Президент Шавкат Мирзиёев “Бир макон, бир йўл” халқаро форумидаги иштироки доирасида 25 апрель куни “Huawei” компаниясининг Тадқиқотлар ва инновациялар марказига ташриф буюрди.
“Huawei Technologies” рақамлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида дунёдаги энг йирик компаниялардан биридир. Инновацион ахборот маҳсулотлари ва ечимлари, маълумот узатиш тизимлари, оптик қурилмалар, роутерлар, тармоқ ускуналари, маълумот марказлари, истеъмолчилар учун смартфонлар, планшетлар, компьютерлар, маиший электр жиҳозлари ишлаб чиқариш компания фаолиятининг асосий йўналишлари ҳисобланади.
Ўзбекистонда “Huawei” компанияси билан биргаликда телекоммуникация тармоқларини кенгайтириш, мобил алоқа операторлари ва  провайдерлари тармоқларини ривожлантириш, оптик толали алоқа линиялари ёрдамида юқори тезликда маълумотлар узатиш технологияларини ишга тушириш бўйича муҳим лойиҳалар амалга оширилган.
Президент Шавкат Мирзиёев дастлаб “Huawei” компаниясининг энг сўнгги технологик ечимлари ва маҳсулотлари намуналари билан танишди.
Компания асосчиси Жэн Чжэнфэй билан мамлакатимизда “Хавфсиз шаҳар”, “Электрон ҳукумат” ва шошилинч тиббий ёрдам хизматини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Президентимиз компаниянинг сунъий интеллектга асосланган технологик ечимларига юқори баҳо берди.
Давлатимиз раҳбари компания билан ҳамкорликда мамлакатимизда амалга оширилган лойиҳалар, мутахассисларни тайёрлаш масалалари билан қизиқди.
– Янги технологияларни жалб этишдан олдин уларни ишлатувчи мутахассислар тайёрлаш ва малакасини ошириш жуда муҳим. Компания билан аввало ушбу йўналиш бўйича ҳамкорлик қилиш, мамлакатимизда 5G технологиясини жорий этишни тезлаштириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашув якунида замонавий ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан келишувга эришилди.
Бекназаров Қутлибай2019-04-25 15:06:35
Мамлакатимизда ривожланган давлатларнинг ОТМ филиалларини ташкил этишни кўпайтириш лозим. Шунингдек, йирик компаниялар LG, Sumsung, Huawei, Siemens, Microsoft, Tesla, шунга ухшаш инновацион технологиялар ишлаб чиқарувчи корхоналар билан мутахассисларнинг стажировка ўтиб келишига ва ушбу компанияларнинг филиалларини давлатимизда ташкил этишини қўллаб-қувватлаш керак.

Президент посетил Центр инноваций компании «Huawei»
25 апреля Президент Шавкат Мирзиёев в рамках участия в международном форуме “Один пояс, один путь” посетил Центр исследований и инноваций компании “Huawei”.
“Huawei Technologies” является одной из крупнейших глобальных компаний в области цифровизации и телекоммуникационных технологий. Основными направлениями ее деятельности являются производство инновационных информационных продуктов и решений, систем передачи данных, оптических устройств, сетевого оборудования, дата-центров, а также смартфонов, планшетов, компьютеров, бытовой техники.
В Узбекистане совместно с “Huawei” реализованы важные проекты по расширению телекоммуникационной сети, развитию возможностей мобильных операторов и провайдеров, внедрению технологий высокоскоростной передачи данных посредством оптико-волоконных линий.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с новейшими технологическими решениями ведущей китайской компании.
С основателем компании Жэнь Чжэнфэем обсуждены вопросы развития в нашей стране систем «Безопасный город», «Электронное правительство», службы экстренной медицинской помощи и другие.
Глава нашего государства высоко оценил технологические решения компании с использованием технологий искусственного интеллекта.
Поинтересовался проектами, уже реализованными в нашей стране совместно с компанией, а также тем, как обстоят в компании дела с подготовкой специалистов.
- Прежде чем привлекать новые технологии, очень важно готовить и повышать квалификацию специалистов, которые будут их использовать. Необходимо сотрудничать с компанией прежде всего в данном направлении, ускорить внедрение в нашей стране технологий 5G, - сказал Шавкат Мирзиёев.
По итогам встречи достигнута договоренность о развитии полномасштабного сотрудничества в сфере современных информационно-коммуникационных технологий.