Депутатлар минглаб юртдошимизга фуқаролик беришни назарда тутадиган қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг 2020 йил 18 февралда ўтказилган навбатдаги мажлисида депутатлар томонидан қизғин муҳокама этилган масалалардан бири «Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролиги тўғрисида»ги қонун лойиҳаси бўлди.
Қайд этилганидек, фуқаролик — ҳар бир шахсга барча фуқаролар қатори тенг шароит ва имкониятлардан фойдаланиш ҳуқуқини берувчи муҳим ижтимоий-сиёсий ҳуқуқ ҳисобланади. Ватанимиз ҳудудида туғилиб, яшаб, ишлаб, бироқ муайян сабабларга кўра, ана шундай муҳим ҳуқуқ — Ўзбекистон фуқаролигини ололмай юрган юртдошларимиз ҳам оз эмас.
Шу боис, Президентимиз Шавкат Мирзиёев кейинги уч йил ичида ана шундай оғриқли масаласи бор кўплаб юртдошларимизга Ўзбекистон Республикаси фуқаролигини берди.
Статистика маълумотларига кўра, 1991 йил сентябрь ойидан бугунги кунга қадар 8249 нафар фуқаролиги бўлмаган шахс Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилинган. Уларнинг асосий қисми — 7765 нафари (94 фоизи) 2016 йил декабрь ойидан 2019 йил июль ойига қадар Ўзбекистон Республикаси фуқаролигига қабул қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 24 январда Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида ҳам айни масалага алоҳида тўхталиб ўтгани минг-минглаб юртдошларимизнинг олқишига сазовор бўлди.
Давлатимиз раҳбари Мурожаатномада, жумладан, фуқаролик масалаларига оид қонунчиликни такомиллаштириш орқали инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида навбатдаги муҳим қадам қўйиш зарурлигини ҳаётнинг ўзи тақозо этаётганини қайд этди.
Президентимиз мамлакатимизда узоқ вақтдан бери яшаб келаётган, лекин Ўзбекистон фуқароси деган ҳуқуқий мақомга эга бўла олмаётган минглаб юртдошларимизнинг ана шу муаммосини қонуний ҳал этиш бўйича ташкилий-ҳуқуқий чораларни кўриш вақти келганини таъкидлар экан, хусусан, 1995 йилгача Ўзбекистонга келган ва шундан буён истиқомат қилаётган шахсларга Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги автоматик тарзда берилиши даркорлиги тўғрисида кўрсатма берган эди.
Ҳисоб-китобларга кўра, шу тариқа 50 мингга яқин юртдошларимизнинг фуқаролик билан боғлиқ узоқ йиллардан буён ечилмасдан келаётган муаммоси ҳал этилиши кўзда тутилган эди.
Мажлисда парламент аъзолари томонидан кенг муҳокама этилган «Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролиги тўғрисида»ги қонун лойиҳаси айни муҳим масалани ҳал этишга қаратилгани билан диққатга сазовордир.
Амалдаги Қонун 27 йил аввал қабул қилинган бўлиб, маънан эскирган ҳамда бугунги кунда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг қўламли ислоҳотлар талабларига жавоб бермайди.
Шу боис, лойиҳа парламент қуйи палатасининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси ҳузурида тузилган ишчи гуруҳ ҳамда Вазирлар Маҳкамаси, Адлия, Ички ишлар ва Ташқи ишлар вазирликлари мутахассислари, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги сиёсий партиялар фракциялари, депутатлар томонидан билдирилган таклифлар асосида қайта-қайта кўриб чиқилиб, таҳлил қилинди. Мутахассис ва экспертларнинг таклифлари олинди.
Қайд этилганидек, мазкур қонун лойиҳасининг 6-моддасида 1995 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келган ва доимий пропискага ўтган, хорижий давлат фуқаролигини қабул қилмаган ҳамда ушбу Қонун кучга кирган кунга қадар Ўзбекистон Республикасида яшаш гувоҳномаси асосида истиқомат қилган шахс, истак билдирган тақдирда Ўзбекистон Республикасининг фуқароси деб тан олиниши назарда тутилган.
