Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги ходимларига
Аввало, барчангизни, сизларнинг тимсолингизда бутун халқимизни Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни билан чин қалбимдан табриклаб, энг эзгу ва самимий тилакларимни билдиришга рухсат этгайсиз.
Ўз ишининг моҳир устаси бўлган сиз, азизларнинг фидокорона меҳнатингиз самарасини ҳар куни ўз дастурхонида кўрадиган халқимиз бу йилги мавсум қандай оғир ва мураккаб кечганини яхши билади. Ҳақиқатан ҳам, табиат инжиқликлари – баҳорнинг қуруқ келгани, кутилмаган жала ва бўронлар, ёз фаслидаги кучли сув танқислиги, жазирама иссиқ, турли ҳашарот ва касалликлар экин-тикинларга катта хавф туғдиргани, кузда эса ёғин-сочинларнинг барвақт бошлангани мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги ходимларини яна бир бор жиддий синовдан ўтказди.
Ана шундай қийинчиликларга қарамасдан, юртимиз бўйича 6 миллион 124 минг тонна ғалла, 2 миллион 300 минг тонна пахта, 8 миллион 661 минг тонна сабзавот, 2 миллион 411 минг тонна картошка, 1 миллион 607 минг тонна полиз маҳсулотлари, 2 миллион 100 минг тоннага яқин мева, 1 миллион 314 минг тонна узум, 18 минг тонна пилла, 1 миллион 789 тонна гўшт, 7 миллион 830 минг тонна сут тайёрлашга эришганингиз таҳсинга лойиқ. Мухтасар айтганда, жами бўлиб 58 триллион 181 миллиард сўмлик қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирганингиз йил давомида қилган мардона меҳнатингиз маҳсулидир.
Жорий мавсум охирлаб, йил натижалари сарҳисоб қилинаётган мана шу қутлуғ айёмда сизларга, барча қишлоқ аҳлига ана шундай олижаноб меҳнатингиз учун ўз номимдан, халқимиз номидан катта раҳматлар айтиб, чин қалбимдан миннатдорлик билдираман.
Сизларга яхши маълумки, юртимизда кейинги икки йилда барча соҳалар қатори қишлоқ хўжалиги бўйича ҳам муҳим дастурлар, “йўл харита”лари ишлаб чиқилиб, изчил амалга оширилмоқда. Жумладан, деҳқон ва фермерлар, дала ишчилари меҳнатини муносиб қадрлаш ва рағбатлантириш мақсадида давлат эҳтиёжи учун харид қилинадиган пахта ва ғаллани молиялаштириш тартиби ўзгартирилгани, Ўзбекистон тарихида биринчи марта фермерлар ўз маблағларини мустақил сарфлаш ҳуқуқига эга бўлганини таъкидлаш лозим.
Бу йилги мавсумда ғалла етиштирадиган фермерларга 1 триллион 33 миллиард сўм ёки ўтган йилга нисбатан 142 фоиз, пахтачилик хўжаликларига эса 5 триллион 138 миллиард сўм ёки ўтган йилга нисбатан 2,4 марта кўп имтиёзли кредитлар ажратилгани соҳа ривожига юксак эътибор намунасидир.
Ушбу тармоққа бозор механизмлари, хўжалик юритишнинг агрокластер тизими жорий этилаётгани, илгари эътиборимиздан четда бўлиб келган замонавий иссиқхоналар, балиқчилик, асаларичилик, қизилмия, заъфарон, қалампир, саримсоқпиёз, тўқсонбости усулида сабзавот етиштириш, паррандачилик, йилқичилик, томорқа хўжаликлари каби йўналишлар жадал ривожланаётгани туб таркибий ўзгаришларга сабаб бўлмоқда. Буларнинг барчаси  қишлоқ хўжалигини маҳаллий ва чет эллик инвесторлар учун тобора жозибали, истиқболли тармоққа айлантирмоқда.
