Депутатлар оқдарёлик тадбиркорларнинг муаммоларини ўрганди
“Депутатлар ва тадбиркорлар мулоқоти” форумида айни кунларда жойлардаги тадбиркорлар, ишбилармон доира вакилларининг, кичик бизнес субьектларининг фаолиятларидаги мавжуд муаммоларни ўрганиш ва уларга амалий кўмак беришда тегишли мутасаддилар билан яқин ҳамкорлик ўрнатишга катта ёрдам бермоқда.
O'zLiDeP Самарқанд вилоят кенгаши депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши ҳамда “Депутатлар ва тадбиркорлар мулоқоти” форуми Оқдарё туман ҳокимлиги билан ҳамкорликда ўтказилди. Форумда ҳамкор ташкилотлардан туман ҳокимлиги, тижорат банклари туман бўлимидан масъуллар ва бошқа ҳамкор тадбиркорлар ва ўз бизнесларини йўлга қўймоқчи бўлган ёш йигит-қизларга ҳуқуқий маслаҳатлар бердилар.
Форумда иштирок этган тадбиркор Шодиёр Абдувоҳидов Пичоқчи маҳалласида мини-футбол майдончаси қуриш ниятида эканлиги, бу борада 1 йилдан бери мутасаддиларга юзлангани билан иши ҳал бўлмаётганидан шикоят қилди. Мазкур майдончани қуриш учун тадбиркорга туман ҳокимлиги ер майдони ажратилишида амалий ёрдам берадиган бўлди.
Мулоқот жараёнида қишлоқ тадбиркорлари ва фуқароларининг кўплаб мурожаатлари ўрганилиб, баъзилари шу ернинг ўзида ҳал этилди. Хусусан, Пичоқчи маҳалласидан ёш тадбиркор Шахриёр Солиев авто мойка очиш ҳаракатида юрганлиги айтиб мурожаат қилди. Халқ банки маъсуллари тадбиркорга ушбу масалада имтиёзли кредит ажратилишга келишиб олинди.
Толиб Абдувоҳидов томонидан маҳалладаги 30-мактаб 80 йиллар давомида ҳашар йўли билан қурилганлиги, ҳозирги кунга келиб мактаб таъмир ҳолатига келиб қолган. Ушбу мактабни 2021 йилги Давлат дастурига киритиб амалий ёрдам бериш кераклиги сўралди.
Фуқаро Элёр Жалолов темирчилик ҳунари билан шуғилланиш ниятида эканлигини ва иш бошлаш учун 200 миллион кредит кераклиги бўйича мурожаат қилди. Тадбиркорга марказий банк маъсуллари томонидан кредит ажратишга келишиб олинди.
Форумда кўтарилган шу каби қатор муаммоли масалалар ҳамкор ташкилот вакиллари билан биргаликда депутатлар назоратига олинди.

Депутаты изучили проблемы предпринимателей Акдарьи
Форум “Диалог депутатов и предпринимателей” способствует установлению сотрудничества с должностными лицами по изучению деятельности и предоставлению помощи, в соответствии с действующим законодательством, предпринимателям, деловым людям и субъектам малого бизнеса.
Очередное заседание депутатской группы Самаркандского областного Кенгаша УзЛиДеП и форум “Диалог депутатов и предпринимателей” проводились в сотрудничестве с Акдарьинским районным хокимиятом. На форуме ответственные лица районного хокимията, районных отделений коммерческих банков дали правовую консультацию молодежи, желающий начать собственный бизнес.
Участник форума предприниматель Шодиёр Абдувохидов сообщил о намерении построить площадку для мини-футбола в махалле  Пичокчи, но на протяжении года не может решить вопрос с выделением земли. Районный хокимият обещал решить этот вопрос.
В ходе диалога были изучены обращения предпринимателей, граждан и решены на месте. В частности, достигнута договоренность о выделении АКБ «Халк банк»ом кредита молодому предпринимателю Шахриеру Солиеву для строительства автомойки в махалле Пичокчи.
Школа №30 в махалле построена предпринимателем Толибом Абдувохидовым в 80-е годы, здание требует ремонта.  Была озвучена просьба о включении этой школы в Государственную программу 2021 года.
Житель махалли Элёр Жалолов обратился с просьбой о выделении кредита в 200 миллионов сумов для начала кузнечного дела.  И его вопрос тоже был решен положительно. Кредит будет выделен Центральным банком.
Все проблемы, рассмотренные на форуме, взяты под контроль депутатов и представителей организаций-партнеров.