O‘zLiDeP “Ёшлар қаноти”нинг Республика конференцияси бўлиб ўтди
Бугун пойтахтимизда O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси “Ёшлар қаноти”нинг Республика конференцияси бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия ҳудудий кенгашлари вакиллари ҳамда “Ёшлар қаноти” фаоллари иштирок этган видеоконференцалоқа шаклидаги мулоқотда O‘zLiDeP “Ёшлар қаноти”нинг ўтган даврдаги фаолияти, мақсад ва вазифалари, партиявий лойиҳалар доирасида қилинган ишлар сарҳисоб қилинди ва келгусидаги аниқ вазифалари белгилаб олинди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O`zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Ҳайитов иштирокчиларга конференция ишида муваффақият тилади.
Таъкидланганидек, партия «Ёшлар қаноти» томонидан сўнгги йилларда бир қатор лойиҳалар амалга ошириб келинмоқда.
Хусусан, ижтимоий-сиёсий соҳага қизиққан ёшларни қамраб олган “Янги авлод кадрлари”, “Парламентда менинг ўрним” ва “Келажак депутатлари” лойиҳалари бу борада муҳим аҳамиятга эгадир. Чунки, биргина “Янги авлод кадрлари” лойиҳаси доирасида мамлакатимизнинг 28 та олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик меморандуми имзоланиб, O‘zLiDeP ғояларига қизиқувчи ва қўллаб-қувватловчи 2 минг 321 талаба-ёшлар маълумот базаси шакллантирилган. Энг муҳими, улардан 860 нафари партия аъзолигига қабул қилинган бўлса, 697 нафари партиянинг истиқболли кадрлар захирасига киритилган.
Аҳоли, айниқса, ёшларни  тадбиркорликка ўргатиш, касб малакасини ошириш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш энг асосий масала ҳисобланади. Шу маънода партия “Ёшлар қаноти” томонидан тадбиркорликка қизиққан ва ўз бизнесини бошламоқчи бўлган ёшлар учун “Ишбилармон ёшлар”, “Ёш тадбиркорлар”, “Ёш фермер” лойиҳалари доирасида салмоқли ишлар қилинди. Пандемия келтириб чиқарган мураккаб шароитга қарамасдан биргина жорий йилнинг ўзида мазкур лойиҳалар доирасида 60 та ёш тадбиркорга 1 млрд. 904 млн. сўмлик имтиёзли кредит маблағлари ажратилди, 960 нафар ёшларнинг бандлиги таъминланди, 221 нафари истиқболли кадрлар захирасига олинди.
Истиқболли ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг иқтидорини рўёбга чиқариш, илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятини самарали йўлга қўйиш учун қўшимча шарт-шароитлар яратишга қаратилган “Ёш инновациячилар” стипендияси, “Стартап”, “Стартап-инновейшн” лойиҳалари доирасидаги ишлар ҳам эътирофга лойиқ.
Конференцияда “Ёшлар қаноти”нинг ўтган даврдаги фаолияти сарҳисоб қилиниб, келгусидаги устувор вазифалар белгиланди. “Ёшлар қаноти” гуруҳлари фаолиятини янада жонлантириш ва ёшларнинг партия фаолиятидаги иштирокини рағбатлантириш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Қайд этилдики, партия олдида турган асосий вазифа фаол ёшларни бир ғоя атрофида жипслаштириб, партиянинг тарғибот-ташвиқот ишларида кенг ва самарали фойдаланишнинг янгича механизмини яратишдан иборат. Шу боисдан “Ёшлар қаноти” фаолиятини мутлақо янгича талаблар асосида қайта кўриб чиқиш, партия аъзолари сафини билимли, ватанга содиқ, шижоатли ёшлар билан кенгайтириш, уларнинг салоҳияти ҳамда интилишларини фаол қўллаб-қувватлашга қаратилган аниқ дастурий чора-тадбирлар “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди.
Партия “Ёшлар қаноти”нинг мазкур йўл харитаси барча ҳудудий кенгашларда бўлиб ўтган ҳисобот-сайлов конференцияларида ҳам ёшлар иштирокида кенг муҳокама қилинди, аниқ таклифлари ва фикр-мулоҳазалари олинди.
