Дўстлик ва яхши қўшнилик шодиёнаси
Самарали музокаралардан сўнг Душанбе шаҳрининг “Кўҳи Борбад” санъат саройида Ўзбекистон ва Тожикистон санъат усталари иштирокида концерт бўлиб ўтди.
Тадбирда Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Имомали Раҳмон иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида халқларимиз дўстлигининг шонли анъаналари бугун сув ва ҳаводек зарурлиги, ушбу бебаҳо меросни асраб-авайлаш ва ривожлантириш келажак авлодлар олдидаги муқаддас бурчимиз эканини таъкидлади.
Биз ўзбек ва тожик халқлари ўртасида дўстлик кўпригини мустаҳкамлаш бўйича астойдил ҳаракат бошладик. Ниятимиз ёр бўлиб, эзгу мақсадларимизга эришамиз, иншооллоҳ.
Биз дўстлик ва инсонийлик нуқтаи назаридан қўшниларимиз билан, аввало, қардош Тожикистон билан ҳамиша дўст ва биродар, ҳамкор ва ҳамжиҳат бўламиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Кейинги пайтларда маданий-гуманитар соҳадаги алоқалар изчил ривожланиб бормоқда. Ўтган йили икки мамлакатда Ўзбекистон ва Тожикистон маданияти ва санъати кунлари, кўргазмалар, ижодий сафарлар ва кўплаб бошқа тадбирлар ташкил этилди. Халқларимиз маданий ҳаётида муҳим воқеа бўлган ушбу анжуманлар одамларга катта қувонч бағишлади.
Тожикистонлик ижодий жамоалар Самарқандда ўтказиладиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалининг доимий иштирокчиларидир. Ўзбекистон эстрадасининг таниқли намояндалари ва Тошкент цирки ижодкорлари гастроллари билан тожикистонлик санъат мухлисларини хушнуд этиб келмоқда.
Бу галги концерт ҳам Ўзбекистон ва Тожикистон халқлари ўртасидаги маданий яқинлик, дўстлик ва яхши қўшнилик муносабатларининг навбатдаги намойиши бўлди.

Торжество дружбы и добрососедства
После плодотворных переговоров во Дворце искусств «Кохи Борбад» города Душанбе прошел концерт с участием мастеров искусств Узбекистана и Таджикистана.
В мероприятии приняли участие Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Эмомали Рахмон.
Глава нашего государства отметил, что славные традиции дружбы между нашими народами необходимы нам сегодня, как воздух и вода, сохранение и приумножение этого бесценного наследия являются священным долгом перед будущими поколения.
Мы начали серьезно работать над укреплением моста дружбы между народами Узбекистана и Таджикистана. Дружба, партнерство, сплоченность и взаимопонимание с нашими соседями, прежде всего с братским Таджикистаном – в центре нашего постоянного внимания, сказал Шавкат Мирзиёев.
В последнее время последовательно развиваются культурно-гуманитарные обмены. В прошлом году в наших странах успешно прошли Дни культуры и искусства, выставки, гастроли артистов и многие другие мероприятия, которые были тепло встречены нашими народами и стали радостным событием в культурной жизни двух стран.
Творческие коллективы из Таджикистана регулярно учувствуют в Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари» в Самарканде. Известные исполнители эстрады Узбекистана и артисты Ташкентского цирка радуют своим творчеством таджикских зрителей.
Накануне визита Президента Узбекистана в парке города Душанбе был установлен памятник двум выдающимся представителям узбекской и таджикской литературы – Алишеру Навои и Абдурахману Джами. Братские связи между нашими народами служили для них сильным источником вдохновения.
Сегодняшний концерт также стал очередным воплощением многовековой дружбы, добрососедства и братства народов Узбекистана и Таджикистана.