Ҳарбийларнинг қасамёд матни тасдиқланди ва пенсия ёши оширилди
«Умумий ҳарбий мажбурият ва ҳарбий хизмат тўғрисида» ва «Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари резервидаги хизмат тўғрисида»ги қонунларга ўзгартишлар киритилди. 18.04.2018 йилдаги ЎРҚ–476-сон Қонун билан тузатишлар киритилиши назарда тутилган, деб ёзмоқда Norma.uz.
Ҳарбий қасамёд
Дастлаб ҳарбий қасамёд матни Олий Мажлиснинг 3.07.1992 йилдаги 648-XII-сон қарори билан тасдиқланган. Уни ўтказиш маросими эса Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг Ички хизмат низомига 1-илова билан тартибга солинган.
«Умумий ҳарбий мажбурият ва ҳарбий хизмат тўғрисида»ги Қонун кучга кириши билан Олий Мажлиснинг 3.07.1992 йилдаги «Ҳарбий қасамёд тўғрисида»ги 648-XII-сон қарори ўз кучини йўқотган (2002 йилда), унинг матни эса очиқ манбаларда келтирилмаган.
Қонунга киритилган вариант аввалгисидан деярли фарқ қилмайди ва қуйидагича баён этилган:
«Мен, (фамилияси, исми, отасининг исми), Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари сафига кирар эканман, Ўзбекистон Республикасини ҳимоя қилишга, халқимга, Президентимга содиқ бўлишга тантанали равишда қасамёд қиламан.
Ўзбекистон Республикасининг Конституциясини ва қонунларини муқаддас билиб, уларга риоя этишга, ҳарбий низомларни, командирлар ва бошлиқларнинг буйруқларини сўзсиз бажаришга, ҳарбий интизомга қатъий риоя қилишга, ҳалол, жасур ва сергак жангчи бўлишга қасамёд қиламан.
Сўнгги нафасим қолгунча ўз Ватанимнинг садоқатли фарзанди бўлиб қолишга, ҳарбий хизматнинг бутун машаққати ва қийинчиликларини сабот билан енгишга, давлат сирини ва ҳарбий сирни сақлашга аждодларим руҳи олдида қасамёд қиламан.
Жонажон Ўзбекистонимнинг нурли истиқболи учун унинг давлат манфаатлари ва мустақиллигининг муносиб ҳимоячиси бўлишга қасамёд қиламан.
Агар мен ушбу тантанали қасамёдимни бузсам, қонунларда белгиланган энг оғир жазога ва халқимнинг нафратига мубтало бўлай».
Ҳарбий қасамёд ҳарбий қисмнинг жанговар байроғи олдида қабул қилиниши алоҳида белгиланган.
Ҳарбий хизматда бўлишнинг чекланган муддатлари
Кичик офицерлар (лейтенант, катта лейтенант, капитан, капитан-лейтенант) учун хизмат ёшининг чегараси 43 ёшдан 45 ёшга оширилди (яъни 2 йилга). Энди у оддий аскарлар (матрослар) ва сержантлар (старшиналар) учун белгиланган ёш чегараси билан бир хил бўлди.
Барча катта офицерлар (майор, подполковник, полковник, 3, 2 ва 1-даражадаги капитанлар) учун пенсия ёши 50 ёшни ташкил этади. Илгари майорлар, подполковниклар ҳамда 3 ва 2-даражадаги капитанлар 45 ёшда пенсияга чиқар эдилар. Энди бу 5 йил кейинга кўчирилди.
Генераллар таркибидагиларнинг энг юқори ёши аввалгидек қолди – 60 ёшгача.
Тегишинча, резерв сафида бўлиш ёшига ўзгартиришлар киритилди.
Таркиб
Илгариги ёши
Янги ёши
1-даража
2-даража
Оддий аскарлар ва сержантлар
35 ёшгача
45 ёшгача
Кичик офицерлар
40 ёшгача
50 ёшгача
Катта офицерлар
55 ёшгача
Генераллар
60 ёшгача
Яъни барча даражадаги офицерларнинг кўпроқ қисми Қуролли Кучларнинг жанговар қўшилмалари ва қисмлари, жанговар таъминот бўлинмалари сафини уруш даврида тақозо этиладиган штатлар даражасига қадар тўлдириш учун резервда турадилар. Яъни уруш бўлмаган даврда жанговар бўлинмаларга сафарбар қилинишлари мумкин.
