Жиззахда партия ташкилоти ходимлари ва маҳаллий кенгаш депутатларининг сиёсий ўқувлари бўлиб ўтмоқда
03.03.2021, 16:13
Сиёсий партия фаолининг у депутатми, бошланғич партия ташкилоти фаолими ёки жойлардаги маҳаллий Кенгашлар ходимими, қатъий назар, энг таъсирчан ташвиқот ва тарғибот қуроли  -   жойларда кечаётган ижтимоий-иқтисодий, маънавий-маърифий жараёнлар воқеаларнинг асл моҳиятини оддий, таъсирчан сўзларда кенг жамотчиликка етказиб бера оладиган  сўзидан иборатдир. Бу сўзни айтиш, одамлар билан мулоқот қила олиш эса, авваламбор, чуқур сиёсий билимни талаб қилади.
Давлатимиз раҳбари Ш.Мирзиёевнинг сиёсий партия вакиллари билан жорий йил 2 февралда бўлиб ўтган учрашувида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш ҳамда жорий йилда мамлакатимизда бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш мақсадида, айни пайтда  белгиланган режага мувофиқ ҳудудлардаги Олий таълим муассасаларида партия ходимлари ва маҳаллий Кенгаш депутатларининг ўқуви ўтказилмоқда.
Сиёсий ўқувларда 30 нафардан ошиқ O’zLiDeP Жиззах вилоят ҳудудий партия ташкилоти ходимлари ҳамда маҳаллий Кенгаш депутатлари иштирок этмоқда.  Жиззах Давлат Педагогика институти ҳамда Жиззах Политехника олийгоҳи профессор ўқитувчилари томонидан қилинаётган “Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти”, Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурининг асосий йўналишлари”, “Демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизация қилишда сиёсий партияларнинг ролини янада кучайтириш масалалари” ва шу каби долзарб мавзуларда  қилинаётган маърузалардан сўнг қизғин баҳс-мунозаралар бўлиб ўтмоқда.
Уларда сиёсий ўқув иштирокчилари олинган назарий билимларини ўз иш тажрибаларидан келиб чиққан ҳолда амалиёт билан умумлаштиришга ҳаракат қилмоқдалар.

И у депутата, и у активиста первичной партийной организации, и у работника местного кенгаша самое действенное пропагандистское оружие – это доведение до широкой общественности в доступной форме суть проводимых на местах социально-экономических, духовно-просветительских процессов.   Это требует умения владеть словом, вести диалог, и прежде всего -  глубоких политических знаний.
В целях обеспечения исполнения задач, намеченных на состоявшейся 2 февраля текущего года встрече главы государства Ш.Мирзиёева с представителями политических партий и подготовки к предстоящим в нынешнем году выборам Президента Республики Узбекистан в соответствии с намеченным планом в региональных вузах проводятся учения партийных работников и депутатов местных кенгашей.
В политических учениях принимают участие более 30 работников Джизакских областных местных партийных организаций УзЛиДеП и депутаты местных кенгашей. Доклады профессоров и преподавателей Джизакского государственного педагогического  и Джизакского политехнического  институтов на темы “Суть и значение реформ, проводимых в стране на основе Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан”, “Основные направления Государственной программы “Год поддержки молодежи  и укрепления здоровья населения”, “Вопросы повышения роли политических партий  в углублении демократических  реформ и модернизации страны” и другие доклады вызывают острую полемику и обсуждение среди участников учений.
Участники политических учений пытаются сочетать получаемые на учениях теоретические знания с опытом своей практической работы.