ВИДЕО: Ўзбекистон Президенти Россия молия вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 март куни икки томонлама идоралараро маслаҳатлашувлар ўтказиш учун мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Россия Федерацияси молия вазири Антон Силуановни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, олий даражадаги мунтазам учрашувлар ва мулоқотлар, эришилган келишувлар ва қабул қилинган битимларни амалга оширилаётгани мамлакатларимиз ўртасида стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини, кўп қиррали, шу жумладан, молиявий соҳадаги ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлади.
Бугунги кунда икки мамлакат молия вазирликлари ўртасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ўтган йил апрель ойида Россия Федерациясига давлат ташрифи чоғида имзоланган Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум доирасида яқин ўзаро ҳамкорлик йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди.
Хусусан, юқори тоифада ва экспертлар даражасида икки томонлама тадбирлар ўтказилмоқда, илғор тажриба ва ахборот алмашиш борасида фаол иш олиб борилмоқда, қўшма дастур ва лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Учрашувда молиявий соҳадаги самарали мулоқотни янада ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Молия, солиқ ва божхона органларини модернизация қилиш, бюджетни режалаштириш, маҳаллий бюджетлар мутаносиблигига эришиш, молиявий назорат буйича самарали механизмларни такомиллаштириш ва бошқа йўналишлар бўйича илғор тажриба, технологиялар ва билимларни жалб этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма лойиҳаларни молиялаштириш, Россиянинг етакчи таълим муассасалари негизида соҳа учун юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш борасида ҳамкорлик имкониятлари муҳокама қилинди.
Россия молия вазири давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ва Ҳукумати Раиси Дмитрий Медведевнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Антон Силуанов Россия мамлакатларимиз ўртасида молиявий соҳадаги кенг кўламли ва ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни ривожлантириш ва чуқурлаштиришдан манфаатдорлиги, бу борадаги шерикликни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана принял министра финансов России
Сегодня, 6 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра финансов Российской Федерации Антона Силуанова, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом для проведения двусторонних межведомственных консультаций.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства особо подчеркнул, что регулярные встречи и контакты на высшем уровне, практическая реализация достигнутых по их итогам договорённостей и принятых соглашений способствуют последовательному укреплению двусторонних отношений стратегического партнёрства и союзничества, а также расширению многопланового сотрудничества, в том числе в финансовой сфере.
В настоящее время министерства финансов двух стран наладили тесное взаимодействие в рамках Меморандума о сотрудничестве, подписанного в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию в апреле прошлого года.
Проводятся двусторонние мероприятия на высоком и экспертном уровне, осуществляется активный обмен опытом и информацией, прорабатываются совместные программы
и проекты.
В ходе встречи рассмотрены перспективы дальнейшего расширения сотрудничества в финансовой сфере.
Особое внимание уделено вопросам привлечения передового российского опыта, технологий и знаний в вопросах модернизации финансовых, налоговых и таможенных органов, бюджетного планирования, обеспечения сбалансированности местных бюджетов, внедрения эффективных механизмов финансового контроля и других направлениях.
Обсуждены возможности привлечения финансирования для продвижения совместных проектов, а также взаимодействия в сфере подготовки высоко-квалифицированных специалистов на базе ведущих специализированных учебных заведений России.
Министр финансов России выразил глубокую благодарность главе нашего государства за тёплый прием и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя Правительства Дмитрия Медведева.
Антон Силуанов подтвердил заинтересованность и готовность российской стороны развивать и углублять полномасштабное и взаимовыгодное практическое партнёрство между двумя странами в финансовой сфере.