Душанбе шаҳрида Алишер Навоий ва Абдураҳмон Жомий ҳайкали очилди (+фото)
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Эмомали Раҳмон Душанбе шаҳрида ташкил этилган Низомиддин Алишер Навоий номидаги истироҳат боғига ташриф буюрди.
Мазкур парк Тожикистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 мартдаги фармойишига мувофиқ ташкил этилган. Фармойишда тожик ва ўзбек халқларининг дўстлиги рамзи сифатида боғ марказига Нуриддин Абдураҳмон Жомий ва Низомиддин Алишер Навоий ҳайкали ўрнатилиши белгиланган. Ҳайкал лойиҳасини яратиш бўйича танлов ўтказилган.
Давлатимиз раҳбарининг ташрифи арафасида паркка буюк мутафаккир шоирлар ҳайкали ўрнатилди. 27 сентябрь куни бу ерга давлат ва ҳукумат вакиллари, адиблар, ёшлар жам бўлди.
Шавкат Мирзиёев ва Эмомали Раҳмон мазкур истироҳат боғи ва ҳайкални тантанали равишда очди. Алишер Навоий ва Абдураҳмон Жомий ҳайкали пойига гуллар қўйди.
Тожикистонда шундай боғ ва ёдгорлик мажмуаси очилишини бу борада мамлакатимизда қилинаётган ишларнинг мантиқий давоми дейиш мумкин. Маълумки, жорий йил 7 март куни Самарқанд шаҳрининг Алишер Навоий номидаги марказий истироҳат боғида Навоий ва Жомий ҳайкали ўрнатилган эди. Яна бир эътиборли жиҳати, бу парк ёнидаги кўча ҳам Абдураҳмон Жомий номи билан аталган, Навоий боғи бошқа бир форс-тожик шоири Абу Абдулло Рудакий майдони билан туташиб кетган.

В Душанбе открыты памятники Алишеру Навои и Абдурахману Джами (+фото)
Президенты Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон посетили парк имени Низомиддина Алишера Навои в Душанбе.
Парк создан распоряжением Президента Республики Таджикистан от 5 марта 2018 года. Документом была предусмотрена установка памятников Нуриддину Абдурахману Джами и Низомиддину Алишеру Навои в знак дружбы народов Таджикистана и Узбекистана. Был объявлен конкурс для подготовки их проекта.
В преддверии визита главы нашего государства в парке поставлены памятники великим поэтам-мыслителям. 27 сентября здесь собрались представители правительства и государственных ведомств, литераторы, молодежь.
Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон торжественно открыли парк и памятники. Возложили цветы к памятникам Алишера Навои и Абдурахмана Джами.
Это событие стало логическим продолжением аналогичной работы, проводимой у нас в стране. Как известно, 7 марта текущего года в центральном парке имени Алишера Навоий города Самарканда были установлены памятники Навои и Джами. Примечательно, что примыкающая к этому парку улица также была названа в честь Абдурахмана Джами, сам парк Навои соседствует с площадью имени другого персо-таджикского поэта Абу Абдулло Рудаки.