Шавкат Мирзиёев Қўқонда ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотлари билан танишди (+фотогалерея)
Президент Шавкат Мирзиёев «Қўқон» эркин иқтисодий зонасидаги «Шаффоф омадли саноат» қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 12 январдаги фармонига асосан ташкил этилган ушбу эркин иқтисодий ҳудуд қарийб 710 гектар майдонда жойлашган. Бу ерда машинасозлик, тўқимачилик, электр техникаси, фармацевтика, озиқ-овқат саноати, чарм-пойабзал ва бошқа тармоқларда умумий қиймати 180 миллион долларлик 94 та инвестициявий лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бугунги кунда 52 миллион долларлик 29 та лойиҳа фойдаланишга топширилган, 1 минг 700 га яқин иш ўринлари ташкил этилган. Жорий йилнинг саккиз ойида эркин иқтисодий зона резидентлари томонидан жами қиймати 407 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 3,3 миллион долларлик товарлар экспорт қилинган.
«Шаффоф омадли саноат» қўшма корхонаси давлатимиз раҳбарининг жорий йил майдаги ташрифи асносида ишлаб чиқилган Фарғона вилоятини 2019-2020 йилларда ривожлантириш бўйича ҳудудий инвестиция дастури доирасида ташкил этилган.
Бу ерда йилига 230 минг дона метан ва 250 минг дона пропан ускуналари, 300 минг дона бутловчи ва эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқарилади.
Ҳисоб-китобларга кўра, бу йиллига 20 миллион доллар миқдоридаги импорт ўрнини тўлдириш имконини беради. Шунингдек, қўшни давлатларга 60 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш ҳам режалаштирилган.
Мазкур корхонада келгуси йилдан юк ташувчи каралар, 2021 йилдан электромобиллар ишлаб чиқариш мўлжалланмоқда.
Президент электромобилларнинг иқтисодий самарадорлигига алоҳида эътибор қаратди.
Хитойнинг Silk Road Company компанияси билан ҳамкорликда амалга ошириладиган мазкур лойиҳанинг умумий қиймати 30 миллион АҚШ доллари бўлиб, шундан 24 миллион доллари хорижий инвестициядир.
Ҳисоб-китобларга кўра, юртимизда ишлаб чиқариладиган экологик тоза электромобиллар нархи 3 минг доллар атрофида бўлади. Улар нефть маҳсулотлари чекланган шароитда муҳим аҳамият касб этади.
Давлатимиз раҳбари шу ерда «Қўқон» эркин иқтисодий зонасида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларни кўздан кечирди, фарғоналик тадбиркорлар билан суҳбатлашди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с промышленной продукцией Коканда (+фотогалерея)
Президент Шавкат Мирзиёев посетил частное предприятие «Шаффоф омадли саноат», действующее в Свободной экономической зоне "Коканд".
СЭЗ, созданная указом главы государства от 12 января 2017 года, занимает почти 710 гектаров. Здесь реализуется 94 инвестиционных проекта на общую сумму 180 миллионов долларов в таких отраслях, как машиностроение, текстиль, электротехника, фармацевтика, пищевая промышленность, кожевенно-обувное производство.
К настоящему времени уже сданы в эксплуатацию 29 производств стоимостью почти 52 миллиона долларов, создано около 1,7 тысячи рабочих мест. За восемь месяцев текущего года резиденты СЭЗ произвели продукции на более чем 407 миллиардов сумов и экспортировали на 3,3 миллиона долларов.
СП «Шаффоф омадли саноат» организовано в рамках инвестиционной программы по развитию Ферганской области в 2019-2020 годы, разработанной по итогам поездки главы государства в регион в мае нынешнего года.
Предприятие способно изготавливать в год 230 тысяч единиц метанового и 250 тысяч единиц пропанового оборудования, 300 тысяч штук комплектующих и запасных частей.
По расчетам, это позволит заместить импорт продукции на сумму 20 миллионов долларов в год. Также запланирован экспорт товаров на 60 миллионов долларов.
В дальнейшем предприятие планирует производить погрузчики, а с 2021 года – электромобили.
Президент особое внимание уделил экономичности электромобилей.
Общая стоимость данного проекта, реализуемого совместно с китайской Silk Road Company, составляет 30 миллионов долларов, включая 24 миллиона долларов иностранных инвестиций.
Предварительные расчеты показали, что ориентировочная стоимость данного экологически чистого вида транспорта, произведенного у нас в стране, составит 3 тысяч долларов. Электромибили имеют важное значение в условиях ограниченности нефтепродуктов.
Глава государства осмотрел образцы продукции, выпускаемой на территории СЭЗ "Коканд", побеседовал с ферганскими предпринимателями.