O‘zLiDeP Президент Мурожаатномасидан келиб чиқувчи асосий устувор вазифаларни белгилаб олди
Жорий йилнинг 30 декабрь куни O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ҳамда партиянинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракциясининг қўшма йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасидан келиб чиқувчи партия олдидаги устувор вазифалар атрофлича муҳокама қилинди.
Йиғилишни парламент қуйи палатасидаги O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Ҳаитов кириш сўзи билан очаркан, Мурожаатномада тараққиётимизнинг янги даврини бошлаб берган 2020 йилда амалга оширилган асосий ишлар сарҳисоб қилиниб, мамлакатимизни 2021 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб берилганини қайд этди.
Таъкидланганидек, Мурожаатномада кўплаб масалалар қатори тадбиркорлик ва кичик бизнесни ривожлантириш бўйича янада қулай шароитлар яратилиши айтиб ўтилди. Чунки пандемия даврида иқтисодиётнинг барқарор ишлаши учун тадбиркорлар давлат билан теппа-тенг ҳисса қўшди. Шу боисдан Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ва унинг парламентдаги фракцияси тадбиркорларга елкадош бўлиб, уларни доимо қўллаб-қувватлайди, ишбилармонларнинг ҳақ-ҳуқуқларини, айниқса, хусусий мулк дахлсизлигини таъминлашда бор куч ва имкониятларини сафарбар этади.
Тан олиш керак, айрим жойларда давлат органлари тизимидаги раҳбар ва мутасаддилар томонидан тадбиркорларнинг мулкка доир ҳуқуқларини бузиш ҳолатлари ҳали-ҳануз давом этмоқда. Мурожаатномада бундай мансабдорларни маъмурий жавобгарликка тортиш бўйича Бизнес-омбудсманга ваколат бериш таклифи илгари сурилгани мамлакатимизда тадбиркорликни кенг қулоч ёйишига хизмат қилади. Тадбиркорларга янада қулайлик яратиш мақсадида 105 та лицензия ва рухсатнома турлари бекор қилиниши, 115 таси бўйича тартиб-қоидалар соддалаштирилиши эса соҳа тараққиётига қаратилган муҳим қадамдир.
O‘zLiDeP ва унинг парламентдаги фракцияси ҳам пандемия шароитида айланма маблағ танқислигига дуч келган тадбиркорларимиз оёққа туриб олишлари учун уларга кўмак беришни давом эттириш тарафдори. Тадбиркорликни молиявий қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларни давом эттириш мақсадида оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида келгуси йилда 6 триллион сўм имтиёзли кредитлар ажратилиши партия электорати бўлган тадбиркор ва ишбилармонлар учун ҳақиқатдан кутилмаган воқелик бўлди.
–Президентимизнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасини халқимиз катта қизиқиш ва ҳаяжон билан кутиб олди. Зеро, Мурожаатномадаги масалаларнинг аксарияти партиямиз ғояларига жуда уйғун, – дейди  O‘zLiDeP фракцияси раҳбари А.Ҳаитов. – Давлатимиз раҳбари ўз нутқида тадбиркорлик фаолияти билан боғлиқ 5 мингга яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қайта кўриб чиқилиб, уларнинг сони қисқартириш ҳамда Тадбиркорлик кодексини ишлаб чиқиш таклифини илгари сургани том маънода тарихий воқеа бўлди. Чунки бугунги кунда тадбиркорлик соҳасига оид бўлган 14 мингдан ортиқ қонун ва қонуности ҳужжатлари мавжудлиги тадбиркорлар учун қийинчилик туғдираётган эди. Шу жиҳатдан партиямиз сайловолди дастурида белгиланган ушбу кодексни ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкам қилиб тайёрлаш, зарур таклиф ва тавсияларни ишлаб чиқиш зиммамизга катта масъулият юклайди. Янги кодексни қабул қилиниши эса тадбиркорлар, хусусий секторда меҳнат қилаётган ходимлар ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини кучайтиради, тадбиркорликнинг жадал ривожи учун мустаҳкам кафолат бўлиб хизмат қилади.
Қўшма йиғилишда партиянинг барча ҳудудий ташкилотлар, қуйи бўғин аъзолари ва жамоатчилик ўртасида Президентимизнинг тарихий Мурожаатномасини кенг муҳокама қилиш, муҳокамаларда O‘zLiDeP фракцияси ҳамда депутатлик гуруҳлари аъзоларининг иштирокини таъминлаш лозимлиги қайд этилди. Бунда шунчаки қуруқ тадбирбозликдан, умумий гаплардан қочиб, кўпроқ масаланинг моҳиятини очиб беришга эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, партия ҳудудий Кенгашлари, тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда давра суҳбатлари ва жонли мулоқотларда билдирилган фикрларни умумлаштириш ва қонунчиликка киритишни устувор вазифа сифатида қарайди.
Йиғилишда мамлакатимиз раҳбарининг ташаббуси билан 2021 йилга “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб ном берилгани O‘zLiDeP зиммасига улкан масъулият юклаши таъкидланди. Бу борада партия ўғил-қизларимизни меҳнат бозорида талаб юқори бўлган замонавий касб-ҳунарларга ўргатиш, уларда тадбиркорлик кўникмалари ва меҳнатсеварлик фазилатларини шакллантириш ҳамда ташаббусларини рўёбга чиқаришга катта эътибор қаратади.
Партия Мурожаатномада таъкидланган масала – ёш авлодни ҳар томонлама соғлом ва баркамол этиб тарбиялаш борасидаги ишларни янги босқичга кўтаришга ҳам алоҳида эътибор билан ёндашади. Зотан, бу партия дастури ва сайловолди Платформасидаги устувор йўналишлардан биридир. Тадбирда партия бу йўналишда ҳам мамлакат Президенти Мурожаатидан келиб чиқиб бир қатор янги лойиҳаларни режалаштираётгани таъкидлаб ўтилди.
