Туризм – мамлакатимиз иқтисодиётининг эртанги куни
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 22 февраль куни видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Унда хорижий туристлар оқимини кўпайтириш ва ички туризмни янада ривожлантириш, сайёҳлик хизматларини яхшилаш ва турларини кенгайтириш бўйича кўрилаётган чоралар натижадорлиги танқидий таҳлил қилинди.
Мамлакатимиз туризм соҳасида улкан салоҳиятга эга бўла туриб, узоқ йиллар бу имкониятдан тўлиқ ва самарали фойдаланилмади. Туризм ривожи учун қулай иқтисодий ва ташкилий-ҳуқуқий шарт-шароитлар яратилмади, ҳамма ўз билганича фаолият юритиб келди.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги «Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонига мувофиқ сайёҳлик мамлакатимиз иқтисодиётининг стратегик тармоғи сифатида белгиланди. Президентнинг 2017 йил 16 августидаги қарори билан 2018-2019 йилларда туризм соҳасини ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар дастури тасдиқланди.
Жорий йил февраль ойининг ўзида Президентнинг шу соҳага доир 4 та муҳим фармон ва қарори қабул қилингани давлатимизнинг туризм ривожига юксак эътиборидан далолат бўлди. Ушбу қарорлар билан соҳада йиғилиб қолган муаммоларни ҳал этиш, туризм салоҳиятини ошириш бўйича устувор вазифалар белгилаб берилди, ички туризмни янада ривожлантиришга кўплаб имтиёзлар, енгилликлар берилди.
Шавкат Мирзиёев туризмнинг иқтисодиётдаги ўрнини алоҳида таъкидлаб, мамлакатимизда бу борадаги аҳвол ва соҳани ривожлантириш бўйича кўрилаётган чоралар самарадорлигини бирма-бир таҳлил қилди.
Туризмни ривожлантириш қўмитаси ва унинг минтақавий тузилмалари штат бирликлари оширилгани, ҳудудларда туризм департаментлари ва бошқармалари, ҳоким ўринбосарлари лавозимлари ташкил этилгани мазкур ташкилотларнинг имкониятларини кенгайтирди.
Жорий йилнинг 10 февралидан бошлаб, Япония, Жанубий Корея, Сингапур, Малайзия, Индонезия, Туркия ва Исроилдан келаётган туристларга мамлакатимизда 30 кунгача визасиз бўлишга рухсат берилди. Бундан ташқари, 39 мамлакат фуқароларига виза бериш тартиби соддалаштирилди. 2018 йил 1 июлдан электрон визалар жорий қилинади.
Йиғилишда электрон виза тизимини белгиланган муддатда тўлиқ ишга тушириш, жаҳон тажрибасини ўрганган ҳолда бу тизимни янада соддалаштириш ва хорижий туристлар келиши тартибини мунтазам енгиллаштириб бориш бўйича топшириқлар берилди.
Туристлар мамлакатимизга келгандан сўнг яшаш жойи бўйича 3 кун ичида рўйхатдан ўтиши зарурлиги уларга ноқулайлик туғдираётгани қайд этилди. Сайёҳлар хавфсизлигини таъминлаш ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларнинг вазифаси бўлиши кераклиги таъкидланди.
Турист саёҳат қилиши, ички ишлар идораларида сарсон бўлмаслиги керак. Агар биз туризм ҳисобига иш ўринлари очамиз десак, туристга шарт қўйиш эмас, балки шароит яратишимиз зарур, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис рўйхатга олиш тизимини тўлиқ электрон шаклга ўтказиш, бу масалани ички ишлар идоралари, меҳмонхоналар, даволаш муассасалари, хусусий уйлар ва шу каби жойлаштирувчи жисмоний ва юридик шахсларнинг мажбурияти сифатида белгилаш, туристларни бундай ташвишдан холи қилиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда 2017 йилда Ўзбекистонга қарийб 2 миллион 700 минг турист ташриф буюргани айтилди. Бу кўрсаткич сифат жиҳатидан таҳлил қилиниб, қариндошларини кўриш, даволаниш, ўқиш ёки тижорат каби мақсадларда келаётганлар кўпчиликни ташкил этиши таъкидланди.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасига тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда туризмнинг барча истиқболли йўналишларида сайёҳлар сонини кўпайтириш, туризм хизматлари реал экспортини 5 йил ичида камида икки баробар ошириш вазифаси қўйилди.