Айни вақтда қишлоқларимиз қиёфасини тубдан янгилаш, уларни обод қилиш, қишлоқ аҳли учун замонавий шароитлар яратиш бўйича ҳам кўп иш қилинмоқда. Жумладан, арзон уй-жойлар дастури доирасида бу йил қишлоқларимизда 28 мингта уй-жой барпо этилиб, ўз эгаларига топширилди. Бундай уй-жойлар учун дастлабки тўлов миқдори 25 фоиздан 15 фоизга, кам таъминланган оилалар учун эса 10 фоизга туширилди.
Бу йил “Обод қишлоқ” дастури доирасида 159 та тумандаги 416 та қишлоқда катта ҳажмдаги қурилиш-ободонлаштириш ишлари олиб борилди. Натижада 2 миллионга яқин аҳолимиз учун янги уй-жойлар, табиий газ, электр, ичимлик суви тармоқлари, равон йўллар, мактаб ва боғчалар, шифо масканлари, маданият ва спорт иншоотлари, бир сўз билан айтганда, муносиб ҳаёт шароитлари яратилгани, ҳеч шубҳасиз, барчамизни хурсанд қилади ва келгусида бу ишларни янада катта кўлам ва кенг миқёсда давом эттиришга руҳлантиради.
Ҳаммамиз яхши тушунамизки, ҳозирги пайтда олдимизда ҳал қилишимиз лозим бўлган ғоят муҳим вазифалар турибди. Аввало, жорий мавсумнинг аччиқ тажрибасидан келиб чиқиб, юқори самара бермаётган пахта ва ғалла майдонларини қисқартиришни изчил давом эттириш зарур.
Пахта ва ғалладан бўшаган майдонларда экспортбоп, ички ва ташқи бозорда талаб катта бўлган экинлар экиш, бошқача айтганда, ҳар бир хўжалик ва туманнинг ихтисослашувини қайта кўриб чиқиб, тегишли қарорлар қабул қилишимиз, кўп тармоқли фермер хўжаликлари, томорқа майдонлари самарасини оширишга қаратилган ишларимизни кучайтиришимиз керак.
Қишлоқ хўжалигида чидамли, эртапишар, серҳосил экин навларини яратиш, чорвачиликда наслчиликни яхшилаш, энг катта бойлик бўлган ер ва сув ресурсларидан тежаб-тергаб фойдаланиш, уруғчиликни ривожлантириш эътиборимиз марказида туриши лозим.
Келгуси йилда суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш мақсадида Давлат бюджетидан қарийб 1,7 триллион сўм, халқаро молия институтларининг 84 миллион доллар миқдоридаги маблағини йўналтириш режалаштирилмоқда.
Шунингдек, сув омборлари тармоғини кенгайтириш ҳисобидан лалми ерларни ўзлаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратилади.
Бунинг учун Тошкент вилоятида жами 45 миллион куб метр сув йиғиладиган “Паркентсой”, “Қизилсой”, “Тоштепа”, Жиззах вилоятининг Фориш туманида “Караман”, Қашқадарё вилоятида “Гулдара”, “Аяқчисой”, Самарқанд вилоятида “Булунғур” сув омборлари барпо этилади.
Келгуси икки йилда эса 1 миллион 200 минг гектар ернинг сув таъминоти барқарорлаштирилади, йилига 1 миллиард 700 миллион куб метр сув тежалади ва 600 минг гектар ернинг мелиоратив ҳолати яхшиланади.
Биз учун ўта муҳим вазифа – қишлоқ хўжалиги учун юксак билим ва малакага эга бўлган олий ва ўрта махсус маълумотли кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштиришимиз лозим. Бу борада хориждаги етакчи олий ўқув юртлари билан бирга қўшма факультетлар ташкил этиш, яқинда иш бошлаган “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали агро соҳа мутахассисларини, ёш кадрларни ривожланган хорижий мамлакатларда ўқитишга алоҳида аҳамият беришни замоннинг ўзи талаб этмоқда.
