Аждодлар жасорати - мардлик мактаби, ғурур-ифтихор манбаи (+фотогалерея)
Давлатимиз раҳбари байрам тадбирига келган уруш ва меҳнат фахрийларининг ҳар бири билан алоҳида саломлашиб, ҳол-аҳвол сўради. Уларга сиҳат-саломатлик, узоқ умр тилади. Нуронийлар юртимизга тинчлик-осойишталик, халқимизга фаровонлик тилаб дуолар қилди.
Боғда Иккинчи жаҳон уруши вақтидаги композициялар инсталляцияси акс эттирилган. Поезд ва ҳарбий техникалар намойиш қилинган.
Рамзий саҳнада машҳур ўзбек генерали Собир Раҳимов қўмондонлигидаги дивизиянинг қаҳрамонлиги акс эттирилди. Президент фахрийлар билан бирга уни томоша қилди.
Инсоният тарихидаги энг даҳшатли бу урушда Ўзбекистондан 1 ярим миллиондан ортиқ одам қатнашган. Бутун халқимиз тинимсиз меҳнат қилиб, жанг майдонларига ҳарбий техника ва қурол-яроқ, кийим-кечак, озиқ-овқат етказиб турган. Уруш ҳудудларидан кўчириб келтирилган 1 миллионга яқин инсонга бошпана бериб, ўз ризқини баҳам кўрган.
Халқимизнинг фашизм устидан ғалаба қозонишга қўшган улкан ҳиссаси, бағрикенглиги ва меҳрибонлиги ҳеч қачон унутилмайди.
Байрам тадбирида мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан келган уруш ва меҳнат фахрийлари иштирок этди.
Президент Шавкат Мирзиёев Хотира ва Қадрлаш куни ҳамда Ғалабанинг 74 йиллиги билан барча фахрийларни, бутун халқимизни табриклади.
- Минг-минглаб жасур ота-боболаримиз дунёдаги кўплаб халқлар қаторида бу мудҳиш урушда чинакам қаҳрамонлик кўрсатдилар. Бу сўнмас жасорат, мана, 74 йилдирки, биз учун мардлик мактаби, ғурур-ифтихор манбаи бўлиб келмоқда ва бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Кексаларга, мўътабар фахрийларга юксак эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши экани таъкидланди.
- Бугунги озод ва эркин ҳаёт учун, фарзандларимизнинг бахти ва камоли учун биз уларнинг олдида чексиз қарздормиз. Бу азиз инсонларни асраб-авайлаш, уларнинг соғ-саломат ва мазмунли умр кечиришлари учун барча шароитларни яратиб бериш – ҳаммамизнинг муқаддас инсоний бурчимиздир, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 23 апрелдаги «Хотира ва Қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида бу эътибор яна бир бор ўз ифодасини топди. Қарорга мувофиқ, Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт ортида меҳнат қилган фахрийларга, хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг оила аъзоларига моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилди. «Аждодларни хотирлаш – муқаддас қадрият», «Эътибор ва ғамхўрлик – инсоний бурч» шиорлари остида маданий-маърифий тадбирлар ўтказилди. Бу ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Байрам тадбирида Ўзбекистон Қуролли Кучлари Марказий ашула ва рақс ансамбли, фольклор жамоалар, эстрада хонандалари ижросида куй-қўшиқлар янгради.

Подвиг предков - школа мужества и источник гордости (+фотогалерея)
В Ташкентском ботаническом саду состоялось праздничное мероприятие, посвященное Дню Памяти и Почестей.
В мероприятии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства тепло поприветствовал каждого пришедшего на праздничное мероприятие ветерана войны и трудового фронта, пожелал им крепкого здоровья и долгой жизни. Ветераны прочитали молитву с пожеланиями мира и спокойствия стране, благополучия нашему народу.
В саду установлены композиции и инсталляции на тематику Второй мировой войны. Выставлены поезда и военная техника.
Продемонстрирована костюмированная реконструкция, посвященная подвигам дивизии под командованием известного узбекского генерала Собира Рахимова. Президент просмотрел ее вместе с ветеранами.
В самой страшной в истории человечества войне участвовали свыше 1,5 миллиона граждан Узбекистана. В те годы наш народ неустанно трудился и поставлял на фронт военную технику, одежду и продукты питания, принял около 1 миллиона человек из прифронтовых районов, делился подчас последним куском хлеба.
Проявленные нашим народом великодушие и забота, его весомый вклад в победу над фашизмом признает весь мир.
В праздничном мероприятии приняли участие ветераны войны и труда, прибывшие из Республики Каракалпакстан и областей.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил всех ветеранов, весь наш народ с Днем Памяти и Почестей и 74-летием Победы во Второй мировой войне.
- Тысячи наших соотечественников вместе с представителями других народов проявили подлинный героизм в той страшной войне. На протяжении 74 лет их великий подвиг является для всех нас школой мужества, источником гордости, и так будет всегда, - сказал глава государства.
Отмечалось, что в нашей стране особое внимание и забота о ветеранах войны и трудового фронта, представителях старшего поколения являются приоритетным направлением государственной политики.
- Мы перед ними в неоплатном долгу за нынешнюю мирную и свободную жизнь, за счастье и благополучие наших детей. Почитать и заботиться об этих дорогих для нас людях,  создавать все условия для обеспечения их здоровья, счастливой и достойной жизни является священным долгом каждого из нас, прежде всего руководителей всех уровней, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Эти особенности вновь нашли свое отражение в постановлении Президента "О мерах по подготовке и проведению мероприятий к Дню Памяти и Почестей" от 23 апреля 2019 года. В соответствии с ним оказана материальная и моральная поддержка участникам Второй мировой войны и ветеранам трудового фронта, членам семей военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебных обязанностей. Проведены культурно-просветительские мероприятия под девизами "Почитание памяти предков - священная ценность", "Внимание и забота - человеческий долг". И эта работа последовательно продолжается.
На праздничном мероприятии прозвучали песни и музыка в исполнении Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил Узбекистана, фольклорных коллективов, артистов эстрады.