менинг ўрним” ва “Келажак депутатлари” лойиҳалари бу борада муҳим аҳамиятга эгадир. Чунки, биргина “Янги авлод кадрлари” лойиҳаси доирасида мамлакатимизнинг 28 та олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик меморандуми имзоланиб, O‘zLiDeP ғояларига қизиқувчи ва қўллаб-қувватловчи 2 минг 321 талаба-ёшлар маълумот базаси шакллантирилган. Энг муҳими, улардан 860 нафари партия аъзолигига қабул қилинган бўлса, 697 нафари партиянинг истиқболли кадрлар захирасига киритилган.
Аҳоли, айниқса, ёшларни  тадбиркорликка ўргатиш, касб малакасини ошириш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш энг асосий масала ҳисобланади. Шу маънода партия “Ёшлар қаноти” томонидан тадбиркорликка қизиққан ва ўз бизнесини бошламоқчи бўлган ёшлар учун “Ишбилармон ёшлар”, “Ёш тадбиркорлар”, “Ёш фермер” лойиҳалари доирасида салмоқли ишлар қилинди. Пандемия келтириб чиқарган мураккаб шароитга қарамасдан биргина жорий йилнинг ўзида мазкур лойиҳалар доирасида 60 та ёш тадбиркорга 1 млрд. 904 млн. сўмлик имтиёзли кредит маблағлари ажратилди, 960 нафар ёшларнинг бандлиги таъминланди, 221 нафари истиқболли кадрлар захирасига олинди.
Истиқболли ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг иқтидорини рўёбга чиқариш, илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятини самарали йўлга қўйиш учун қўшимча шарт-шароитлар яратишга қаратилган “Ёш инновациячилар” стипендияси, “Стартап”, “Стартап-инновейшн” лойиҳалари доирасидаги ишлар ҳам эътирофга лойиқ.
Конференцияда “Ёшлар қаноти”нинг ўтган даврдаги фаолияти сарҳисоб қилиниб, келгусидаги устувор вазифалар белгиланди. “Ёшлар қаноти” гуруҳлари фаолиятини янада жонлантириш ва ёшларнинг партия фаолиятидаги иштирокини рағбатлантириш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Қайд этилдики, партия олдида турган асосий вазифа фаол ёшларни бир ғоя атрофида жипслаштириб, партиянинг тарғибот-ташвиқот ишларида кенг ва самарали фойдаланишнинг янгича механизмини яратишдан иборат. Шу боисдан “Ёшлар қаноти” фаолиятини мутлақо янгича талаблар асосида қайта кўриб чиқиш, партия аъзолари сафини билимли, ватанга содиқ, шижоатли ёшлар билан кенгайтириш, уларнинг салоҳияти ҳамда интилишларини фаол қўллаб-қувватлашга қаратилган аниқ дастурий чора-тадбирлар “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди.
Партия “Ёшлар қаноти”нинг мазкур йўл харитаси барча ҳудудий кенгашларда бўлиб ўтган ҳисобот-сайлов конференцияларида ҳам ёшлар иштирокида кенг муҳокама қилинди, аниқ таклифлари ва фикр-мулоҳазалари олинди.
“Йўл харитаси”да партия таркибидаги фаол ёшларни партия тавсиясига кўра йилига камида икки марта Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги давлат бошқаруви академияси тизимидаги курсларда ўқитиш, партиянинг “Парламентда менинг ўрним” лойиҳаси доирасида “Агар мен депутат бўлсам” Республика танловини ўтказиш, “Ёш блогерлар клуби”ни ташкил этиш каби вазифалар белгиланган.
Шунингдек, ёшлар ўртасида кенг муҳокама қилинган масалаларга бағишланган “Ёшлар минбари” ижтимоий-сиёсий мулоқот форумини ташкил этиш, ҳозирда мавжуд “O‘zLiDeP кутубхоналари” китоб фондини юз мингдан, 500 мингга етказиш ҳамда ёшларимиз орасида оммалашган бизнес китобларнинг аудио форматини тайёрлаш, Олий Мажлис Қонунчилик палатасида ёшлар мавзусида кўриб чиқилаётган қонун лойиҳаларини кенг муҳокама қилиш вазифалари ҳам O‘zLiDePнинг ёшларга оид сиёсатининг асосий йўналишлари ҳисобланади.
Конференция иштирокчилари томонидан партиянинг мазкур йўл харитаси яна бир бор муҳокама қилиниб, ёшларнинг аниқ таклифлари асосида тасдиқлаб олинди. Шунингдек, O'zLiDeP “Ёшлар қаноти”нинг янгиланган низоми ҳам қабул қилинди.
Куннинг иккинчи ярмида конференция иштирокчилари гуруҳларга бўлинган ҳолда ўқув-машғулотлар олиб боришди. Машғулотлар давомида ҳудудий партия ташкилотлари “Йўл харитаси”, партиявий лойиҳаларни жойларда самарали ташкил этиш чора-тадбирлари бўйича тақдимотлар ўтказишди. Ушбу чора-тадбирлар режасида ёшларнинг тадбиркорликка бўлган қизиқишларини янада ошириш, тажрибали ёш тадбиркорлар фаолиятини оммалаштириш, “ёшлар дафтари”га киритилган ишсиз ёшларни маълум бир касб-ҳунарга ўргатиш ва шу орқали бандлигини таъминлаш энг муҳим вазифалардан бири сифатида белгилаб олинди.
