Бюджет ва экспорт тушумлари – ижтимоий соҳа ривожининг муҳим манбаи
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 4 апрель куни 2019 йилнинг биринчи чораги якунлари бўйича Давлат бюджетига тушумлар ва экспорт прогнозлари ижроси натижадорлиги ҳамда биринчи ярим йиллик учун белгиланган кўрсаткичларнинг сўзсиз бажарилишини таъминлаш юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Биринчи чоракда мамлакатимиз бўйича бюджет тушумлари тўлиқ бажарилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2 баробар кўп ижро этилган. Чорак якуни бўйича маҳаллий бюджет даромадлари режага нисбатан 1 триллион 253 миллиард сўм ортиғи билан бажарилиб, ҳудудлар ихтиёрида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 баробар кўп маблағ қолди.
Маҳаллий бюджетда қанча кўп даромад бўлса, долзарб бўлган ижтимоий масалаларни шунча тезкорлик билан ҳал қилиш мумкин, деди давлатимиз раҳбари. Қўшимча маблағлар, жумладан, “Бешта ташаббус”, “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Ичимлик суви”, “Ҳар бир оила тадбиркор” каби давлат дастурларини жойларда тизимли амалга ошириш, халқнинг даромадини кўпайтириш ва ҳаётини яхшилаш учун зарур бўлади.
Мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу вазифани ҳамма раҳбар ҳам бирдек англаб етмаётганини кескин танқид қилди. Жумладан, бюджетга жами тушумлар прогнози 9 та туман ва шаҳарда бажарилмаган.
Айниқса, Тошкент шаҳрининг ўн битта туманидан 7 тасида туманида жами тушум прогнози бажарилмаган. Ушбу туманлар солиқ инспекциялари раҳбарлари лавозимларидан озод этилди.
Шаҳар ҳокимлиги ва солиқ идоралари раҳбарларини бюджетга тушумларни таъминлашда сусткашликка йўл қўйилганлиги қаттиқ танқид остига олинди.
Бундай ҳолатлар бошқа вилоятларда ҳам қайд этилган. Шу сабабли Давлат солиқ қўмитасига маҳаллий бюджетга тушум прогнози бажарилмаган бир қатор туман ва шаҳар солиқ идоралар раҳбарларининг лавозимига лойиқлигини танқидий кўриб чиқиш топширилди.
Маълумки, Ўзбекистон солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепциясининг асосий мақсади солиқ юкини тенг тақсимлашдан иборат.
Президентимиз таъкидлаганидек, солиқ ислоҳотларини самарали амалга ошириш учун ҳукумат олдида жуда кўп вазифалар турибди.
Жумладан, жорий йилдан бошлаб қўшилган қиймат солиғи тўловчилари сони қарийб 5 бараварга ошган.
Қўшилган қиймат солиғини ҳисоблашнинг самарали ва содда механизмлари самарали тоашкил этилмаганлиги сабабли ушбу тизимга янги ўтган 26 мингта корхонадан 9 мингтаси тегишли солиқ ҳисоботларини топшира олмаган.
Вазирлар Маҳкамаси ва Давлат солиқ қўмитасига бир ой муддатда халқаро экспертлар билан бирга Ўзбекистонда солиқ ислоҳотларини амалга оширишда вужудга келаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди.
Бюджет тушумларини таъминлашдаги асосий тўсиқлардан бири иқтисодиётда норасмий фаолиятнинг сақлниб қолинаётганидир.
Мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев бу борадаги ишлар натижалари мутлақо қониқарли эмаслигини таъкидлади. Шу сабабли бу борада қабул қилинган дастурий чораларни жонлантириш топширилди.
Шу билан бирга, Савдо-саноат палатаси, Бизнес-омбудсман ҳокимликлар билан биргаликда фаолиятини тўхтатган тадбиркорлар билан учрашувлар ўтказиш ва уларга фаолиятини тиклашга кўмак бериш графигини тасдиқлаб, ижросини таъминлаш топширилди.
Кўриниб турибдики, жойларда ҳали ҳам мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланиш чоралари кўрилмаяпти.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, юқорида таъкидлаб ўтилган муаммолар ўз вақтида бартараф қилинса, йил охирига қадар бюджетга қўшимча камида 6 триллион сўм тушишини таъминлаш мумкин.
Жумладан, жорий йилнинг иккинчи чорагида Бухоро, Навоий, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида 200 миллиард сўмдан, Қашқадарёда 170 миллиард сўм, Андижонда 140 миллиард сўм, Қорақалпоғистонда 130 миллиард, Фарғонада 100 миллиард, Самарқанд ва Наманганда 80 миллиард сўмдан, Жиззах, Сурхондарё, Сирдарё ва Хоразмда 60 миллиард сўмдан, жами қарийб 2 триллион сўм бюджетга қўшимча маблағ тушириш имконияти мавжуд.
Шу билан бирга йиғилишда мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини оширишга қаратилган чоралар муҳокама қилинди.
Бу борада иккинчи чоракда ўтган чоракка нисбатан 1,1 миллиард долларга кўп экспортни амалга ошириш вазифаси турганлиги таъкидланди.