Туризм салоҳиятини оширишда авиақатновларнинг тутган ўрнига алоҳида эътибор қаратилди.
Жаҳон сайёҳлик ташкилоти маълумотига кўра, дунё бўйлаб сайёҳларнинг қарийб 60 фоизи энг қиммат эканига қарамасдан, ҳаво транспортидан фойдаланади.
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясиниг бу борадаги сусткашлиги қаттиқ танқид қилинди. Авиачипталар нархини оптималлаштириш, янги рейслар очиш, транзит йўловчиларни ташиш имкониятини ошириш ва авиақатновлар географиясини кенгайтириш бўйича натижали иш олиб борилмаяпти.
Шундан келиб чиқиб, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси олдига қатор вазифалар қўйилди. Уларга мувофиқ авиакомпания тизимига замонавий маркетинг жорий этилади, дунё аэропортларида мавжуд бўлган махсус мосламалар, мобиль алоқа воситалари ёрдамида авиачипта сотиб олиш имкониятлари яратилади.
Чет эл тажрибасини ўрганиш асосида “Қарши” аэропортида “Очиқ осмон” режими жорий қилиниб, сайёҳларга кенг эркинлик яратилмоқда. Келгусида шундай тизим Андижон, Нукус ва Навоий аэропортларида ҳам қўлланади.
Йиғилишда қайд этилганидек, 30 кунгача виза олиш бекор қилинганидан кейин икки кун ичида Исроилдан Ўзбекистонга келиш учун июнь ойигача бўлган авиачипталар сотиб бўлинган. Шу боис виза режими бекор бўлган давлатлардан қатновлар сони оширилади, Тошкент шаҳридан ташқари Бухоро, Самарқанд, Урганч, Навоий ва Қарши шаҳарларига ҳам тўғридан-тўғри рейслар очилади.
Президент сайёҳларнинг кайфиятига таъсир қиладиган энг кичик жиҳатларгача эътибор қаратди. Аэропортлар залларидаги чироқлар хиралиги, паспорт назорати кабиналари тўлиқ ишламаслиги, узундан-узоқ сунъий навбатлар, такси хизмати кўрсатувчи хусусий автомобиль эгаларининг тартибсизлиги каби ҳолатларни яхшилаш бўйича ҳам топшириқлар берилди.
Туризмда мавсумий даврни узайтириш, кўрсатиладиган хизмат турларини кўпайтириш ва туризм инфратузилмасини яхшилаш масалалари муҳокама қилинар экан, меҳмонхоналарнинг асосий қисми Тошкент, Бухоро ва Самарқанд шаҳарларида экани, туристлар оқими ошган даврда уларда ҳам жой етишмаслиги қайд этилди. Меҳмонхоналарни кўпайтириш, шу билан бирга, бу йўналишда хусусий жойлаштириш объектлари ва меҳмон уйлари ташкил этиш, тадбиркорларга ер ажратиш бўйича кўрсатмалар берилди. Сайёҳлар ташриф буюрадиган масканлар ва автомагистрал йўллар бўйида санитария-гигиена шаҳобчаларини кўпайтириш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Маданий мерос объектларига кириш тизимини такомиллаштириш, турникетлар, видеокамералар ва йўл кўрсаткичлари ўрнатиш, ахборот марказлари ташкил этиб, уларда туристларни қизиқтирувчи барча хизматларни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда янги хизмат ва савдолар ташкил этиш орқали валюта тушумини кўпайтириш масаласига алоҳида аҳамият қаратилди. Хусусан, сувенирлар ишлаб чиқариш ва уларни махсус киоскларда сотиш, аэропортларда фаолият юритадиган “Дюти фри”, “Такс фри” тизимидаги савдо шаҳобчаларини туристик шаҳарларда ҳам очиш, тадбиркорлик субъектларини жалб қилган ҳолда автомобиль ижараси марказлари ва Wi-Fi зоналар ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Қадимий шаҳарларда туну кун ишлайдиган сайёҳлик ҳудудлари, “Қадимий Бухоро” ва “Самарқанд сити” туристик зоналари ташкил этиш бўйича олиб борилаётган ишлар юзасидан мутасаддиларнинг ҳисоботи тингланди.
