Самарқанд тарихи, аждодларимиз мероси Жанубий Корея Президентида катта таассурот қолдирди (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
20.04.2019, 21:26
Мамлакатимизда давлат ташрифи билан бўлиб турган Корея Республикаси Президенти Мун Чже Ин Самарқанд шаҳрига келди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Мун Чже Ин рафиқалари билан Самарқанддаги тарихий обидаларни кўздан кечирди.
Давлат раҳбарлари дастлаб Мирзо Улуғбек расадхонаси ва музейини бориб кўрди. Амир Темурнинг суюкли набираси бўлган Муҳаммад Тарағай Мирзо Улуғбек буюк астроном олим ва ҳукмдор сифатида илм-фан ва маданият ривожига катта ҳисса қўшган. Ўрта асрлардаёқ ноёб расадхона кашф қилиб, осмон жисмларини жуда аниқ ўрганган. Унинг “Зижи жадиди Кўрагоний” асари дунё астрономиясида муҳим қўлланма бўлиб хизмат қилган.
Мирзо Улуғбек ҳақида кореяликлар ҳам маълумотга эга экани, бу ерга келган киши унинг зеҳни, илм-фан ривожига қўшган ҳиссаси катталигига яна бир бор ишонч ҳосил қилиши таъкидланди.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея Президентлари “Афросиёб” музейида бўлди.
Бу музей Самарқанд шаҳрининг уч минг йиллик тарихидан ҳикоя қилади. Бу ердаги ноёб экспонат ва деворий суратлар бутун дунё сайёҳларини, айниқса, кореяликларни ўзига жалб этиб келади. Чунки, VII асрга оид деворий суратлардан бирида Самарқанд ҳукмдорининг қадимги Корея – Когурё элчисини қабул қилиш маросими ҳам акс этган.
Жанубий Корея Президенти ушбу тарихий суратни ҳайрат ва эътибор билан томоша қилар экан, халқларимиз ўртасидаги алоқалари узоқ ўтмишга бориб тақалишини, бу дўстлик ва ҳамкорлик бундан кейин ҳам бардавом бўлишини таъкидлади.
Шу ерда, давлат раҳбарлари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси билан Корея Республикасининг Маданий мерос маъмурияти ўртасида имзоланган маданий мерос соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандуми ўзаро алмашилди.
Дунёга машҳур Регистон майдони – аждодларимизнинг бунёдкорлик салоҳиятини намоён этувчи яна бир маскан. Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллақори мадрасаларининг маҳобати, ўзи хос архитектураси ҳаммада ҳайрат ва ҳавас уйғотади.
Корея Республикаси Президенти ҳам Регистондаги ҳар бир обида, миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаларини ҳайрат билан томоша қилди. Олий мартабали меҳмонга мадрасаларнинг қурилиш тарихи, пештоқларидаги нақш ва рамзларнинг мазмуни ҳақида сўзлаб берилди.
Амир Темур мақбараси зиёрати чоғида меҳмонларга буюк бобомизнинг давлатчилик сиёсати, ҳарбий маҳорати, турли мамлакатлар билан дипломатик алоқалари ҳақида сўзлаб берилди. Соҳибқирон бобомиз ва темурийлар давлати ўз даврининг энг улкан ва ривожланган мамлакати бўлгани меҳмонларда катта таассурот қолдирди.

История Самарканда, наследие наших предков произвели огромное впечатление на Президента Южной Кореи (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
20.04.2019, 21:28
История Самарканда, наследие наших предков произвели огромное впечатление на Президента Южной Кореи  (+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
В рамках государственного визита в нашу страну Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин прибыл в город Самарканд.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Мун Чжэ Ин вместе с супругами посетили исторические памятники древнего города.
Сперва главы государств побывали в обсерватории и музее Улугбека. Любимый внук Амира Темура, великий ученый-астроном и правитель Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек внес огромный вклад в развитие науки и культуры. Он построил уникальную для Средневековья обсерваторию, в которой  с особо высокой точностью изучал небесные тела. Его "Новые астрономические таблицы Курагони" долгие годы служили важным пособием по астрономической науке.
Отмечалось, что корейцы наслышаны о Мирзо Улугбеке, и каждый, кто воочию увидит его обсерваторию и посвященный ему музей, убедится в гениальности и колоссальном вкладе Улугбека в развитие науки.
Затем Президенты Узбекистана и Южной Кореи посетили музей “Афросиаб”.
Музей повествует о трехтысячелетней истории Самарканда. Хранящиеся здесь уникальные экспонаты и настенные рисунки привлекают внимание туристов со всего мира, в том числе из Южной Кореи. На одной из фресок, датирующейся VII веком, изображена церемония приема правителем Самарканда посла древнекорейского государства Когурё.
Президент Южной Кореи с особым интересом осмотрел рисунки и отметил, что дружественные связи между нашими народами уходят корнями вглубь прошлого. Он выразил уверенность, что традиции дружбы и сотрудничества будут продолжены и в дальнейшем.
Здесь же в присутствии глав государств состоялась церемония обмена подписанным меморандумом о взаимопонимании между Академией наук Республики Узбекистан и Администрацией культурного наследия Республики Корея о сотрудничестве в сфере культурного наследия.
Всемирно известный ансамбль Регистан является еще одной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал наших предков. Величественные медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами и неповторимой архитектурой способны впечатлить каждого.
Президент Республики Корея с искренним восторгом ознакомился с каждым памятником Регистана, представленными здесь изделиями национального ремесленничества. Высокому гостю рассказано об истории строительства и архитектуре медресе, символике орнаментов и смысле надписей.
В ходе посещения мавзолея Амира Темура гостям было рассказано о политике государственного строительства нашего великого предка, его полководческом таланте, дипломатических связях с различными странами. История жизни и деятельности Сахибкирана, а также созданного им самого крупного государства своего времени произвела на гостей огромное впечатление.