Мулоқот давомида “Ёшлар қаноти” фаолиятини самарали ташкил этиш ҳамда партиявий лойиҳалардан юқори натижадорликка эришишда давлат ва нодавлат ташкилотлари билан ҳамкорлик механизмлари ҳам муҳокама марказида бўлди.
Ёшлар конференциясининг иккинчи кунида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари иштирокида давра суҳбати ташкил этилади. Депутат ва ёшлар учрашувида мамлакатимизда ёшларга қаратилаётган кенг эътибор, барча соҳаларда ёшларнинг ўрни ва аҳамияти хусусида муҳокамалар бўлиб ўтади.

Conference of UzLiDeP’s Youth Wing
On November 25-26 this year, the Republican Conference of the Youth Wing of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP was held.
At the conference, held via videoconference with participation of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, representatives of regional Councils of the party and activists of the Youth Wing, the results of the activities of the Youth Wing for the past period, work carried out within the framework of party projects and tasks for the future were summed up.
It was noted that the Youth Wing, the purpose of which is to unite the youth striving for innovations, the development of the country and the interests of the Motherland, the implementation of the program goals and objectives of the party, in recent years has been implementing a number of projects.
The projects “Personnel of a new generation”, “My place in parliament” and “Deputies of the future”, which unite young people interested in socio-political sphere, are especially significant. Thus, within the framework of the project “Personnel of a new generation”, memorandums of cooperation were signed with 28 universities of the country, a base of 2,321 students was formed who are interested in and support the UzLiDeP ideas. 860 of them were admitted to the ranks of the party, and 697 were included in the personnel reserve of the party.
One of the main tasks of the Youth Wing is considered to be training young people in entrepreneurship, vocational guidance and employment. In this sense, for young people wishing to engage in entrepreneurship, the Youth Wing carried out work within the framework of projects “Business youth”, “Young entrepreneurs”, “Young farmer”. Despite the conditions prevailing in connection with the pandemic, only this year, within the framework of these projects, 60 young entrepreneurs were allocated preferential loans in the amount of 1 billion 904 million UZS, 960 young people were employed, 221 people were included in a promising personnel reserve.
In order to create conditions for supporting promising young people, realizing their talents and establishing research and innovation activities, work was carried out within the framework of scholarship projects “Young innovators”, “Startup”, “Startup innovation”.
Speaking about the tasks for the future, the issue of further revitalizing the activities of the Youth Wing groups and encouraging the participation of youth in the activities of the party was considered. It was noted that the main task of the party is to unite youth in the name of a single idea and create a new mechanism for broad and effective participation of young people in the party’s outreach work.
For this, a roadmap of program activities was developed aimed at revising and improving the activities of the Youth Wing based on completely new requirements, expanding the ranks of party members at the expense of young people with deep knowledge and loyal to their homeland, supporting the potential and aspirations of young people.
The roadmap was considered at the reporting and election conferences held in all regional Councils of the Youth Wing, the opinions and proposals expressed were taken into account.
The roadmap also outlines such tasks as providing training for youth on the recommendation of the party at least twice a year at the courses of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, holding the republican competition “If I will become a deputy” within the framework of the party project “My place in Parliament”, organization of the Young Bloggers Club.
The main tasks of UzLiDeP’s youth policy include organizing a socio-political forum-dialogue “Youth tribune” dedicated to discussing urgent problems of youth, increasing the fund of UzLiDeP Libraries to 500 thousand popular books, preparing audio format of books popular among young people. A broad discussion of draft laws on youth considered in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis is of great importance.
Participants of the conference thoroughly discussed the project and, based on the proposals of youth, approved the roadmap. An updated charter of the Youth Wing of UzLiDeP was also adopted at the conference.
In the second half of the day, participants of the conference held trainings in groups. In the course of the training, representatives of regional party organizations made presentations of activities for the organization of local roadmaps and party projects. In the action plans, as important tasks, it is planned to increase the interest of young people in entrepreneurship, popularize the activities of experienced young business leaders, vocational guidance and provision of employment for unemployed youth, including those included in the “youth notebook”.
The focus during the dialogue was on discussion of the mechanism of cooperation with state and non-state organizations for organizing the effective activities of the Youth Wing and achieving high efficiency of party projects.
On the second day of the conference, a roundtable discussion was organized with participation of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. At the meeting of youth and deputies, they talked about the attention paid by the state to youth, the role and importance of youth in all spheres, the importance of the law “On state youth policy in Uzbekistan”, adopted on September 14, 2016, in the life of youth. It was noted that other important decrees, resolutions, laws are adopted regarding the activities of youth, which take into account the proposals and opinions of young people, which serves as a model of attention paid to youth.