Афғонистон Президенти Бухорога жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани 6 декабрь куни Бухоро вилоятига жўнаб кетди.
Аввал хабар қилинганидек, ташрифнинг асосий тадбирлари 5 декабрь куни бўлиб ўтди.
Муҳаммад Ашраф Ғани Мустақиллик майдонига ташриф буюрди. Ҳазрати Имом мажмуасидаги тарихий-маърифий ёдгорликларни зиёрат қилди. Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводида мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотлари билан танишди.
Кўксарой қароргоҳида бўлиб ўтган музокараларда савдо-иқтисодиёт, транспорт, транзит, энергетика, кимё, агросаноат, таълим, маданият ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида Ўзбекистон ва Афғонистон Президентларининг Қўшма баёноти, шунингдек, мамлакатларимиз ўртасида турли соҳалардаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган 16 ҳужжат имзоланди.

Президент Афганистана отбыл в Бухару
Находящийся в нашей стране с официальным визитом по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Исламской Республики Афганистан Мохаммад Ашраф Гани 6 декабря отбыл в Бухару.
Как сообщалось ранее, основные события визита состоялись 5 декабря.
Мохаммад Ашраф Гани посетил площадь Мустакиллик, ознакомился с историко-духовными памятниками в комплексе Хазрати Имама, осмотрел выставку производимой в нашей стране продукции в Ташкентском заводе сельскохозяйственной продукции.
На прошедших в резиденции Куксарой переговорах были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, транзитной, энергетической, химической, агропромышленной, образовательной, культурной и других сферах, реализации совместных взаимовыгодных проектов.
По итогам переговоров были подписаны Совместное заявление Президентов Узбекистана и Афганистана, а также 16 документов, нацеленных на дальнейшее укрепление двухстороннего сотрудничества в различных сферах.
1126
Саодат2020-08-10 15:10:14
Ассалому алайкум ижтимоий нафакалар моддий ёрдам кийналган бокувчиси йук кам та минланган оилаларга берилмаяпти.Бизни оилага хеч кандай моддий ердам курсатилмаган.онам пенсионер 2нафар вояга етмаган фарзандларим бор хужайиним вафот этган.каратин бошлангандан бери бирор марта ёрдам курсатилмади