Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 май куни пойтахтимиздаги Сузук ота мажмуасига ташриф буюрди.
Яқин-яқингача Сузук ота зиёратгоҳини кўпчилик билмас, мақбара ва эски масжид зах тортиб қолган эди. Шавкат Мирзиёев 2017 йил 26 май куни Сузук ота мажмуасида бўлиб, мақбара ҳамда масжидни реконструкция қилиш, атрофини ободонлаштириш бўйича топшириқлар берган эди. 2018 йил 9 февралда қурилишнинг бориши билан танишиб, мажмуа ёнида ҳунармандлар учун уй-жойлар барпо этиш зарурлигини таъкидлаганди.
Бугун мазкур ташаббуслар тўла рўёбга чиқди. Мақбара ва масжид қурилиб, қарийб 8 гектарлик майдон ободонлаштирилди. Мажмуага кириш биносида музей, кутубхона, маҳалла идораси ва бошқа объектлар жойлаштирилди. Мақбаранинг икки томонида ҳунармандлар учун ҳар бири 4,5 сотихли ўттизта коттеж барпо этилди.
Бугунги ташриф чоғида Президентимиз ушбу бунёдкорлик ишлари билан танишди. Мақбара зиёрат этилиб, Қуръон тиловат қилинди.
Шу ерда диний уламолар, нуронийлар билан суҳбат бўлиб ўтди. Давлатимиз раҳбари уларни Рамазон ойи билан яна бир бор табриклаб, янгиланган мажмуанинг шундай улуғ айём кунларда очилиши хайрли эканини таъкидлади.
- Бошқа давлатлар йўқ тарихини бор қилишга ҳаракат қилади. Биз буюк тарихимизни, алломаларимиз меросини халқимизга, ёшларимизга тўлиқ етказиб беролмадик.
Ўзлигимизни англаш нуқтаи назаридан шундай жойларга эътибор берсак, бунга ҳамма эътибор қаратади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, Сузук ота ўймакор уста бўлган. Бугун унинг қадамжоси атрофида ҳунармандчилик уйлари ташкил этилгани чуқур мазмун-моҳият касб этди. Икки қаватли бу хонадонларнинг биринчи қавати устахона ва дўкон учун ажратилган. Бу ўзига хос ҳунармандчилик маркази бўлиб, мажмуа билан бирга ноёб туризм масканига айланади.
Президентимиз ушбу уйларни, ёғоч қирмачилик ва хаттотлик устахоналарини кириб кўрди.
- Ҳунармандчилик – ҳалол касб. Бугунги кунда энг катта вазифамиз – иш жойлари яратиш. Ҳунармандларга шароит яратсак, ҳам ўзини боқади, ҳам бошқаларни иш билан таъминлайди. Шогирдлар тарбияласа, қанча ёшлар ҳунарли бўлади, ўз тадбиркорлигини очиб, даромад топади, - деди давлатимиз раҳбари.

Комплекс "Сузук-ота" превратился в центр знаний и воспитания (+ФОТО)
До недавнего времени место паломничества "Сузук-ота", о существовании которого знали немногие, а также старая мечеть находились в плачевном состоянии. Шавкат Мирзиёев посещал комплекс “Сузук-ота” 26 мая 2017 года. Тогда глава государства дал поручения по реконструкции мавзолея и мечети, благоустройству прилегающей к ним территории. А 9 февраля 2018 года Президент ознакомился с ходом работ и отметил необходимость строительства рядом с комплексом жилья для ремесленников.
Эти инициативы сегодня нашли свое практическое воплощение. Возведены мавзолей и мечеть, благоустроена территория площадью почти 8 гектаров. В одном из зданий комплекса размещены музей, библиотека, сход граждан махалли и другие учреждения. По обеим сторонам комплекса построены 30 коттеджей для ремесленников на 4,5 сотки каждый.
Сегодня Президент ознакомился с результатами проделанной работы. Были прочитаны суры из Корана.
Здесь же состоялась беседа с религиозными деятелями и аксакалами. Глава государства поздравил их наступлением месяца Рамадан и отметил, что открытие обновленного комплекса в эти благословенные дни - хороший знак.
- Другие государства стремятся написать историю, которой на самом деле не было. А мы не можем полноценно довести до нашего народа, молодежи нашу великую историю, наследие предков. Уделяя внимание таким местам, мы побуждаем всех к осознанию себя, своей истории, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Как известно, Сузук-ота был мастером резьбы по дереву. Поэтому строительство ремесленнического городка вокруг его мавзолея имеет глубокий символический смысл. На первом этаже двухэтажных коттеджей будут открыты мастерские и магазины. Они в сочетании с комплексом превратятся в центр посещения туристов.
Президент осмотрел эти дома, побывал в мастерских резьбы по дереву и каллиграфии.
- Ремесленничество - честный труд. Сегодня самая большая задача, стоящая перед нами, - рабочие места. Создадим условия ремесленникам, и они будут содержать себя, дадут работу другим. Подготовят учеников, многие молодые люди освоят ремесло, наладят свое дело, будут получать доход, - подытожил глава нашего государства.