Иккинчи тоифали резервда эса ёши улуғроқ кичик офицерлар турадилар. Ушбу тоифадаги резерв Қуролли Кучларнинг қисмлари ҳамда ички ва техник таъминот бўлинмаларини уруш даврида тақозо этиладиган штатлар даражасига қадар тўлдириш учун, фавқулодда вазиятлар рўй берган ёки Ўзбекистон Республикасига қарши ҳарбий тажовуз юзага келган тақдирда уруш даври тақозо этадиган тузилмаларни кучайтириш учун мўлжалланган. Масалан, уруш бошланган тақдирда улар илгаригидек 45 ёшгача эмас, балки 50 ёшгача чақирилиши мумкин.

Военным утвердили текст присяги и подняли пенсионный возраст
Изменения внесены в законы «О всеобщей воинской обязанности и военной службе» и «О службе в резерве Вооруженных Сил Республики Узбекистан». Поправки предусмотрены законом от 18.04.2018 г. № ЗРУ–476.
Военная присяга
Первоначально текст военной присяги был утвержден постановлением Олий Мажлиса от 3.07.1992 г. № 648-XII. А ритуал приведения к ней упорядочен приложением № 1 к Уставу внутренней службы Вооруженных сил Республики Узбекистан.
С вводом в действие закона «О всеобщей воинской обязанности и военной службе» постановлениеОлий Мажлиса от 3.07.1992 г. № 648- XII «О Военной присяге» утратило силу (в 2002 году), и ее текст не приводился в открытых источниках.
Вносимый в закон вариант практически не отличается от предыдущего и изложен следующим образом:
«Я, (фамилия, имя, отчество), вступая в ряды Вооруженных Сил Республики Узбекистан, торжественно клянусь защищать Республику Узбекистан, быть преданным своему народу и Президенту.
Клянусь свято соблюдать Конституцию и законы Республики Узбекистан, беспрекословно выполнять воинские уставы, приказы командиров и начальников, строго соблюдать воинскую дисциплину, быть честным, храбрым и бдительным воином.
Клянусь перед памятью предков до последнего вздоха быть верным сыном своей Родины, стойко переносить все тяготы и лишения воинской службы, сохранять государственную и военную тайну.
Клянусь во имя светлого будущего родного Узбекистана быть достойным защитником его государственных интересов и независимости.
Если же я нарушу эту торжественную присягу, то пусть меня постигнет суровая кара закона и презрение моего народа».
Отдельно закреплено, что Военная присяга принимается перед боевым знаменем воинской части.
Предельные сроки пребывания на военной службе
Для младших офицеров (лейтенант, старший лейтенант, капитан, капитан-лейтенант) предельный возраст службы увеличен с 43 до 45 лет (т.е. на 2 года). Теперь он одинаков с предельным возрастом для рядовых (матросов) и сержантов (старшин).
Для всех старших офицеров (майор, подполковник, полковник, капитаны 3, 2 и 1 рангов) пенсионный возраст составит 50 лет. Ранее майоры, подполковники и капитаны 3 и 2 рангов уходили на пенсию в возрасте 45 лет. Теперь это произойдет на 5 лет позже.
Максимальный возраст генеральского состава остался прежним – до 60 лет.
Соответственно, изменились возрасты пребывания в разрядах резерва.
Состав
Предыдущий возраст
Новый возраст
1 разряд
2 разряд
Рядовой и сержантский
до 35 лет
до 45 лет
Младший офицерский
до 40 лет
до 50 лет
Старший офицерский
до 55 лет
Генеральский
до 60 лет
Это означает, что больше офицеров всех уровней будут состоять в резерве для комплектования боевых соединений и частей, подразделений боевого обеспечения Вооруженных Сил до штатов военного времени. Т.е. могут быть мобилизованы в боевые подразделения в невоенное время.
А в резерв второй категории попадут более «возрастные» младшие офицеры. Эта категория резерва предназначена для комплектования частей и подразделений тылового и технического обеспечения Вооруженных Сил до штатов военного времени, при возникновении чрезвычайных ситуаций или военной агрессии против Республики Узбекистан – для развертывания формирований военного времени. Например, в случае войны они могут быть призваны в возрасте до 50 лет, а не 45-ти как раньше.