Тадбиркорлик қилиш ниятида бўлганларга кўмак учун давлат томонидан қанча имтиёз ва имкониятлар яратилди. Билган бундан фойдаланиб, бизнесини олға силжитмоқда. Билмаган ҳалиям майда муаммоларга ўралашиб, кимга мурожаат қилишини билмай сарсон бўлиб юрибди. Кўринадики, демак, бугунги қонунлардан, меъёрий ҳужжатлардан хабардор, умуман хат-ҳужжатни тушунадиган, ҳуқуқий саводи юқори бўлган киши ўз йўлини топиб олиши қийин бўлмайди.
O'zLiDeP Сурхондарё вилояти Кенгаши томонидан Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети Термиз филиалида ташкил этилган “Депутатлар ва тадбиркорлар” форумида айни шу жиҳатларга эътибор қаратилди. Унда вилоят адлия бошқармаси мутахассиси “Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисда”ги Президент фармонининг мазмун-моҳияти ҳақида батафсил маълумот берди. Савдо-саноат палатаси вилоят ҳудудий бошқармаси масъул ходими эса хотин-қизларга даромад олишга қаратилган мақсадлар учун 25 миллион сўмгача ажратиладиган 4 фоизли қарз маблағи, 3 йил муддатга 225 миллион сўмгача бериладиган имтиёзли кредит ҳақидаги қимматли маълумотларни ҳам айтиб ўтди. Ишни нимадан бошлашни билмайдиган хотин-қизлар учун эса зарурий кўникмаларни шакллантиришга қаратилган ўқитиш тизими жорий этилаётгани ҳам эслатиб ўтилди.
Форумда сўзга чиққан O'zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши раиси А.Рўзиев, вилоят Кенгаши депутати А.Норқобиловлар мамлакатнинг олиб бораётган тадбиркорликни қўллаб-қувватловчи сиёсатидан кўзланган мақсад партиямиз дастурида ҳам ўрин олганлигини алоҳида таъкидлашди. O'zLiDeP тадбиркорларга кўмак беришга доим тайёрлигини айтишди.
Шунингдек, тадбирда тадбиркорлар ва депутатлардан ташқари тижорат банкларининг вилоят филиллари вакиллари ҳам иштирок этишди. Улар банклар томонидан ажратиладиган кредит маблағлари ҳақида тўхталиб ўтишди.

Для оказания помощи лицам, желающим заниматься предпринимательством, государством законодательно закреплен целый ряд льгот и преференций. Одни предприниматели  успешно используют эти возможности и развивают собственный бизнес. Другие  же, не знают, куда обратиться даже для решения незначительных  проблем. Отсюда сам напрашивается вывод, что  предпринимательством легче заниматься людям, информированным о действующем законодательстве и нормативных актах, т.е., обладающих правовой грамотностью.
Эти вопросы рассматривались на форуме «Депутаты и предприниматели», проведенном Сурхандарьинским областным Кенгашем УзЛиДеП в Термезском филиале Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами. На форуме специалист областного управления юстиции представил подробную информацию о сути и значении Указа Президента РУ №УП-5718  “ О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки и защиты предпринимательской деятельности”  от 14.05.2019г. Ответственный работник областного регионального управления Торгово-промышленной палаты Узбекистан также представил подробные сведения о выделяемых кредитах, в частности, о 4-х процентном кредите женщинам для повышения доходов в размере до 25 миллионов сум, льготном кредите в объеме до 225 миллионов сум, выделяемом на срок в 3 года. Так же напомнил о внедрении для женщин системы обучения для формирования начальных предпринимательских навыков.
Выступившие на форуме председатель Сурхандарьинского областного Кенгаша  УзЛиДеП  А.Рузиев, депутат областного кенгаша А.Норкобилов отметили, что цель политики страны, направленная на поддержку предпринимательства, отображена и в программе партии. Подчеркнули, что УзЛиДеП всегда готова оказывать помощь предпринимателям.
В работе мероприятии вместе с предпринимателями и депутатами принимали участие и представители областных филиалов коммерческих банков. Они рассказали о выделяемых банковских кредитах.
На форуме предприниматели рассказали о своих проблемах и выступили с рядом предложений.
518
Азамат2020-12-12 23:24:47
Мен уз бизнес режамди амалга оширишим учун бакдан 60 000000 кредит олмокчи эдим,банк масул ходимлари таминот керак деди,агар менда уша 60 000000 таминот буса кредитни нима кераги бор.Таминотсиз кредит олишди иложи йукми