Жумладан, апрель-июнь ойларида ҳокимликлар биринчи чоракка нисбатан 3 баробар кўп мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини таъминлаши зарур, деб таъкидлади Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари бу борада айрим соҳа ва тармоқ мутасаддилар ва ҳудуд раҳбарларини мавжуд имкониятлар тўлиқ ишга солинмаётгани учун кескин танқид қилди.
Экспортбоп маҳсулотлар бўйича қандай устунлик жиҳатларимиз мавжуд, қайси ҳудудда қандай маҳсулот етиштириш ва қаерга экспорт қилиш бўйича қисқа муддатларда амалий таклифлар ишлаб чиқиш топшириғи берилди.
Экспорт қилинаётган товарларни божхонада расмийлаштириш, товарлар учун назорат идораларидан руҳсат олишни соддалаштириш бўйича қатор вазифалар турибди. Мисол учун, мамлакатимизда экспорт ҳужжатларини расмийлаштириш 96 соат вақт олса, хорижда бунга 12 соату 20 дақиқа кетади, холос.
Экспорт учун руҳсатномалар беришда “Ягона дарча” тизими тўлиқ ишга тушмагани оқибатида тадбиркорлар ўз маҳсулотини экспорт қилишга руҳсат олиш учун камида 10 та идорага бориши лозим.
Шу сабабли Вазирлар Маҳкамасига экспорт-импорт операцияларига руҳсат берувчи идораларни жалб қилган ҳолда ташқи фаолият билан боғлиқ давлат хизматларини қамраб олувчи “Ягона дарча” тизимини жорий этиш топширилди.
Давлат божхона қўмитасига яппи пишиқчилик даврида божхона постларининг ўтказувчанлигини ошириш ва тирбандликка йўл қўймаслик учун тегишли чоралар кўриш вазифаси юклатилди.
Президентимиз экспортбоп қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштириш ва маҳсулот етиштиришнинг прогноз ҳажмлари ижросини тўлиқ таъминлаш лозимлигини алоҳида таъкидлади.
Бу борада экспорт бозорларида мамлакатимиз ўрнини мустаҳкамлаш мақсадида мева-сабзавотчиликка ихтисослашган Ғаллаорол, Зомин, Булунғур, Ургут, Қибрай, Паркент, Олтиариқ туманлари ва Қувасой шаҳрида ташкил этилаётган қишлоқ хўжалиги бирлашмалари фаолиятини самарали йўлга қўйиш зарур.
Шунингдек, “Ўздавкарантин” инспекциясига гилос, ўрик, олча каби бозори чаққон меваларни хорижий бозорларга фаол кириб боришини таъминлаш мақсадида, чет эл карантин хизматлари билан ўзаро муҳокамалар ўтказиб, бизнинг экспортчилариимиз учун қулай шароитларни яратиш чораларини кўриш топширилди.
Транспорт-логистика ҳаражатларининг юқорилиги мамлакат экспорт саолҳиятини оширишга салбий таъсир кўрсатаётгани таъкидланди. Ушбу масалани ечими йўлида биринчи қадам сифатида жорий йил февраль ойида мамлакатга импорт қилинадиган вагонлар божхона божларидан озод қилинди.
Бу борада Транспорт вазирлигига мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини амалга оширишда темир йўл транспортининг имкониятларидан кенг фойдаланиш, “ягона дарча” тамойили асосида соддалаштирилган механизмни жорий этиш юкланди.
Бундан ташқари, юк транспорти паркини кескин ошириш учун ишлаб чиқарилганига 4 йилдан ошмаган транспорт воситаларини сотиб олиш учун кредитлаш тизимини жорий этиш бўйича таклиф киритишга топшириқ берилди.
Йиғилишда ҳар бир тармоқ ва ҳудуд раҳбарининг экспорт тушумлари барқарор ва ўз вақтида келиб тушиши учун шахсий жавобгарлиги белгилаб қўйилди.

Доходы бюджета и поступления от экспорта – важный источник развития социальной сферы
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное результативности исполнения прогнозов поступлений в Государственный бюджет и экспорта, а также обеспечению неукоснительного выполнения показателей прогнозов на первое полугодие 2019 года.
В первом квартале прогноз поступлений в республиканский бюджет выполнен в полном объеме, в два раза больше, чем в аналогичном периоде прошлого года. По итогам квартала доходы местных бюджетов превысили прогноз на 1 триллион 253 миллиарда сумов, в распоряжении регионов осталось в 1,5 раза больше средств, чем в аналогичном периоде 2018 года.
Глава государства отметил, что чем больше доходы местных бюджетов, тем быстрее решаются актуальные социальные вопросы. Дополнительные средства могут быть направлены на реализацию на местах Пяти инициатив, государственных программ “Обод кишлок”, “Обод махалля”, “Питьевая вода”, “Каждая семья - предприниматель“ и других, увеличению доходов, повышению уровня и качества жизни населения.
Президент Шавкат Мирзиёев подверг резкой критике тот факт, что не все руководители осознают важность данного вопроса. В частности, прогноз по поступлениям в бюджет не выполнен в 9 районах и городах.
