Президент “Бек кластер” корхонасини ибрат қилиб кўрсатди (ФОТО)
Давлатимиз раҳбари Мирзаобод туманидаги “Бек кластер” масъулияти чекланган жамияти шаклидаги қўшма корхона томонидан ташкил этилган замонавий иссиқхона билан танишди.
Президентимиз ташаббуси билан қишлоқ хўжалигида кластер усули кенг жорий этилмоқда. “Бек кластер” корхонаси шу йўналишдаги йирик субъектлардан бўлиб, унга Сирдарё вилоятидан 18 минг гектар ер ажратилган. Мазкур кўп тармоқли кластер томонидан Мирзаобод туманида 100 гектар майдонда иссиқхона ташкил этилган. Бу ерда йилига 25 миллион долларлик маҳсулот етиштириш, уларни 100 фоиз экспортга йўналтириш режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини илмий асосда етиштириш ва сақлаш, харидорини ҳозирдан топиш зарурлигини таъкидлади. Иссиқхона конструкцияларини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, мева-сабзавотчилик бўйича мутахассислар тайёрлаш, кластер қошида илмий-амалий марказ ташкил этиш юзасидан кўрсатмалар берди.

Президент поставил в пример предприятие “Бек кластер” (ФОТО)
Глава государства ознакомился с современной теплицей, организованной совместным предприятием в форме общества с ограниченной ответственностью "Бек кластер" в Мирзаабадском районе.
По инициативе Президента нашей страны в сельском хозяйстве широко внедряется кластерный метод. Одним из крупных мероприятий данного направления является “Бек кластер”, которому было выделено 18 тысяч гектаров площадей в Сырдарьинской области. Данный многопрофильный кластер организовал теплицы на 100 гектарах земель в Мирзаабадском районе. Здесь планируется заготавливать и экспортировать продукцию на 25 миллионов долларов в год.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость применения научно обоснованных методов выращивания и хранения сельхозпродукции, уже сейчас начинать поиск покупателей. Дал указания по локализации производства конструкций теплицы, подготовке специалистов по плодоовощеводству, организации научно-практического центра при данном кластере.