Келгуси йили қишлоқ хўжалигида 1 миллиард 870 миллион АҚШ доллари ҳажмидаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш мўлжалланаётгани бу соҳадаги ишларимизнинг ҳажми ҳам, масъулияти ҳам нақадар юксак эканидан далолат беради.
Ўз олдимизга қўйган улкан вазифаларни адо этиш, мамлакатимизнинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, халқимиз дастурхонини фаровон қилишдек олижаноб мақсад йўлида ҳаёт синовларида тобланган, мард ва матонатли фермерларимиз, Ўзбекистоннинг барча қишлоқ хўжалик ходимлари бор билим ва тажрибаларини, куч-ғайрат ва имкониятларини сафарбар этиб, ўзларини аямасдан меҳнат қиладилар, деб ишонаман.
Азиз дўстларим, ватандошларим!
Сизларни яна бир бор Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни билан чин дилдан табриклайман.
Барчангизга сиҳат-саломатлик, ишларингизга янги-янги ютуқлар, хонадонларингизга файзу барака тилайман.

Уважаемые дехкане и фермеры!
Позвольте от всего сердца поздравить вас и в вашем лице весь народ Узбекистана с Днем работников сельского хозяйства и выразить вам свои самые добрые пожелания.
Наш народ, который каждый день с благодарностью пользуется результатами вашего самоотверженного труда, дорогие фермеры, хорошо знает, каким нелегким оказался нынешний сельскохозяйственный сезон. Действительно, сильная засуха, неожиданные проливные дожди и ветра весной, знойная жара и дефицит воды для полива летом, ранние осенние осадки, а также различные вредители и заболевания растений стали серьезным испытанием для работников сельского хозяйства страны.
Несмотря на все эти трудности, вам удалось заготовить 6 миллионов 124 тысячи тонн зерна,  2 миллиона 300 тысяч тонн хлопка, 8 миллионов 661 тысячу тонн овощей, 2 миллиона 411 тысяч тонн картофеля, 1 миллион 607 тысяч тонн бахчевых культур, около 2 миллионов 100 тысяч тонн фруктов, 1 миллион 314 тысяч тонн винограда, 18 тысяч тонн коконов, 1 миллион 789 тонн мяса, 7 миллионов 830 тысяч тонн молока. В целом за год напряженной работы было произведено сельскохозяйственной продукции на 58 триллионов 181 миллиард сумов.
В этот знаменательный день, когда завершается сезон и подводятся итоги года, от имени нашего народа и от себя лично искренне выражаю вам, всем труженикам села, огромную благодарность за ваш неустанный благородный труд.
Всем вам хорошо известно, что в последние два года, как и во всех сферах, в сельском хозяйстве страны последовательно реализуются разработанные важные программы, «дорожные карты». Следует, в частности, отметить, что в целях достойной оценки и стимулирования труда земледельцев изменен порядок оплаты при закупках хлопка и зерна для государственных нужд, впервые фермеры получили право самим распоряжаться этими средствами.
Ярким подтверждением большого внимания к развитию сферы служит выделение в нынешнем сезоне льготных кредитов зерноводческим фермерским хозяйствам в размере 1 триллиона 33 миллиардов сумов, что на 142 процента больше по сравнению с прошлым годом, хлопководческим хозяйствам – 5 триллионов 138 миллиардов сумов, или в 2,4 раза больше, чем в прошлом году.
Внедрение в аграрную отрасль рыночных механизмов, кластерной системы, ускоренное развитие таких важных направлений, как создание современных тепличных хозяйств, рыбоводство, пчеловодство, птицеводство, коневодство, выращивание солодки, шафрана, горького перца, чеснока, а также расширение практики вторичного осеннего посева овощных культур, приусадебного хозяйствования способствуют проведению глубоких структурных реформ. Все это превращает сельское хозяйство в еще более привлекательную и перспективную для отечественных и иностранных инвесторов сферу.