В семи из одиннадцати районов города прогноз по поступлениям не выполнен. Руководители налоговых инспекций этих районов освобождены от должности.
Раскритикована пассивность руководителей хокимията и налоговых ведомств столицы в обеспечении поступлений в бюджет.
Такое положение дел наблюдается и в областях. В связи с этим Государственному налоговому комитету поручено рассмотреть вопрос о соответствии руководителей налоговых ведомств ряда районов и городов занимаемой должности.
Как известно, одна из основных целей Концепции совершенствования налоговой политики Узбекистана заключается в равном распределении налогового бремени.
Глава государства отметил, что перед правительством стоит ряд задач, которые необходимо выполнить для эффективной реализации налоговых реформ.
В частности, с начала года число плательщиков налога на добавленную стоимость выросло в пять раз.
Вследствие отсутствие эффективных и простых механизмов подсчета налога на добавленную стоимость 9 тысяч из 26 тысячи перешедших на новую систему предприятий не смогли вовремя сдать налоговую отчетность.
Кабинету Министров и Государственному налоговому комитету поручено в месячный срок разработать совместно с международными экспертами и внести проект постановления об устранении проблем, возникающих при реализации налоговых реформ.
Одним из основных препятствий в обеспечении поступления бюджетных поступлений является сохраняющаяся неформальная деятельность в экономике.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил совершенно неудовлетворительное положение дел в этой сфере. В связи с этим поручено активизировать принимаемые в данном направлении программные меры.
Так, Торгово-промышленной палате, Бизнес-омбудсману поручено совместно с хокимиятами утвердить график встреч с предпринимателями, приостановившими деятельность и принять меры содействия возобновлению их работы.
Как показывают предварительные расчеты, при своевременном устранении указанных проблем до конца года в бюджет может поступить дополнительно не менее 6 триллионов сумов.
В частности, имеются возможности для обеспечения во втором квартале текущего года по 200 миллиардов сумов дополнительных поступлений в бюджет в Бухарской, Навоийской, Ташкентской областях и городе Ташкенте, 170 миллиардов сумов в Кашкадарье, 140 миллиардов сумов в Андижанской области, 130 миллиардов сумов в Каракалпакстане, 100 миллиардов сумов в Ферганской области, по 80 миллиардов сумов в Самаркандской и Наманганской, по 60 миллиардов сумов в Джизакской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Хорезмской областях, всего – 2 триллионов сумов.
На совещании обсуждены также меры, принимаемые для повышения экспортного потенциала страны.
Отмечалось, что во втором квартале стоит задача осуществления на 1,1 миллиарда долларов больше экспорта, чем в первом квартале.
В частности, в апреле-июне необходимо обеспечить в 3 раза больше экспорта плодоовощной продукции по сравнению с первым кварталом, отметил Президент.
Глава государства подверг жесткой критике ответственных лиц некоторых сфер и отраслей, а также руководителей регионов за то, что имеющиеся возможности не задействованы в полной мере.
Поручено внести в ближайшее время практические предложения с указанием того, какими конкурентными преимуществами обладает наша страна для производства экспортоориентированной продукции, в каком регионе и какие виды продукции целесообразно производить и в какие страны ее экспортировать.
Предстоит решить ряд задач по упрощению таможенного оформления экспортируемых товаров, получению разрешений от контролирующих ведомств. К примеру, если оформление экспортной документации в нашей стране занимает 96 часов, за рубежом этот показатель составляет в среднем 12 часов 20 минут.
Вследствие неполноценного внедрения системы «одно окно» в сферу выдачи разрешений на экспорт предприниматели вынуждены посещать минимум 10 ведомств.
В связи с этим Кабинету Министров поручено внедрить с привлечением ответственных за экспортно-импортные операции ведомств систему «одно окно», которое будет оказывать государственные услуги, связанные с внешнеэкономической деятельностью.
Государственному таможенному комитету указано на необходимость принять соответствующие меры по повышению пропускной способности таможенных постов в сезон созревания и недопущению очередей.
Также, Государственной инспекции по карантину поручено провести переговоры с карантинными службами иностранных государств для активного продвижения на внешнем рынке выращенных в нашей стране черешни, абрикосов, вишни и другой востребованной продукции, а также принять меры по созданию удобных условий для отечественных экспортеров.
Подчеркивалось, что высокий уровень транспортно-логистических расходов негативно сказывается на росте экспортного потенциала нашей страны. В качестве первого шага к решению данной проблемы вагоны, импортируемые в нашу страну, с февраля текущего года освобождены от таможенных пошлин.
Министерству транспорта поручено широко использовать возможности железнодорожного транспорта при экспорте плодоовощной продукции, внедрить упрощенный механизм по принципу «одно окно».
Кроме того, в целях расширения парка грузового транспорта поставлена задача внести обоснованные предложения по внедрению системы выделения кредитов на покупку транспортных средств с датой выпуска не более 4 лет.
На совещании руководителям каждой отрасли и региона указано на их персональную ответственность за обеспечение стабильности и своевременности поступлений от экспорта.