“The Financial Times”: “Ўзбекистонда барқарор иқтисодий ўсиш кузатилмоқда”
Жорий йил 18 апрель куни Лондонда мамлакатимизнинг иқтисодий ва сармоявий имкониятларига бағишланган Британия – Ўзбекистон энергетика форуми бўлиб ўтади. Шунинг муносабати билан нуфузли “The Financial Times” газетаси саҳифасида мазкур тадбирда қатнашишдан манфаатдор бўлган барча мутахассисларни таклиф этадиган “Ўзбекистоннинг ўсувчан иқтисодиётидаги имкониятлар хусусида” сарлавҳали ахборот материали босилиб чиқди. Форумдан кўзланган мақсад компанияларга ўзбек бозорига чиқиш йўлларини тақдим этиш ҳамда мамлакатда яратилаётган имкониятлардан фойдаланишга бўлган интилишларни қўллаб- қувватлашдир.
Нашр қайд этганидек, тез ўсиб бораётган ва 30 миллиондан зиёд аҳолисига, Марказий Осиёдаги йирик истеъмол бозорига эга бўлган Ўзбекистон изчил тараққий этаётган давлат ҳисобланади. Материалда мамлакатимиз табиий ресурсларга бой ва минтақадаги энг диверсификациялашган иқтисодиётга эга эканлиги ўқувчиларнинг эътиборига ҳавола қилинган. Газета бугунги кунда республика савдо ва сармоялар учун янги имкониятларни яратаётгани ҳолда иқтисодий ва сиёсий жиҳатдан дунёга очилаётганини таъкидлаган.
“Ўзбекистонда барқарор иқтисодий ўсиш кузатилмоқда (2017 йилда 5,3 фоиз). Жуда катта қамровдаги ислоҳотлар иқтисодиётни ўзгартирмоқда. 2017 йилнинг кузида валюта бозорининг либераллаштирилгани мамлакатга сармояларни жалб этиш йўлидаги ўта муҳим қадам бўлди. Ўзбекистон Жаҳон банкининг жорий йилги “Бизнес юритишдаги қулай шароитлар” ҳисоботида энг йирик ислоҳотчи мамлакатлар ўнлигидан жой олди”, деб ёзади нашр.
Газета Ўзбекистон ва Британия ўртасидаги савдо-иқтисодий муносабатлар мавзусига мурожаат қилар экан, изчил ривожланиб бораётган икки томонлама ишбилармонлик алоқалари ҳар икки томон учун устуворлик ҳисобланишини таъкидлаган. “Британия компаниялари энергетика, таълим, молия, ҳуқуқшунослик ва бошқа соҳаларда катта тажрибага эга ва улар Ўзбекистонда амалдаги ҳамда бўлажак лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этиш учун ажойиб шериклар топишади”, деб ёзади “The Financial Times” газетаси.
Юқоридагилар билан бирга, 2017 – 2019 йилларда Ўзбекистонда энергетика жабҳасида қатор муҳим лойиҳалар амалга оширилиши, Британия компаниялари уларнинг ҳаётга тадбиқ этилишида иштирок этишдан мамнун бўлиши ҳам маълум қилинган.

Financial Times: В Узбекистане наблюдается устойчивый экономический рост
18 апреля в Лондоне состоится британо-узбекский энергетический форум, посвященный экономическим и инвестиционным возможностям Узбекистана. В этой связи в авторитетной газете The Financial Times опубликован пресс-релиз под заголовком «Познание возможностей растущей экономики Узбекистана», приглашающий всех заинтересованных лиц и специалистов к участию в данном мероприятии. Цель форума – предоставление компаниям путей выхода на узбекский рынок, а также их поддержка в стремлении воспользоваться возможностями, открывающимися в стране.
FT отмечает, что Узбекистан – динамично развивающееся государство с быстрорастущим населением свыше 30 миллионов человек, являющееся в некотором роде крупнейшим потребительским рынком в Центральной Азии. Отмечается, что он богат природными ресурсами и обладает самой диверсифицированной экономикой в регионе. Сегодня республика открывается экономически и политически, создавая новые возможности для торговли и инвестиций.
«В Узбекистане наблюдается устойчивый экономический рост (5,3% в 2017 году). Крупномасштабные реформы трансформируют экономику. Одна из важных - либерализация валютного рынка осенью 2017 года стала ключевым шагом для привлечения инвестиций в страну. Узбекистан - в десятке крупнейших реформаторов в отчете Всемирного банка «Простота ведения бизнеса» в текущем году», - говорится в пресс-релизе FT.
Обращаясь к узбекско-британским торгово-экономическим отношениям, издание подчеркивает, что укрепление двусторонних деловых связей, которые динамично развиваются, является приоритетом для обеих сторон. «Британские компании имеют большой опыт в энергетическом, образовательном, финансовом, юридическом и других соответствующих секторах и найдут отличных партнеров для реализации текущих и будущих проектов в Узбекистане», - отмечает газета.
Сообщается также, что в 2017-2019 годах в Узбекистане будет реализован ряд важных проектов в энергетическом секторе, и британские компании будут рады принять участие в их реализации.