Қурилиш соҳасида инновацион технологиялар кенг жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 январь куни қурилиш соҳасидаги ислоҳотларни янада жадаллаштириш бўйича устувор вазифаларга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда бунёдкорлик кўлами йилдан йилга кенгайиб бормоқда. Янги уй-жойлар, йирик заводлар, замонавий инфратузилма объектлари қурилмоқда. Табиийки, бундай катта ҳажмдаги ишларни сифатли ва ўз вақтида бажариш учун малакали қурувчилар, билимли лойиҳачилар, барқарор ташкилотлар керак.
Йиғилишда қурилиш соҳасидаги муаммо ва камчиликлар кескин танқид қилинди.
Масалан, Ўзбекистонда 22 мингга яқин қурилиш-пудрат ташкилоти бўлиб, уларнинг аксариятида ишчилар сони ва касб малакаси тўғрисида маълумот юритилмайди.
Ҳудудлардаги барча қурилишлар ягона буюртмачи хизмати ташкилотларига топшириб қўйилгани кўрсаткичларга салбий таъсир кўрсатмоқда. Илғор хорижий тажрибада қурилиш хавфсизлиги, сифати ва натижаси назорат қилинса, бизда барча куч ва ресурслар жараённи назорат қилишга сарфланиб, сифат иккинчи ўринга тушиб қолган.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги камчиликларни бартараф этиш, уни замонавий асосда ривожлантириш бўйича муҳим чора-тадбирларни белгилаб берди.
Лойиҳа институтлари ўртасида соғлом рақобат муҳитини яратиш, хорижий тажриба асосида тендерлар ўтказишнинг аниқ мезонларини ишлаб чиқиш, бу борада электрон тизимни эксперимент тариқасида Тошкент шаҳрида жорий этиш бўйича топшириқ берилди.
Қурилиш, Молия, Адлия вазирликлари ва бошқа мутасадди ташкилотларга жорий йил 1 июлгача қурилиш корхоналари фаолиятини баҳолаш рейтингини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Ушбу рейтингда ишчилар сони ва малакаси, бажарилган ишлар ҳажми, солиқ ва кредитларнинг ўз вақтида тўланиши каби мезонлар ўз аксини топади.
Президентимиз шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларини ҳамда ягона буюртмачи хизмати ташкилотлари фаолиятини такомиллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Соҳада ахборот технологияларидан фойдаланиш даражаси пастлиги кўрсатиб ўтилди. Жумладан, лойиҳаларни яратиш, экспертизадан ўтказиш, қурилишга рухсат бериш, қурилиш-пудрат ишларини масофавий назорат қилиш жараёнлари ҳалигача қоғозда бажариляпти. Инвестор ва тадбиркорлар учун қаерда нима қуриш мумкинлиги ҳақида маълумот берувчи геоинформацион тизим йўлга қўйилмаган.
Шу боис йиғилишда Қурилиш вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига тизимни тўлиқ рақамлаштириш бўйича жорий йилда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш юклатилди.
Соҳада техника хавфсизлиги талабларига риоя қилинмаётгани, “риск-анализ” тизими ва назорат йўқлиги оқибатида бахтсиз ҳодисалар юз бераётгани қайд этилди. Тегишли вазирлик ва идораларга қурилиш соҳасида давлат назоратини бутунлай янгича асосда ташкил этиш, меҳнат муҳофазасини кучайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Давлатимиз раҳбари қурилиш соҳаси учун мутахассислар тайёрлаш тизими бугунги кун талабига жавоб бермаслигини таъкидлади.
Меҳнат вазирлиги, Қурилиш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига қурилиш соҳасида ўрта бўғин мутахассислари ва ишчи касблар классификаторини жорий қилиш ҳамда унга мувофиқ коллежларда қурувчилар тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Соҳага оид таълим дастурларини юқори технологиялар ва инновацион ёндашувлар асосида янгидан ишлаб чиқиш, бўлажак кадрларни замонавий лойиҳалаш ва дастурий таъминот, хусусан, BIM (Building Information Modeling) технологиялари билан ишлашга ўргатиш кераклиги таъкидланди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича мутасадди раҳбарлар ҳисобот берди, тегишли чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Инновационные технологии будут широко внедрены в строительную сферу
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 января провел совещание, посвященное приоритетным задачам по дальнейшему ускорению реформы в строительной сфере.
Масштаб созидательной работы в нашей стране ширится с каждым годом. Возводятся новое жилье, крупные заводы, современные инфраструктурные объекты. Качественное и своевременное осуществление возросшего объема соорудительных работ требует наличия квалифицированных строителей и проектировщиков, устойчивых организаций с достаточными ресурсами.
На совещании резкой критике подвергнуты проблемы и недостатки в сфере строительства.
Так, в Узбекистане насчитывается около 22 тысяч строительно-подрядных организаций, большинство из которых не ведут отчетность о численности и профессиональной квалификации работников. Негативное влияние на сроки и качество работ оказывает тот факт, что все строительные работы в регионах переданы в ведение служб единого заказчика. Тогда как в международной практике контролируются безопасность, качество и конечный результат строительства, у нас в стране все силы и ресурсы направляются на контроль процесса сооружения, а качеству уделяется второстепенное внимание.
Глава государства определил важные меры по устранению недостатков и развитию сферы в соответствии с современными требованиями.
Поручено сформировать здоровую конкуренцию между проектными институтами, разработать конкретные критерии проведения тендеров на основе зарубежного опыта, а также внедрить в порядке эксперимента соответствующую электронную систему в городе Ташкенте.
Министерствам строительства, финансов, юстиции и другим ответственным ведомствам поручено до 1 июля текущего года разработать методику оценки и составить рейтинг деятельности строительных предприятий. Шкала будет составляться по таким критериям, как численность и квалификация работников, объем выполненных работ, своевременность уплаты налогов и погашения кредитов.
Отмечена необходимость совершенствования норм и правил градостроительства, деятельности организаций службы единого заказчика.
Указано на низкий уровень применения информационных технологий в сфере. В частности, разработка проектов, экспертиза, выдача разрешений, контроль за строительно-подрядными работами все еще выполняются на бумаге. Отсутствует геоинформационная система, позволяющая инвесторам и предпринимателям выбирать площадки под строительство.
В связи с этим на Министерство строительства и Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложена разработка “дорожной карты” по полной цифровизации сферы, которая должна будет осуществлена в текущем году.
Отмечалось, что вследствие несоблюдения требований техники безопасности, отсутствия риск-анализа и контроля происходят несчастные случаи. Соответствующим министерствам и ведомствам даны указания по кардинальной реорганизации государственного контроля в сфере строительства и усилению охраны труда.
Особое внимание на совещании уделено кадровым вопросам. Глава государства отметил, что система подготовки специалистов для отрасли не отвечает сегодняшним требованиям.
Перед министерствами труда, строительства, а также высшего и среднего специального образования поставлена задача внедрить классификатор специалистов среднего звена и профессий рабочих сферы и на его основе наладить подготовку строителей в колледжах.
Указано на необходимость обновления касающихся сферы образовательных программ на основе высоких технологий и инновационных подходов, обучению будущих кадров современному проектированию и работе с программным обеспечением, включая технологии BIM (Building Information Modeling).
Ответственные руководители отчитались по обсужденным на совещании вопросам, определены соответствующие меры.