Uzcard: карта PIN-коди унинг эгаси томонидан мустақил киритилиши лозим
Пластик карта билан муомала қилиш қоидаларига биноан ушбу талаб банк ходимлари томонидан ўзларининг мижозларига, яъни ҳар бир савдо пункти эгасига тушунтирилиши лозим. Uzcard компанияси ўз ҳамкорларига (банкларга) сифатли процессинг хизматларини кўрсатиб, халқаро ҳавсизлик талабларига бутунлай жавоб бериб келмоқда. Шу асносида халқаро тўлов тизимлар билан бир қатор келишувлар имзоланиши халқимиз учун қўшимча имкониятларнинг тақдим қилинаётганидан, электрон тижорат соҳасида ҳам янги имкониятларнинг яратилишига хизмат қилмоқда. Дея хабар қилди Uzcard Компанияси.
Юқорида айтиб ўтилган омилларга асосланган ҳолда, бир масалага ойдинлик киритиш ўринлидир: бугунги кун талаб ва имкониятларидан келиб чиққан ҳолда, тўловни қабул қилаётган ҳисобчи карта эгаси ихтиёрига PIN-кодни мустақил киритиш имкониятини яратиб бериши кераклигидан хабардорми?
Биз бир неча маротаба қатор мақолаларимиз орқали ҳар биримиз пластик картадан фойдаланиш маданиятини шакллантиришимиз  ўринли эканлигини таъкидлаб ўтганмиз. Ушбу маъсулиятли взифани амалга ошириш учун тўлов тизимининг барча таркибий бўлинмалари бирлашиб, ушбу ғояни тарғиб қилишлари ўринли.  Барча камчиликлар инобатга олинганида, банк ходимлари мерчантларни (савдо пунктлари эгалари) пластик карта орқали тўловларни қабул қилиш талаблари билан таништириб боришлари кераклиги намён бўлмоқда. Ушбу жараён савдо пункти эгасининг банк мижози сифатида қабул қилинаётганида амалга оширилиши мақсадга мувофиқ. Сабаби, баъзи савдо шаҳобчалари эгалари ҳатто пластик карталардан фойдаланиш қоидалари билан таниш эмасликлари кузатилмоқда. Ачинарли томони шундаки, баъзи карта эгалари ҳам карта орқали тўловларни амалга ошираётганларида ўз ҳуқуқларини тўлиқлигича билмайдилар. Шу сабабли компаниямиз пластик карталардан фойдаланиш маданиятини умумжамоа даражасида амалга ошириш даркорлигига алоҳида эътиборини қаратмоқда.
Мамлакатимизнинг туризм соҳаси кундан-кунга ривожланиб бораётган бир даврда, ҳар бир Давлат органи сайёҳларга сифатли ва ҳавфсиз хизматларини тақдим  этиши асосий мақсадлардан бирини ташкил этади. Жумладан, Ўзбекистон ҳудудига ташриф буюрган ҳар бир сайёҳ учун  ҳар тарафлама қулайликлар яратиш,  унинг карта орқали тўловларни амалга ошираётганида карта PIN-кодини киритиш жараёнини ўз ихтиёрига топшириш вазифаларимиздан бири эканлигини англашимиз даркор. Мамлакамизга ташриф буюраётган меҳмонлардан PIN-кодни оғзаки айтиш сўровларига ҳайрон бўлиб қарашлари табиий, сабаби бундай сўров уларнинг кўзи олдида ўғирликни содир этиш билан тенгдир. Бундай ҳолатга рўпаро келган сайёҳ ушбу савдо пунктида пластик карта орқали тўлов ўтказмасликка, балки банкомат ёрдамида ёки банкда маълум пул миқдорини нақдлаб олишга қарор қилиши табиий. Бироқ, “қора бозорга” мурожаат қилиши ҳам бундан мустасно эмас.
Шу сабабли компаниямиз нафақат банк вакилларини, балки карта эгаларини ҳам пластик картадан фойдаланиш маданиятини шакллантириш  босқичида фаол иштирок этишларига чақиради. Мамлакатимизнинг ҳар бир фуқароси фаровон ҳаёт ҳамда халқ хўжалигининг барча соҳаларида иқтисодий ривожланиш сари интилар экан, пластик карта орқали тўловларни амалга ошириш талабларидан хабардор бўлиши ҳам айни муддаодир.
