Фаоллар йиғилишидан сўнг Президент ижтимоий объектлар ва янги лойиҳалар билан танишди (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
01.03.2019, 20:06
Ўзбекистон Республикаси Президентининг соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни ривожлантиришга оид қарорлари натижасида жойларда замонавий тиббий муассасалар ишга туширилмоқда. Наманган шаҳридаги «ANAMED» хусусий диагностика маркази ана шундай субъектлардан биридир.
Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифи чоғида ушбу диагностика маркази фаолияти билан танишди.
Нейрожарроҳлик, неврология, кардиология, урологияга ихтисослашган ушбу марказ General Еlectric, Siеmens ва бошқа компанияларнинг илғор диагностика ускуналари билан жиҳозланган. Малакали кадрлар жамоаси шакллантирилган. Бу борада Буюк Британия, Япония, Россиядаги етакчи диагностика марказлари билан ҳамкорлик ўрнатилган. Бир гуруҳ шифокорлар ушбу мамлакатларда малака ошириб қайтган. Ҳиндистон ва Россиядан тажрибали шифокорлар ишга жалб этилган.
Ҳозир бу ерда ўттиздан ортиқ киши ишлайди. Шу ойда стационар ва физиотерапия бўлимлари фойдаланишга топширилиши билан яна элликдан зиёд янги иш жойи яратилади.
Давлатимиз раҳбари касалликларни даволагандан кўра, уларнинг олдини олиш зарурлигини, тўғри ташхис қўйиш ва касалликларни эрта аниқлаш учун бундай диагностика марказлари муҳимлигини таъкидлади.
Шу ерда Президент Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги томонидан Наманган вилояти ахборот-кутубхона марказини модернизация қилиш ва китобхонлик маданиятини ошириш концепцияси тақдимоти ўтказилди. Унга мувофиқ, вилоятда яна 50 та маҳаллада кутубхона, 12 та замонавий кўчма китоб дўконлари барпо этиш, 4 та “Библиобус” фаолиятини йўлга қўйиш ражалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев аҳолига китобларни қулай тарзда етказиб бериш, Наманганда яшаб ўтган атоқли аллома ва адибларнинг асарларини нашр этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Президент Наманган шаҳрининг Юксалиш маҳалласи ҳудудида барпо этилаётган кўп қаватли уйлар ва ҳудудни ривожлантиришга оид лойиҳалар билан танишди.
Юксалиш маҳалласи кейинги икки йилда бунёдкорлик майдонига айланди. 2018 йилда бу ерда 588 хонадондан иборат 7 қаватли 14 та арзон уй-жой қуриб, фойдаланишга топширилди.
Жорий йил охиригача турар жойлар яна 14 тага кўпайиб, хонадонлар сони 1 минг 176 тага етказилади. Уйлар билан бирга инфратузилмалар бунёд этилади, атроф ободонлаштирилади.
Шавкат Мирзиёев уй-жойларни сифатли қуриш билан бирга уларга хизмат кўрсатиш даражасини ҳам ошириш зарурлигини таъкидлади.
Маҳалла ёнида 80 гектарлик кичик саноат зонаси ташкил этилиши, бу ерда 7 мингдан ортиқ иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Корея Республикаси билан ҳамкорликда ташкил этилаётган “Hyundai” автомобиль заводи ҳам шу ҳудудда барпо этилади. Ҳам ҳудуд, ҳам ишлаб чиқариш салоҳияти ортиши ҳисобига Юксалиш маҳалласи юқори технологик ривожланган шаҳарчага айланади. Одамлар шу ҳудуддаги кичик саноат зонаси ва йирик корхоналарда ишлайди.
Давлатимиз раҳбари Наманган шаҳрини замонавий шаҳарсозлик меъёрлари асосида янада обод қилиш, аҳолига қулай шароит яратиш бўйича режалар, А.Хўжаев кўчасидаги бўш турган бино ўрнида “IT park” ташкил этиш лойиҳаси билан танишди.
Президентимиз шаҳар марказида барпо этилаётган “Афсоналар водийси” боғи қурилиши билан ҳам танишди. Нафақат Марказий Осиёда, балки жаҳонда ўхшаши кам бўладиган мазкур боғ вилоятнинг ташриф қоғозига айланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифини якунлаб, Тошкентга жўнаб кетди.

После совещания актива Президент ознакомился с социальными объектами и новыми проектами (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
01.03.2019, 20:14
В соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан по развитию частного сектора в здравоохранении на местах открываются современные медицинские учреждения. Одним из них является частный диагностический центр «ANAMED» в Намангане.
Шавкат Мирзиёев посетил этот центр в ходе поездки в Наманганскую область.
Данный центр, специализирующий на нейрохирургии, неврологии, кардиологии, урологии, оснащен передовым диагностическим оборудованием "General Еlectric", "Siеmens" и других компаний. Сформирован квалифицированный персонал. В этом вопросе установлено сотрудничество с ведущими диагностическими центрами Великобритании, Японии и России. Группа врачей повысила квалификацию в этих странах. Приглашены опытные специалисты из Индии и России.
Здесь трудятся более 30 человек. С введением в строй стационара и отделения физиотерапии в этом месяцев будет создано еще 50 с лишним рабочих мест.
Глава государства отметил, что лучше предотвратить болезнь, чем лечить ее, такие современные диагностические центры имеют важное значение для раннего выявления заболеваний и постановки точного диагноза.
Здесь же состоялась презентация разработанной Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента концепции по модернизации информационно-библиотечного центра Наманганской области и повышению читательской культуры. Согласно ей намечено организовать библиотеки в 50 махаллях области, 12 современных мобильных книжных магазинов, наладить движение 4 "библиобусов".
Шавкат Мирзиёев дал указания по облегчению доступа населения к книжной продукции, изданию произведений выдающихся ученых и литераторов из Намангана.
Президент ознакомился с многоквартирными домами, строящимися в махалле "Юксалиш" города Намангана, а также с проектами по развитию этой территории.
До конца текущего года будет возведено еще 14 домов, общее количество квартир достигнет 1 176. Наряду с этим будет создана необходимая инфраструктура с благоустройством прилегающей территории.
Шавкат Мирзиёев отметил, что наряду с качественным строительством домов необходимо повысить уровень их обслуживания.
Рядом с махаллей намечено организовать малую промышленную зону площадью 80 гектаров, где планируется создать свыше 7 тысяч рабочих мест.
Здесь же будет построен автомобильный завод “Hyundai” совместно с Южной Кореей. За счет этого вырастет производственный потенциал территории, махалля превратится в высокотехнологичный городок. Жители получат работу в малой промышленной зоне.
Глава государства ознакомился с планами по дальнейшему благоустройству города Намангана на основе современных требований градостроительства, созданию удобств жителям, а также с проектом организации парка информационных технологий на улице А.Хужаева.
Президент ознакомился также со строительством парка "Афсоналар водийси" ("Долина легенд") в центре города. Этот парк, который обещает стать единственным в своем роде не только в Центральной Азии, но и во всем мире, превратится в визитную карточку области.
На этом Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев завершил поездку в Наманганскую область и отбыл в Ташкент.