Ўзбекистон-Беларусь: инновацион ривожланиш сари муҳим қадам
Маълумки, давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг таклифига биноан 31 июль куни расмий ташриф билан ушбу давлатда бўлди.
Айтиш керакки, Ўзбекистон билан Беларусь ўртасидаги муносабатлар кейинги икки йилда дўстлик ва шериклик руҳида жадал ривожланмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида икки ва кўп томонлама асосда мустаҳкам ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди. Халқларимизнинг дўстлиги ва яқинлиги ўзаро муносабатларни янада ривожлантириш ва мамлакатларимизнинг турли халқаро тузилмалар доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлашига мустаҳкам асос вужудга келди.
Президентимизнинг ушбу мамлакатга ташрифи ана шу алоқаларнинг мантиқий давоми сифатида уни янги босқичга олиб чиқди десак асло муболаға бўлмайди. Бу ишлаб чиқариш ва илмий-техник кооперацияни, ҳудудлараро ва инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, таълим, оммавий ахборот воситалари, нашриёт ва полиграфия фаолияти, ахборот-коммуникация технологиялари ва бошқа соҳалардаги алмашинувлар ва ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган  икки томонлама кўплаб келишувларда ҳам ўз аксини топди.
Айниқса давлатимиз раҳбари юқори технологиялар паркида банк-молия, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги, экология ва бошқа соҳалар учун яратилган инновацион ечим ва ишланмалар билан танишиб, мазкур технопарк резидентлари имкониятларининг Ўзбекистонда тақдимотини ташкил этиш таклифини илгари сурганлигини алоҳида эътироф этиш ўринлидир. Бу ўзига хос чақириқ юртимиздаги тадбиркорлар учун юқори инновацион технологиялар бўйича тажриба алмашиш учун янги имкониятлар эшигини очмоқда. Шу боис тадбиркорларимиздан янада фаоллик ва ташаббускорлик талаб этилади.
Ҳам тадбиркор ва ҳам ушбу қатлам манфаатларини ҳимоя қилиб келаётган Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг фаоли сифатида олдимизда турган асосий вазифа Президентимизнинг ушбу ташаббуслари мазмун-моҳиятини тадбиркорларга етказиш ва бу борада уларни ҳеч иккиланмасдан беларуслик ҳамкасблари билан алоқаларни мустаҳкамлашга ундашдан иборатдир.
Умуман олганда, Ўзбекистон ва Беларусь  мамлакатлари ўртасидаги ўзаро дўстлик ва ишончга асосланган ҳамкорлик замонавий инновацион ғоялар, ишланмалар ва технологияларга асосланган ҳолда янги босқичга кўтарилишига ишончимиз комил.

Узбекистан-Беларусь: важный шаг на пути инновационного развития
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев по приглашению  Президента Республики  Беларусь Александра Лукашенко 31 июля с официальным визитом посетил эту страну.
В последние два года  отношения между  Узбекистаном и Беларусью  успешно развиваются в духе  дружбы и партнерства. Между нашими странами установлены  прочные связи  двух- и многостороннего сотрудничества.  Дружба и близость наших народов стали прочной основой  в дальнейшем развитии взаимных отношений и  обоюдной поддержки  наших стран в рамках международных структур.
Не будет ошибкой сказать,  визит нашего Президента в эту страну  в качестве логического продолжения  этих связей вывел их на качественно новый этап. Это отразилось в двусторонних соглашениях, направленных на обмен и  расширение сотрудничества в производстве,  научно-технической кооперации, укрепление межтерриториального и инвестиционного сотрудничества, образовании, средствах массовой информации, издательской и полиграфической деятельности, информационно-коммуникационных технологиях и других сферах.
Уместно особо отметить,  ознакомившись в парке  высоких технологий  с инновационными решениями и разработками для банковско-финансовой, медицинской, сельскохозяйственной, экологической и других сфер, глава нашего государства  предложил организовать в Узбекистане  презентацию  возможностей резидентов этого технопарка. Этот своеобразный призыв  предоставит  предпринимателям нашей страны  новые возможности  для обмена опытом в сфере  высоко  инновационных технологий. В этой связи от  наших предпринимателей будут требоваться  еще большая активность и инициативность.
Основная задача, стоящая перед активистами  Либерально-демократической партии Узбекистана, выступающей и в качестве предпринимателя и  в качестве защитника интересов этого класса, заключается  в доведении до предпринимателей сути и значения этой инициативы  и призыве их  к установлению без колебаний связей  с белорусскими партнерами.
Мы убеждены, основанное  на дружбе и доверии сотрудничество  между Узбекистаном и Беларусью будет развиваться и в дальнейшем.