Қонун лойиҳасига “ватандош” тушунчаси киритилиб, фуқаролиги бўлмаган ватандошларга нисбатан фуқароликка қабул қилишнинг соддалаштирилган тартиби белгиланмоқда. Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги масалаларини кўриб чиқишда идоралараро электрон ҳамкорлик механизмлари яратилиши бўйича қатор нормалар киритилмоқда.
Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши натижасида Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига қабул қилиш тартиб-таомиллари эркинлаштирилади. Фуқароликни олиш мақсадида тақдим этилиши лозим бўлган ҳужжатлар сони қисқаради. Фуқароларни консуллик ҳисобига туриш муддати узайтирилади. Умуман, бу билан соҳага доир ҳуқуқни қўллаш амалиётининг аниқ ва бир хилда бўлиши таъминланади.
Мажлисда кечган қизғин савол-жавоб, муҳокамалардан сўнг қонун қабул қилинди ва Сенатга юбориладиган бўлди.

Депутаты рассмотрели проект закона, который предоставит гражданство тысячам жителям
18 февраля 2020 года на очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса во втором чтении рассмотрен проект закона «О гражданстве Республики Узбекистан» в новой редакции.
Отмечалось, что гражданство — это правовой институт, характеризующий взаимоотношения человека с государством, которое предоставляет равные права и возможности. Но среди нас немало и тех, кто родился, вырос, учился и работает в нашей стране, но не имеет гражданства Республики Узбекистан.
Данный проблемный вопрос получил свое разрешение три года назад, по инициативе главы государства Шавката Мирзиёева сотни жителей получили гражданства.
По статистическим данным, с 1991 года по сегодняшний день 8 249 лиц, не имеющих гражданства приняли гражданство Республики Узбекистан. С декабря 2016 — июль 2019 гг. основная часть — 7 765 (94 процента) получили гражданство нашей страны.
24 января текущего года в своем Послании Олий Мажлису глава государства остановился на данном вопросе, который с радостью приветствовал наш народ.
В Послании Президент страны отметил, что совершенствуя законодательство о гражданстве, возможно сделать еще один важный шаг в обеспечении прав человека.
Отмечая, что пришло время принять организационно-правовые меры по решению в соответствии с законом проблемы наших соотечественников, долгие годы проживающих в стране, но так и не получивших статус граждан Республики Узбекистан, глава государства подчеркнул, что лица, прибывшие в республику до 1995 года и с тех пор проживающие в стране, автоматически должны стать гражданами Узбекистана.
Предусматривалось таким образом решить жизненно важную проблему почти 50 тысяч соотечественников.
Рассмотренный на заседании проект закона «О гражданстве Республики Узбекистан» в новой редакции» поэтому имеет важное значение.
Действующий Закон Республики Узбекистан «О гражданстве Республики Узбекистан» принят 27 лет назад и не отвечает реалиям времени, в частности происходящим в стране широкомасштабным реформам во всех сферах жизни.
Проект закона несколько раз рассмотрен и проанализирован созданной рабочей группой при Комитете Законодательной палаты олий мажлиса по вопросам обороны и безопасности, специалистами Кабинета Министров, министерствами юстиции, внутренних и иностранных дел, также фракциями политический партий.
Отмечалось, что в статье 6 проекта закона лицо, прибывшее и постоянно прописанное на территории Республики Узбекистан до 1 января 1995 года, не принявшее гражданство иностранного государства и проживающее до вступления в силу настоящего Закона на основании вида на жительства Республики Узбекистан для лица без гражданства при изъявлении желания, признается гражданином Республики Узбекистан.
В проект закона вносится понятие «соотечественник» и для них определен прием в гражданство Республики Узбекистан в упрощенном порядке. Вносятся также нормы по созданию механизмов электронного межведомственного сотрудничества для рассмотрения вопросов гражданства.
В результате принятия документа будут созданы благоприятные правовые возможности для приема в гражданство Республики Узбекистан в упрощенном порядке. Сократится количество документов, предоставляемых для получения гражданства, продлевается срок постановки гражданина на консульский учет. В целом все изменения, которые коснулись вопросов гражданства в период осуществления широких реформ в правовой сфере будут закреплены на законодательном уровне.