“Йўл харитаси”да партия таркибидаги фаол ёшларни партия тавсиясига кўра йилига камида икки марта Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги давлат бошқаруви академияси тизимидаги курсларда ўқитиш, партиянинг “Парламентда менинг ўрним” лойиҳаси доирасида “Агар мен депутат бўлсам” Республика танловини ўтказиш, “Ёш блогерлар клуби”ни ташкил этиш каби вазифалар белгиланган.
Шунингдек, ёшлар ўртасида кенг муҳокама қилинган масалаларга бағишланган “Ёшлар минбари” ижтимоий-сиёсий мулоқот форумини ташкил этиш, ҳозирда мавжуд “O‘zLiDeP кутубхоналари” китоб фондини юз мингдан, 500 мингга етказиш ҳамда ёшларимиз орасида оммалашган бизнес китобларнинг аудио форматини тайёрлаш, Олий Мажлис Қонунчилик палатасида ёшлар мавзусида кўриб чиқилаётган қонун лойиҳаларини кенг муҳокама қилиш вазифалари ҳам O‘zLiDePнинг ёшларга оид сиёсатининг асосий йўналишлари ҳисобланади.
Конференция иштирокчилари томонидан партиянинг мазкур йўл харитаси яна бир бор муҳокама қилиниб, ёшларнинг аниқ таклифлари асосида тасдиқлаб олинди. Шунингдек, O'zLiDeP “Ёшлар қаноти”нинг янгиланган низоми ҳам қабул қилинди.
Куннинг иккинчи ярмида конференция иштирокчилари гуруҳларга бўлинган ҳолда ўқув-машғулотлар олиб боришди. Машғулотлар давомида ҳудудий партия ташкилотлари “Йўл харитаси”, партиявий лойиҳаларни жойларда самарали ташкил этиш чора-тадбирлари бўйича тақдимотлар ўтказишди. Ушбу чора-тадбирлар режасида ёшларнинг тадбиркорликка бўлган қизиқишларини янада ошириш, тажрибали ёш тадбиркорлар фаолиятини оммалаштириш, “ёшлар дафтари”га киритилган ишсиз ёшларни маълум бир касб-ҳунарга ўргатиш ва шу орқали бандлигини таъминлаш энг муҳим вазифалардан бири сифатида белгилаб олинди.
Мулоқот давомида “Ёшлар қаноти” фаолиятини самарали ташкил этиш ҳамда партиявий лойиҳалардан юқори натижадорликка эришишда давлат ва нодавлат ташкилотлари билан ҳамкорлик механизмлари ҳам муҳокама марказида бўлди.
Ёшлар конференциясининг иккинчи кунида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари иштирокида давра суҳбати ташкил этилади. Депутат ва ёшлар учрашувида мамлакатимизда ёшларга қаратилаётган кенг эътибор, барча соҳаларда ёшларнинг ўрни ва аҳамияти хусусида муҳокамалар бўлиб ўтади.

О конференции «Молодежного крыла» УзЛиДеП
25-26 ноября текущего года состоялась Республиканская конференция «Молодежного крыла» Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП.
На конференции, проводившейся в формате видеоконференцсвязи с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, представителей региональных Кенгашей партии и активистов  “Молодежного крыла”, подведены итоги деятельности “Молодежного крыла” за прошедший период, работы, проводившейся в рамках партийных проектов и намечены задачи на перспективу.
Отмечалось, что “Молодежным крылом”, целью которого является сплачивание стремящейся к новшествам, развитию страны и обеспечению интересов Родины молодежи, внедрение в жизнь программных целей и задач партии, в последние годы реализуется ряд проектов.
Особенно значимы проекты “Кадры нового поколения”, “Мое место в парламенте” и “Депутаты будущего”, объединяющие молодежь, интересующуюся социально-политической сферой. Так, в рамках проекта “Кадры нового поколения” подписаны меморандумы о сотрудничестве с 28 вузами страны, сформирована база в составе 2.321 студентов, интересующихся и поддерживающих идеи УзЛиДеП. Выделим, что 860 из них приняты в ряды партии, а 697 – пополнили кадровый резерв партии.
