Шавкат Мирзиёев: Халқимиз ҳаммадан зийрак ва улуғдир
Давлатимиз раҳбари Мурожаатномада ўтган йили амалга оширилган ишларни танқидий таҳлил қилиб, қуйидаги хулосаларни таъкидлаб ўтди:
“Биринчидан, барча даражадаги раҳбарлар, эришилган дастлабки ижобий кўрсаткичларга маҳлиё бўлиб, хотиржамликка асло берилмаслиги керак.
Янги Парламент ва Ҳукуматнинг келгуси 5 йилдаги фаолиятининг пировард мақсади – Ўзбекистонда яшаётган кўп миллатли халқимиз ҳаётини юксалтиришдан иборат бўлиши шарт.
Шу муносабат билан депутатларимизга мурожаат қилиб, шуни айтмоқчиман. Сайловолди учрашувларида аҳоли томонидан кўтарилган долзарб масалаларни ҳал этиш бўйича, аниқ дастур ва “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш ҳамда уни мутасадди идоралар билан ҳамкорликда тўлиқ амалга ошириш зарур.
Акс ҳолда, сизларга ишонч билдирган сайловчилар олдида депутатнинг обрўси бўлмайди, партиянинг мавқеи тушиб кетади.
Чунки бугун халқимизнинг тафаккури ҳам, дунёқараши ҳам, талаб ва эҳтиёжлари ҳам бутунлай ўзгарган. Халқимиз ҳаммадан зийрак ва улуғдир.
Иккинчидан, бошқарув тизими сифатини оширишда “Халқ давлат органларига эмас, балки давлат органлари халққа хизмат қилиши керак” деган асосий тамойилни амалда тўлиқ таъминлаш бўйича ҳали кўп иш қилишимиз зарур.
Виртуал ва Халқ қабулхоналарига йилига 1 миллиондан зиёд мурожаат келиб тушаётгани, халқ билан мулоқотни янги босқичга олиб чиқишни талаб этади.
Энди давлат идоралари раҳбарлари ва ҳокимларнинг ушбу мурожаатларни қай даражада ҳал этаётгани бўйича ҳисоботини, парламент ва халқ депутатлари кенгашларида мунтазам эшитиш тизими йўлга қўйилади.
Маҳаллий бюджетларнинг қўшимча даромадини тақсимлаш, нафақа олувчиларни адолатли белгилаш, ижро органлари раҳбарлари ишига баҳо бериш, бундан буён Халқ қабулхоналарига келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили асосида амалга оширилади.
Ҳар бир депутат Халқ қабулхоналари билан доимий ишлаб, ўз ҳудудида яшаётган аҳоли муаммоларини ечишда фаол иштирок этиши, одамларнинг дарду ташвишларини тинглаши керак.
Шунда депутатлар ўз сайловчиларига берган ваъдалари устидан чиқади, халқнинг ишончини оқлайди, меҳрини қозонади.
Шунда мен ҳам, нафақат Президент, балки оддий сайловчи сифатида сизлардан жуда миннатдор бўлар эдим.
Учинчидан, биз Ўзбекистонни ривожланган мамлакатга айлантиришни мақсад қилиб қўйган эканмиз, бунга фақат жадал ислоҳотлар, илм-маърифат ва инновация билан эриша оламиз.
Бунинг учун, авваламбор, ташаббускор ислоҳотчи бўлиб майдонга чиқадиган, стратегик фикр юритадиган, билимли ва малакали янги авлод кадрларини тарбиялашимиз зарур.
Шунинг учун ҳам, боғчадан бошлаб, олий ўқув юртигача, таълимнинг барча бўғинларини ислоҳ қилишни бошладик.

Шавкат Мирзиёев: Наш народ велик и мудр
Глава государства в своем Послании, критически проанализировав проделанную в прошлом году работу, особо отметил следующее:
“Во-первых, руководители всех уровней не должны расслабляться и предаваться эйфории от первых достигнутых позитивных результатов.
Главная цель нового парламента и Правительства на следующие 5 лет заключается в повышении уровня жизни нашего многонационального народа.
В этой связи хотел бы обратиться к уважаемым депутатам: необходимо разработать и реализовать совместно с ответственными ведомствами конкретные программы и «дорожные карты» по решению актуальных вопросов, поднятых населением в ходе предвыборных встреч. Иначе депутаты могут потерять доверие своих избирателей, а партии – свой авторитет. Ведь сегодня и мышление, и мировоззрение, и потребности наших людей кардинально изменились.
Во-вторых, нам предстоит многое сделать для повышения качества системы управления и полного утверждения в обществе основополагающего принципа: “Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу”.
Тот факт, что в Виртуальную и Народные приемные Президента Республики Узбекистан ежегодно поступает свыше 1 миллиона обращений граждан, свидетельствует о необходимости поднять диалог с народом на новый уровень.
Отныне будет налажена система регулярного заслушивания в парламенте и Кенгашах народных депутатов отчетов руководителей государственных органов и хокимов о том, как решаются вопросы, поднимаемые в обращениях граждан.
Распределение дополнительных доходов местных бюджетов, справедливое назначение пособий, оценка работы руководителей исполнительных органов теперь будут осуществляться на основе анализа обращений в Народные приемные.
Каждому депутату следует постоянно взаимодействовать с Народными приемными и активно участвовать в решении проблем населения их избирательных округов, жить заботами и проблемами людей.
Только так депутаты смогут выполнить свои обещания, оправдать доверие народа и завоевать его уважение.
Тогда и я не только как Президент, но и как обычный избиратель, буду глубоко признателен вам.
В-третьих, мы поставили перед собой цель войти в ряд развитых государств, и сможем достичь ее, только проводя ускоренные реформы, опираясь на науку, просвещение и инновации.
Для этого нам прежде всего необходимо воспитать кадры новой формации, выступающие инициаторами реформ, обладающие стратегическим видением, глубокими знаниями и высокой квалификацией. Именно поэтому мы начали реформирование всех звеньев образования – от дошкольного до высшего.
Наука и просвещение имеют первостепенное значение для повышения интеллектуального и духовного потенциала не только молодежи, но и всего нашего общества. Там, где не развивается наука, наблюдаются регресс, отсталость общества во всех сферах и невежество.”