Видеоселектор йиғилишида ички туризмни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Халқимиз, айниқса, маҳалла фаоллари, нуронийлар, ёшлар ва кам таъминланган оилалар вакилларининг мамлакатимиз ҳудудларига саёҳатларини анъанага айлантириш, ташкилотлар касаба уюшмалари маблағларида саёҳат учун харажатлар улушини кўпайтириш юзасидан тавсиялар берилди.
Зиёрат туризми бўйича мамлакатимизнинг салоҳияти жуда юқори. Бу йўналишда зарур қулайликлар яратиш мақсадида Дин ишлари бўйича қўмита таркибида Зиёрат туризмини қўллаб-қувватлаш бўлими ташкил этилди, Малайзия, Туркия, Индонезия каби давлатлар учун визасиз режим жорий этилди.
Йиғилишда бу борадаги имкониятлардан тўла фойдаланилмаётгани, бир қатор зиёратгоҳлар қаровсиз аҳволда экани қайд қилинди.
Юртимизда ислом дунёсида тан олинган алломаларнинг мақбаралари, табаррук қадамжолар кўп, деди Шавкат Мирзиёев. Масалан, турли вилоятларда Нақшбандия тариқатини тарғиб қилган 12 уламонинг қабри бор. Биз ҳозир уларнинг 8 таси, яъни Бухородаги “Етти пир” ва Самарқанддаги “Хўжа Аҳрор Валий” зиёратгоҳларини обод қиляпмиз. Лекин Сурхондарёдаги Муҳаммад Зоҳид Бухорий, Аловуддин Аттор ва Қашқадарёдаги Муҳаммад Дарвеш, Муҳаммад Инганакий мақбаралари таъмирга муҳтож.
Шундан келиб чиқиб, Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятлари ҳокимларига ушбу қадамжоларни ободонлаштириш, уларга олиб борувчи йўллар ҳолатини яхшилаш, зиёратчилар учун барча шароитлар яратиш бўйича топшириқлар берилди.
Ўзбекистон туризм брендини хорижда тарғиб қилиш масаласи ҳам таҳлил қилинди.
Мамлакатимиз инвестиция, савдо ва туризм салоҳиятини ўзаро мувофиқлаштириб, ягона бренд остида реклама қилиш зарурлиги таъкидланди. Миллий телерадиокомпания ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги зиммасига Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини кеча-кундуз тарғиб қилувчи, саёҳатга оид турли қизиқарли кўрсатувлар намойиш этиб борувчи халқаро телеканал ташкил этиш вазифаси юкланди.
Хориж давлатлардаги элчилар мамлакатимиз, миллий қадриятларимизнинг тарғиботчилари бўлиши, бунга чет элдаги ватандошларимиз ҳам  ҳисса қўшиши зарурлиги таъкидланди. Туризм ривожи учун зарур шароитлар яратишга доир устувор йўналишлар белгилаб берилди.
Соҳа мутасаддилари, мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчилари ва жойлардаги раҳбарларнинг ҳисоботлари тингланди.

Туризм - будущее экономики нашей страны
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 22 февраля состоялось  видеоселекторное совещание, посвященное критическому анализу результативности принимаемых мер по увеличению потока зарубежных туристов, дальнейшему развитию внутреннего туризма, улучшению и расширению видов  туристических услуг.
Колоссальный потенциал нашей страны в сфере туризма долгие годы не использовался эффективно и в полной мере. Не были созданы благоприятные экономические и организационно-правовые условия для развития туризма, работа в сфере была пущена на самотек.