Одной из основных задач Молодежного крыла считается обучение молодежи предпринимательству, профессиональная ориентация и обеспечение занятости. В этом смысле для молодежи, желающей заниматься предпринимательством,  “Молодежным крылом” проведена работа в рамках проектов “Деловая молодежь”, “Молодые предприниматели”, “Молодой фермер”. Несмотря на условия, сложившиеся в связи пандемией, только в текущем году в рамках этих проектов 60 молодым предпринимателям выделены льготные кредиты в размере 1 млрд. 904 млн. сумов, обеспечена занятость 960 молодых людей, 221 человек зачислены в перспективный кадровый резерв.
В целях создания условий для поддержки перспективной молодежи, реализации их дарований и налаживания научно-исследовательской и инновационной деятельности проведена работа в рамках проектов стипендий “Молодые инноваторы”, “Стартап”, “Стартап-инновейшн”.
Говоря о задачах на перспективу, был рассмотрен вопрос дальнейшей активизации деятельности групп “Молодежного крыла” и поощрения  участия молодежи в деятельности партии. Отмечалось, что основной задачей партии является сплочение молодежи во имя единой идеи и создание нового механизма широкого и эффективного участия молодежи в агитационно-пропагандистской работе партии.
Для этого разработана “Дорожная карта” программных мероприятий, направленных на пересмотр и совершенствование деятельности “Молодежного крыла” на основе абсолютно новых требований, расширение рядов членов партии за счет молодежи, обладающей глубокими знаниями и верными родине, поддержку потенциала и устремлений молодых людых людей.
“Дорожная карта” рассматривалась на отчетно-выборных конференциях, проводившихся во всех региональных Кенгашах “Молодежного крыла”, учитывались высказанные мнения и предложения.
В “Дорожной карте” намечены и такие задачи, как обеспечение обучения молодежи  по рекомендации партии по крайней мере два раза в год на курсах  Академии  государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, проведение республиканского конкурса “Если я буду депутатом” в рамках партийного проекта “Мое место в парламенте”, организация “Клуба молодых блогеров”.
К основным задачам молодежной политики УзЛиДеП относятся и работа по организации социально-политического форума-диалога “Молодежная трибуна”, посвященного обсуждению актуальных проблем молодежи, увеличение фонда “Библиотек УзЛиДеП” до 500 тысяч востребованных книг, подготовка аудио формата книг, популярных среди молодежи. Важное значение имеет широкое  обсуждение законопроектов о молодежи, рассматриваемых  в Законодательной палате Олий Мажлиса.
Участники конференции всесторонне обсудили проект и на основе предложений молодежи утвердили «Дорожную карту». На конференции также приняли обновленный устав «Молодежного крыла» УзЛиДеП.
Во второй половине дня участники конференции провели занятия, разделившись на группы. В ходе занятий представители региональных партийных организаций проводили презентации мероприятий по организации на местах “дорожных карт” и партийных проектов. В планах мероприятий в качестве важных задач намечены повышение интереса молодежи к предпринимательству, популяризация деятельности опытных молодых бизнес лидеров, профессиональная ориентация и обеспечение занятости безработной молодежи, в том числе, внесенной в “молодежную тетрадь”.
В ходе диалога в центре внимания было обсуждение механизма сотрудничества с государственными и негосударственными организациями для организации эффективной деятельности “Молодежного крыла” и достижения высокой результативности партийных проектов.
На второй день конференции был организован “круглый стол” с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса. На встрече молодежи и депутатов говорили о внимании, уделяемом государством молодежи, роли и значении молодежи во всех сферах, значимости в жизни молодежи закона “О государственной молодежной политике в Узбекистане”, принятом 14 сентября 2016 года. Отмечалось, что касательно деятельности молодежи принимаются и другие важные указы, постановления, законы, в которых учитываются предложения и мнения молодых людей, что служит образцом внимания, уделяемого молодежи.