В настоящее время осуществляется большая работа по коренному изменению облика наших сел, их благоустройству, созданию для сельчан современных условий. Так, в рамках программы строительства доступного жилья на селе в этом году сданы под ключ 28 тысяч домов. Сумма первоначального взноса для приобретения таких домов снижена с 25 до 15 процентов, а для малообеспеченных семей  – до 10 процентов от их стоимости.
В нынешнем году в рамках программы «Обод кишлок» в 416 селах 159 районов республики проведена огромная работа по строительству и благоустройству. В результате почти для 2 миллионов жителей села были построены новые дома, детские сады и школы, лечебные учреждения, культурные и спортивные сооружения, проложены сети для снабжения населения природным газом, электроэнергией, питьевой водой, новые дороги, словом, созданы достойные условия жизни, что, конечно, радует нас и стимулирует продолжать эту работу в еще более широких масштабах.
Все мы знаем, что сегодня перед нами стоят чрезвычайно важные задачи, требующие своего решения. Прежде всего, исходя из опыта нынешнего сезона следует продолжить последовательную работу по сокращению низкопродуктивных площадей для посевов хлопчатника и зерновых.
Нам необходимо расширить выращивание на освобождаемых площадях экспортоориентированных культур, пользующихся большим спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынках. Иначе говоря, четко определив специализацию каждого хозяйства и района, повысить эффективность многоотраслевых фермерских хозяйств.
В центре внимания должны находиться создание устойчивых, скороспелых, высокоурожайных сортов сельскохозяйственных культур, улучшение племеноводства и семеноводства, бережное и экономное использование самого важного нашего богатства – водных и земельных ресурсов.
В будущем году на улучшение мелиоративного состояния орошаемых земель планируется направить из Государственного бюджета почти 1,7 триллиона сумов, а также 84 миллиона долларов средств международных финансовых институтов.
Кроме того, за счет расширения сети водохранилищ особое внимание будет уделяться освоению богарных земель.
Для этого будут созданы водохранилища – в Ташкентской области «Паркентсой», «Кизилсой» и «Тоштепа», в Фаришском районе Джизакской области – «Караман», в Кашкадарьинской области – «Гулдара» и «Аякчисой», в Самаркандской области – «Булунгур» общей емкостью 45 миллионов кубометров.
В следующие два года будут обеспечены стабильный полив 1 миллиона 200 тысяч гектаров, экономия 1 миллиарда 700 миллионов кубометров воды в год, улучшится мелиоративное состояние 600 тысяч гектаров земель.
Важнейшая задача для нас – это совершенствование системы подготовки кадров с высшим и средним специальным образованием для сельского хозяйства, обладающих передовыми знаниями и высокой квалификацией. Само время требует уделить особое внимание созданию совместных факультетов с ведущими зарубежными вузами, обучению в развитых зарубежных странах молодых специалистов аграрной сферы при поддержке недавно созданного фонда «Эл-юрт умиди».
В будущем году в сфере намечено реализовать ряд инвестиционных проектов общей стоимостью 1 миллиард 870 миллионов долларов США, что свидетельствует о том, насколько значительны объемы предстоящей работы и высока ответственность.
Убежден, что закаленные в непростых жизненных испытаниях наши самоотверженные фермеры, все работники сельского хозяйства Узбекистана направят свои знания и опыт, силы и энергию, весь свой потенциал на выполнение стоящих перед нами важнейших задач, увеличение объемов, качества и ассортимента производимой сельскохозяйственной продукции, обеспечение продовольственной безопасности страны.
Дорогие друзья, соотечественники!
Еще раз от всей души поздравляю вас с Днем работников сельского хозяйства.
Желаю всем вам крепкого здоровья, новых успехов в вашем нелегком и благородном труде, мира, добра и достатка вашим семьям.