В соответствии с Указом главы  государства “О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан” от 2 декабря 2016 года туризм определен в качестве стратегической отрасли экономики нашей страны. Постановлением Президента от 16 августа 2017 года утверждена Программа первоочередных мер по развитию туризма на 2018-2019 годы.
Принятие Президентом только в феврале текущего года 4 важных документов касательно этой сферы является воплощением уделяемого государством высокого внимания развитию туризма. Данными документами определены приоритетные задачи по решению накопившихся в отрасли проблем, повышению туристического потенциала, предоставлено множество льгот и преференций для дальнейшего развития  внутреннего туризма.
Шавкат Мирзиёев, особо отметив роль туризма в экономике, подробно проанализировал текущее состояние сферы и принимаемые меры по ее развитию.
Увеличение количества штатных единиц Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма и его территориальных подразделений, организация департаментов и управлений туризма в регионах, введение должности заместителя хокима по вопросам развития туризма расширило возможности этих ведомств.
С 10 февраля текущего года установлен безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан Израиля, Индонезии, Кореи, Малайзии, Сингапура, Турции и Японии. Кроме того, упрощен порядок выдачи виз гражданам 39 стран. С 1 июля 2018 года будут внедрены электронные визы.
На совещании даны поручения по завершению внедрения электронных виз в установленные сроки, дальнейшему упрощению этой системы с изучением мирового опыта и последовательному облегчению порядка посещения нашей страны иностранными туристами.
Отмечалось, что порядок, в соответствии с которым туристы должны регистрироваться по месту жительства в течение 3 дней с момента приезда в нашу страну, создает для них неудобства. Подчеркивалось, что обеспечение безопасности  туристов является  задачей правоохранительных органов.
Турист должен путешествовать, а не ходить по учреждениям  органов внутренних дел. Если мы хотим создать рабочие места за счет туризма, необходимо не предъявлять туристу требования, а создавать условия для него, сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим даны указания по переводу системы регистрации полностью в электронный формат, возложению обязательств по регистрации на органы внутренних дел, гостиницы, медицинские учреждения, частные дома и других физических и юридических лиц, размещающих туристов, освободив их от этой заботы.
На совещании отмечалось, что в 2017 году Узбекистан посетили почти 2 миллиона 700 тысяч туристов. Данный показатель проанализирован с качественной точки зрения, отмечалось, что большую часть туристов составляют те, кто приезжает, чтобы увидеть родственников, лечиться, учиться, с коммерческими и иными целями.
Перед Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма поставлена задача обеспечить совместно с соответствующими министерствами и ведомствами увеличение количества туристов по всем перспективным направлениям туризма и объема реального экспорта туристических услуг не менее чем в два раза в ближайшие 5 лет.
Особое внимание уделено роли авиаперевозок в повышении туристического потенциала.
По данным Всемирной туристской организации, почти 60 процентов туристов мира пользуются воздушным транспортом, несмотря на дороговизну его услуг.
Жесткой критике подвергнута пассивность авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” в этом направлении. Не ведется результативная работа по оптимизации цен на авиабилеты, открытию новых рейсов, расширению возможностей транзитной перевозки пассажиров и географии полетов. Вследствие этого тысячи наших граждан вынуждены совершать зарубежные полеты через соседние страны.
В этой связи перед авиакомпанией “Узбекистон хаво йуллари” поставлен ряд задач. Так, в деятельность авиакомпании будут внедрены современные маркетинговые технологии, современные системы, присутствующие в ведущих аэропортах мира, будет создана возможность приобретения авиабилетов через средства мобильной связи. В аэропорте “Карши” на основе изучения зарубежного опыта предусмотрено внедрить режим “Открытое небо”, в дальнейшем этот опыт будет применен в аэропортах Андижана, Нукуса и Навои.
Как отмечалось на совещании, после введения безвизового режима за 2 дня были раскуплены все билеты из Израиля в Узбекистан вплоть до июня. Поэтому количество рейсов в страны, в отношении граждан которых введен безвизовый режим, будет увеличен, помимо города Ташкента прямые рейсы за рубеж будут осуществляться также из Бухары, Самарканда, Ургенча, Навои и Карши.