Қуйида пластик карталар орқали тўловларни амалга ошириш жараёнидаги асосий  ҳавфсизлик талабларини келтириб ўтамиз:
1.  Пластик карта PIN-кодини мустақил киритинг:  гавжум жойларда PIN- рақамингизни учинчи шахсларга оғзаки ва баланд овозда айтманг;
2. PIN-кодни POS-терминалларга ( АТМ қурилмалар: банкомат, инфокиоск) тўғридан-тўғри ўрнатилган виденазорат тагида киритманг;
3. Учинчи шахслар ихтиёрига пластик картангизни ёки унинг PIN-рақамини ёзиб топширманг.
1846
Олим Норжигитов, Жиззах вилояти 2018-08-05 10:57:42
Агар барча савдо шахобчаларида пластик карта PIN-кодини ҳар бир шахс мустақил киритиш шароитлари яратилса жудаям яхши бўлар эди. Бу тизимни тезроқ жорий этиш керак, қачонгача биз орқада юрамиз.

Uzcard: Держатель карты должен вводить PIN-код карты самостоятельно
Данный пункт  в правилах обращения с пластиковой картой должен разъяснятся сотрудниками банков своим клиентам, то есть владельцам каждой торговой точки. Компания Uzcard предлагает своим партнерам (банкам) качественные процессинговые услуги и отвечает международным требованиям безопасности, а также заключает договора с международными платёжными системами. Все решения и заключенные соглашения служат для народа и порождают новые возможности в сфере электронной коммерции.
Теперь задумаемся: знает ли кассир, который принимает оплату с пластиковой карты, что он должен предоставить возможность держателю  карт вводить PIN-код самостоятельно, не оглашая его?
Необходимо сформировать культуру обращения с пластиковыми картами.  Все структуры платежной системы должны сплотиться и действовать сообща. Наблюдается потребность в обучениях мерчантов ( владельцев торговых точек) представителями  банков, так как именно в то время, когда  владелец  платежного пункта становится клиентом банка, то они должны быть  ознакомлены с правилами обращения с пластиковыми картами.  Большинство владельцев платежных пунктов даже не информированы о требованиях платежных систем. Печально, что наши держатели карт тоже не знают о своих правах. Вот почему мы делаем упор на всеобщее формирование культуры обращения с пластиковыми картами.
В Узбекистане,  в период,  когда туризм развивается изо дня в день, каждый государственный орган должен  предлагать качественные и безопасные услуги туристам. Соответственно, турист, который прибывает в  Узбекистан, также пользуется международными пластиковыми картами при необходимости.  Просьба огласить PIN-код карты у туриста сравнимо с кражей его денежных средств.  Гости нашей страны обычно сталкиваются с такого рода проблемами и не понимают о ситуации огласки  PIN-кодов  чужим лицам, тем более в незнакомой стране. А если за ним еще и очередь выстроилась, то он наверняка выберет вариант уйти и обналичить  деньги с пластиковой карты через банкомат или какой-нибудь банк в лучшем случае, а в худшем - обратиться за помощью на «черный» рынок.
Наша компания призывает не только представителей банков принять участие на ответственном этапе формирования культуры обращения с пластиковыми картами, но и  самих держателей карт знать свои права и требовать самому вводить  PIN-код карты. Каждый гражданин нашей необъятной страны стремится к скорейшему благосостоянию и экономическому  развитию всех отраслей народного хозяйства, так не пора ли просвещаться, знать требования безопасности при осуществлении оплат с пластиковых карт.
Представляем Вашему вниманию перечень самых актуальных требований безопасности при оплате с пластиковых карт:
1. Вводите PIN-код карты самостоятельно: не озвучивайте, не выкрикивайте PIN-номера в густо населенных пунктах третьим лицам;
2. Вводите PIN-код в отсутствии прямого видеонаблюдения видеокамер на POS- терминал (АТМ устройства: банкомат, инфокиоск);
3. Не передавайте свою пластиковую карту третьим лицам и тем более, не записывайте PIN-номера на бумагу.