Шавкат Мирзиёев: болаларнинг кўзидаги нурни илғаш керак (ВИДЕО)
Ўзбекистон Президентининг тегишли фармон ва қарорлари ижроси доирасида Тошкент шаҳрида ҳам мактабгача таълим тизимини ривожлантириш, боғчалар тармоғини кенгайтириш ҳамда моддий-техника базасини мустаҳкамлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Юнусобод тумани Боғишамол маҳалласида жойлашган 74-мактабгача таълим муассасаси жорий йилда реконструкция қилиниб, замонавий таъмирланди. Машғулот хоналари болалар тарбияси учун зарур, бежирим ва қизиқарли инвентарлар билан жиҳозланди. Ошхона ва  спорт зали янгидан қурилди.
Бугунги кунда муассасада 375 та бола таълим-тарбия олмоқда.
Президентимиз боғчада болаларга яратилган шароитлар билан танишди, ходимлар билан мулоқот қилди.
Биз учун биринчи ўринда болаларимизнинг маънавияти, билими, соғлиги. Шунинг учун давлат томонидан мактабгача таълимга катта эътибор бериляпти ва бу ҳали бошланиши. Сизларнинг вазифангиз болаларнинг кўзидаги нурни илғаб олиш, уларга яхши тарбия бериш, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда Тошкент шаҳридаги мактабгача таълим муассасаларининг ҳолати ва уларни ривожлантиришга оид лойиҳалар намойиш этилди. Давлатимиз раҳбари бу борадаги таклифларни маъқуллаб, хусусий шерикчилик асосида янги боғчалар қуриш, болаларни қамраб олишни кенгайтириш ва келгусида юз фоизга етказиш зарурлигини таъкидлади.
Шу ерда Жанубий Кореянинг Пучон университети раҳбарлари билан видеоконференция орқали мулоқот қилинди.

Шавкат Мирзиёев: нужно суметь обнаружить искру таланта в каждом ребенке (видео)
В соответствии с указами и постановлениями Президента нашей страны в городе Ташкенте также проводится масштабная работа по развитию системы дошкольного образования, расширению сети детских садов, укреплению их материально-технической базы.
Дошкольное образовательное учреждение №74 в махалле Богишамол Юнусабадского района в текущем году было реконструировано и приобрело современный облик. Помещения для занятий оснащены красивым, интересным и развивающим инвентарем. Детский сад получил новую столовую и спортивный зал.
Сегодня в этом учреждении воспитываются 375 детей.
Президент ознакомился с созданными в детском саду условиями, побеседовал с работниками.
Для нас на первом месте стоят духовность, знания, здоровье детей. Поэтому государством уделяется большое внимание дошкольному образованию и это только начало. Ваша задача - суметь обнаружить искру таланта в каждом ребенке, дать детям хорошее образование, сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же представлены информация о состоянии дошкольных образовательных учреждений в городе Ташкенте и проекты по их развитию. Глава государства одобрил предложения и отметил необходимость строительства новых детсадов на основе государственно-частного партнерства, расширения охвата детей и достижения в будущем стопроцентного показателя.