–Халқимиз давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга Мурожаатномасини ҳар йили интизорлик билан кутади, – дейди парламент қуйи палатаси депутати А.Аслонов. – Чунки ҳар гал янги йил олдидан йилларга ном бериш ва ундан келиб чиқиб давлат дастурларининг эълон қилиниши анъанага айланган. Бу галги Мурожаатнома том маънода, мамлакатимизни янада юксалтириш, тараққиётини таъминлашга қаратилди, десак янглишмаймиз. Айниқса, жорий йилга “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб ном берилиши ҳақиқатдан тарихий воқелик бўлди. Зотан, ҳар бир давлат ривожи, келажаги ёшлар билан боғлиқ.
Йиғилиш якунида давлатимиз раҳбарининг Мурожаатномасида билдирилган фикрлардан келиб чиқиб O‘zLiDeP ишчи дастури режаси тасдиқланди.

УзЛиДеП определила приоритетные задачи, исходящие из Послания Президента
30 декабря текущего года состоялось совместное заседание Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На нем состоялось подробное обсуждение приоритетных задач партии, исходящих из Послания Президента страны Шавката Мирзиеева Олий Мажлису.
Вступительным словом заседание открыл руководитель фракции УзЛиДеП в нижней палате парламента А.Хаитов. Он отметил, что в подведены итоги основной работы, проведенной в 2020 году, определившем новый период в развитии нашей страны, намечены приоритетные направления социально-экономического развития республики в 2021 году.
В Послании сказано, что в числе множества вопросов будут созданы еще больше возможностей в области развития предпринимательства и малого бизнеса. Потому что, предприниматели внесли вклад для стабильной работы экономики наравне с государством. Именно поэтому, УзЛиДеП и ее фракция в парламенте будет всегда поддерживать предпринимателей, мобилизуют все свои силы и возможности для обеспечения прав деловых людей, особенно, в области неприкосновенности частной собственности.
Нужно признать, что в некоторых местах до сих пор встречаются случаи нарушения прав предпринимателей в отношении частной собственности руководителями и официальными лицами системы государственных органов. В Послании выдвигается предложение по предоставлению полномочий Бизнес-омбудсману по привлечению к административной ответственности таких должностных лиц. Внедрение данной инициативы будет служить широкому распространению предпринимательства по всей республике. Также, важным шагом, направленным на развитие данной отрасли стало упразднение 105 лицензий разрешений, упрощение порядков и правил по 115 из них в целях создания еще больших условий для предпринимателей.
УзЛиДеП – сторонник продолжения содействия предпринимателям для восстановления их дела, которое столкнулось с трудностями в плане дефицита оборотных средств в условиях пандемии. Приятной и в то же время неожиданной новостью для предпринимателей и деловых людей страны, являющихся электоратом партии, стало сообщение о выделении льготных кредитов на сумму 6 триллионов сумов в будущем году в рамках программ семейного предпринимательства в целях продолжения работы по финансовой поддержке предпринимательства.
–Послание Президента Олий Мажлису наш народ встретил с большим интересом и волнением. Ибо, большинство вопросов, поднятых в Послании гармонируют в идеями нашей партии,-говорит руководитель фракции УзЛиДеП А.Хаитов. – В своей речи глава нашего государства выдвинул предложение по пересмотру почти 5 тысяч нормативно-правовых актов, снижению их количеств а также разработке Кодекса предпринимательства. Потому что, наличие свыше 14 тысяч законных и подзаконных актов в области предпринимательства создает известные трудности для предпринимателей. Поэтому, тщательная разработка данного документа с правовой точки зрения, определенного в предвыборной программе нашей партии, подготовка предложений и рекомендаций, возлагает на нас огромную ответственность. А принятие нового кодекса усилит защиту прав и интересов предпринимателей, работников частного сектора, будет служить крепкой гарантией ускоренного развития предпринимательства.
На совместном заседании отмечена необходимость широкого обсуждения исторического Послания Президента страны среди членов всех территориальных организаций партии, нижнего звена и общественности, участия членов фракции депутатских групп УзЛиДеП в дебатах. При этом, внимание обращено на раскрытие сути вопроса, избежав сухих, ненужных, общих слов.
Также, обобщение мнений, озвученных на совместных беседах круглого стола и открытых диалогах и внесение их в законодателсьтво, партия считает своей приоритетной задачей.
На заседании подчеркнуто, что провозглашение 2021 года –Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения возлагает на УзЛиДеП большую ответственность. В этом отношении партия направит большое внимание обучению юношей и девушек востребованным современным специальностям, формированию в них навыков предпринимательства и реализации их инициатив.
Также, партия с особым вниманием подойдет к вопросам по воспитанию всесторонне развитого молодого поколения, которые отмечены в Послании. В сущности, это одна из приоритетных направлений программы и предвыборной платформы партии. На мероприятии подчеркнуто, что исходя из Послания Президента страны, партия планирует ряд новых проектов.
–Наш народ каждый год с неперпением ждет Послание Президента страны Олий Мажлису,-говорит депутат нижней палаты парламента А.Аслонов. –Потому что, у нас стало традицией давать название новому предстоящему году и и исходя из него объявлять государственные программы. И будет правильно, если скажем, что очередное Послание направлено на дальнейшее развитие нашей страны, обеспечению прогресса во всех отраслях. В этом смысле, провозглашение прнедстоящего года –годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения, стало действительно историческим событием. В сущности, развитие, будущее любого государства связано с молодежью.
В заключении утвержден план мероприятий УзЛиДеП, определенный исходя из озвученных предложений в Послании.