ЕТТБ Ўзбекистоннинг 4 та банкига 220 млн. долларлик кредит линиялари тақдим этади
Жорий йилнинг 7 апрель куни Бош вазир ўринбосари- инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) Президенти С.Чакрабарти билан Ўзбекистон Республикасида коронавирус инфекциясини тарқалишига қарши ва глобал пандемияни Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий жараёнларга бўлган таъсирини юмшатиш бўйича қабул қилинган чора-тадбирлар, ҳамда ушбу масалалар ечимида ЕТТБнинг қўллаб-қувватловчи механизмларини видеоконференция шаклида муҳокама қилди.
С.Чакрабарти Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида аҳолини глобал пандемиядан ҳимоя қилиш ва унинг иқтисодиётга салбий таъсирини юмшатиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни ўз вақтида амалга оширилишини юқори баҳолади, айниқса иқтисодий ва ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг кенг кўламли чора-тадбирларини молиялаштириш учун Ўзбекистон Инқирозга қарши жамғармаси ташкил этилганини алоҳида эътироф этди.
С.Чакрабарти ушбу мураккаб даврда ЕТТБ Ўзбекистонни вирус тарқалишига қарши курашда, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, аҳолининг бандлигини ошириш чораларини ва иқтисодиётни барқарор ишлашини таъминлашда молиялаштиришни мобилизация қилиш йўли билан тўлиқ қўллаб-қувватлашга тайёрлигини тасдиқлади.
Шу сабабдан, С.Чакрабарти Ўзбекистон томонидан берилган сўровга жавобан, кўмаклашишнинг биринчи босқичи сифатида ЕТТБ томонидан шакллантирилган Бирдамлик пакети (Пакетнинг умумий миқдори 1 млрд. АҚШ доллар) ҳисобидан тўртта ўзбек тижорат банкларига умумий қиймати 220 млн. АҚШ доллари бўлган кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаштириш учун кредит линиялари ва савдони молиялаштириш линиялари тақдим этилишини маълум қилди.
Шу билан бирга, аҳоли ва корхоналар томонидан тўлаб бориладиган коммунал тўловлар тушумларини пасайиши сабабли қийинчиликка дуч келган ҳудудий коммунал корхоналарнинг айланма капиталини қўллаб-қувватлаш учун ЕТТБ 100 млн. АҚШ доллари миқдоригача бўлган молиялаштиришни тақдим этиш масаласини кўриб чиқмоқда.
Конференция якунида С.Чакрабарти Ўзбекистон Республикаси Президентига ва мамлакатнинг бутун аҳолисига глобал пандемиянинг барча қийинчиликларини тезроқ енгиб ўтишни тилаб, ЕТТБ Ўзбекистонни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.

ЕБРР откроет банкам Узбекистана кредитные линии на $220 млн
7 апреля текущего года заместитель Премьер-министра-министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С. Умурзаков в формате  видеоконференции обсудил с Президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) С.Чакрабарти принимаемые в Республике Узбекистан меры по противодействию распространению коронавирусной инфекции и смягчению воздействия глобальной пандемии на социально-экономические процессы в Узбекистане, а также механизмы поддержки ЕБРР в решении этих задач.
С. Чакрабарти высоко оценил своевременность введенных под руководством Президента Республики Узбекистан мер по защите населения от глобальной пандемии и смягчению её негативного воздействия на отрасли экономики, особо отметив образование Антикризисного фонда Узбекистана для финансирования широкого спектра мер экономической и социальной поддержки.
Президент С. Чакрабарти подтвердил, что ЕБРР готов полностью поддержать Узбекистан в это чрезвычайно сложное время путем мобилизации финансирования для борьбы с распространением вируса, поддержки предпринимателей и мер по повышению занятости населения, а также обеспечения устойчивого функционирования экономики.
В этой связи, С. Чакрабарти сообщил, что в ответ на запрос узбекской стороны, в качестве первого этапа содействия за счет сформированного в ЕБРР Пакета солидарности (общая сумма Пакета – 1 млрд. долларов США) четырем узбекским коммерческим банкам будут предоставлены кредитные линии для финансирования проектов малого и среднего бизнеса и линии торгового финансирования на общую сумму 220 млн. долларов США.
Наряду с этим, ЕБРР прорабатывает вопрос предоставления финансирования в размере до 100 млн. долларов США для поддержки оборотного капитала региональных коммунальных предприятий, столкнувшихся со снижением поступления коммунальных платежей со стороны населения и предприятий.
По итогам конференции С. Чакрабарти пожелал Президенту Республики Узбекистан и всему населению страны скорейшего преодоления всех вызовов глобальной пандемии и заверил в готовности ЕБРР к всемерной поддержке Узбекистана.