Китоблик фуқароларга тадбиркорликни бошлаш учун нима халақит қилмоқда?
Юртимизда тадбиркорлик қилиш учун кенг йўл очилган. Давлатимиз томонидан тадбиркорлар учун енгилликлар, қулайликлар яратилиши билан бирга уларни ўқитиш ҳамда ҳунари бўлиши учун ҳам катта ғамхўрликлар қилинмоқда. Аммо, шундай бўлишига қарамасдан баъзи фуқаролар ишбилармонликни бошлаш учун талай қийинчиликларга дуч келишмоқда. Хўш, бу қийинчиликлар нималардан иборат?
Яқинда Китоб туманида “Депутат ва тадбиркорлар мулоқоти” форуми доирасида ўтказилган йиғилишда бу хусусда фикр юритилди, тадбиркор ва тадбиркорликни бошлаш истагидаги фуқаролар, ёшлар билан юзма-юз мулоқотлар ўтказилди.
- Мулоқотларда шу нарса аён бўлаяптики, тадбиркорликни бошламоқчи бўлган ёшларнинг кўпчилиги бу соҳада чуқур билимга эга эмас, - деди O`zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши аппарат раҳбари, Қарши шаҳар Кенгаши депутати Арзиқул Шеров. –Тадбиркорлик бу – маҳаллий ҳокимлик вакиллари, банк ходимлари, солиқ идоралари, турли таъминотчи ва воситачи ташкилотлар билан ҳуқуқий мулоқот олиб бориши, қонун ва қарорларни пухта эгаллаган бўлиши лозим. Шунинг учун ҳам мамлакатимизда ёшларни, хотин-қизларни ўқув курсларига жалб этиш масалаларига катта эътибор қаратилган.
Тадбирда иштирокчиларни қизиқтирган саволларга туман Кенгаши депутатлари, Ёшлар ишлари агентлиги туман бўлими мутахассислари батафсил жавоб бердилар.

Что мешает гражданам Китаба начать предпринимательскую деятельность?
В нашей стране созданы условия для предпринимательской деятельности. Наряду с предоставлением льгот предпринимателям, в нашей стране уделяется внимание их обучению и профессиональной ориентации. Однако, несмотря на это, отдельные граждане сталкиваются с трудностями в начинании предпринимательской деятельности. Что это за трудности?
Этот вопрос обсуждался в ходе диалога, проводившегося в Китабском районе в рамках форума “Диалог депутата и предпринимателей” с участием молодежи и граждан, желающих заняться предпринимательской деятельностью.
- В ходе мероприятия выяснилось, что большинство молодых людей, желающих открыть свой бизнес, не обладают знаниями в этой области, - сказал руководитель аппарата Каршинского областного Кенгаша УзЛиДеП, депутат Каршинского городского кенгаша Арзикул Шеров. Предприниматель должен иметь правовые навыки, уметь вести  деловой диалог с представителями местного хокимията, работниками банков, налоговых ведомств, снабженческими и посредническими предприятиями, разбираться в действующем законодательстве. Поэтому в нашей стране уделяется большое внимание охвату молодежи и женщин учебными курсами, правовыми тренингами.
В ходе мероприятия на вопросы участников ответили депутаты районного кенгаша, специалисты районного отделения агентства по работе с молодежью, специалисты сферы.