Президент не оставил без внимания даже малейшие детали, влияющие на пребывание туристов в нашей стране, в числе которых тусклое освещение в залах аэропортов, неиспользование всех имеющихся кабин паспортного контроля, искусственные очереди, беспорядочная работа по оказанию услуг частного такси. Даны поручения по устранению этих и других недостатков.
Обсуждены также вопросы продления туристического сезона, расширения ассортимента оказываемых услуг и улучшения туристической инфраструктуры. Основная часть гостиниц расположены в Ташкенте, Бухаре и Самарканде, несмотря на это, в них  туристический сезон даже в них ощущается нехватка мест. Даны указания по увеличению количества гостиниц, созданию частных объектов размещения и гостиных домов, выделению земельных участков предпринимателям. Также указано на необходимость увеличения количеств санитарно-гигиенических пунктов в местах туристского посещения и вдоль автомагистралей.
Даны указания по совершенствованию системы посещения объектов культурного наследия, установке турникетов, видеокамер и указателей, организации информационных центров и оказанию в них широкого спектра привлекательных для туристов услуг.
На совещании особое внимание уделено вопросу увеличению валютных поступлений за счет создания новых услуг. Указано на необходимость производства сувениров и их продажи в специальных киосках, открытия действующих сегодня в аэропортах магазинов “Дюти фри” и “Такс фри” в туристических городках, организации центров проката автомобилей и зон Wi-Fi с привлечением субъектов предпринимательства.
Заслушаны отчеты должностных лиц о проводимой работе по созданию круглосуточно работающих туристических зон в исторических городах, туристических зон “Древняя Бухара” и “Самарканд сити”.
В ходе видеоселекторного совещания обсуждены и вопросы развития внутреннего туризма.
Даны рекомендации по формированию традиции посещения регионов страны населением, особенно активистами махаллей, престарелыми, молодежью и малообеспеченными семьями, увеличению в бюджете профсоюзов организаций доли расходов на организацию экскурсий.
Наша страна обладает огромным потенциалом в сфере паломнического туризма. Для создания необходимых удобств в этом направлении в структуре Комитета по делам религий создан отдел по поддержке паломнического туризма, введен безвизовый режим для Малайзии, Турции, Индонезии и других стран.
На совещании отмечалось, что имеющиеся в этой сфере возможности не используются в полной мере, ряд мест паломничества находятся в плохом состоянии.
В нашей стране много мавзолеев признанных в исламском мире ученых, священных мест, сказал Шавкат Мирзиёев. Например, в различных областях нашли последнее пристанище 12 духовных наставников, проповедовавших учение Накшбандия. В настоящее время мы работаем над благоустройством 8 из них, то есть семи пиров в Бухаре и Ходжи Ахрора Вали в Самарканде. Однако нуждаются в ремонте мавзолеи Мухаммада Захида Бухари, Алауддина Аттора в Сурхандарье, Мухаммада Дарвеша, Мухаммадана Инганаки в Кашкадарье.
В связи с этим хокимам Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областей поручено обеспечить благоустройство этих мест паломничества, ремонт ведущих к ним дорог, создать все условия для паломников.
Проанализирован вопрос продвижения туристического бренда Узбекистана за рубежом.
Отмечалась необходимость рекламирования инвестиционного, торгового и туристического потенциала Узбекистана под единым брендом, координируя деятельность соответствующих структур. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено организовать международный телеканал с круглосуточным вещанием, который будет пропагандировать туризм по Узбекистану и передавать различные интересные программы про путешествия.
Отмечалось, что нашим послы в иностранных государствах следует продвигать Узбекистан, наши национальные ценности, помогать этому должны и соотечественники за рубежом. Определены приоритетные задачи по созданию необходимых условий для туристов.
Заслушаны отчеты должностных лиц отрасли, послов нашей страны за  рубежом и руководителей на местах.