Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Шимолий иқтисодий ҳамкорлик иккинчи халқаро форумидаги нутқи
30.10.2020, 12:59
Муҳтарам Раис жаноблари!
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари!
Форум иштирокчилари!
Шимолий иқтисодий ҳамкорлик иккинчи халқаро форумининг барча иштирокчиларини қутлаш менга улкан мамнуният бағишлайди.
Корея Республикаси Президенти Мун Чже Ин Жаноби Олийларини коронавирус оқибатларини биргаликда енгиб ўтиш ва шериклигимизни кенгайтириш масалаларига бағишланган ушбу муҳим тадбирда иштирок этиш таклифи учун миннатдорлик билдираман.
Жаҳондаги мушкул вазият ва глобал инқироз шароитида айнан шундай кўп томонлама мулоқот янги хатар ва таҳдидларга самарали қарши туриш учун имконият яратиб, мамлакатларимиз барқарорлиги, фаровонлиги ва изчил тараққиётини таъминлашга хизмат қилади.
Ҳурматли форум иштирокчилари!
Биз Ўзбекистонда Корея Республикаси Президентининг кенг Евроосиё маконида хавфсизликни таъминлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган «Янги шимолий сиёсати»ни юксак баҳолаймиз.
Минтақавий сиёсатнинг энг муҳим жиҳатлари ва ҳамкорлигимиз истиқболларига қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Биринчидан. COVID-19нинг глобал миқёсда тарқалиши минтақа давлатлари ўртасида яқин мувофиқлашув ва кенг халқаро ҳамкорлик бўлиши зарурлигини кўрсатди.
Кореялик ва бошқа шерикларимизни Ўзбекистонда ушбу касалликка қарши курашишда кўрсатилган кўмак учун миннатдорлик билдираман.
Биргаликдаги ишларни қуйидаги йўналишларда давом эттиришни таклиф этаман:
- Корея компаниялари билан биргаликда ташкил этилаётган фармацевтика кластери негизида самарали вакцина ва зардоблар, касалликларни тез ва аниқ ташхислаш тизимларини ишлаб чиқиш;
- замонавий лабораториялар ташкил этиш ва чегараларимиздаги санитария назорати пунктларини модернизация қилиш;
- Корея Республикасининг етакчи олий таълим муассасалари иштирокида эпидемиолог ва вирусолог врачларни тайёрлаш;
- тиббий чиқиндиларни утилизация қилиш корхоналарини ташкил этиш;
- минтақада эпидемиологик вазиятни мониторинг қилиш ва барвақт прогнозлаштиришнинг интеграциялашган тизимини жорий этиш.
Иккинчидан. Биз Корея Республикасини мамлакатимизга рақамли ва «яшил» технологияларни келтиришда асосий ҳамкорлардан бири деб биламиз.
Бугунги кунда Кореянинг етакчи компания ва банклари иштирокида Ўзбекистонда юқори технологик тармоқларда ўнлаб йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Биз кореялик инвесторлар фаолиятини бундан буён ҳам ҳар томонлама қўллаб-қувватлаймиз ва рағбатлантирамиз.
Шунингдек, Сеул шаҳрида бўлиб ўтадиган «Яшил» тараққиёт ва 2030 йилга қадар глобал мақсадлар учун шериклик халқаро саммитида фаол иштирок этишга тайёрмиз.
Учинчидан. «Янги шимолий сиёсат»нинг изчил амалга оширилиши самарали минтақавий транспорт йўлакларини ривожлантиришнинг долзарб аҳамиятини кўрсатмоқда.
Бу борада сўз юритилганда, аввало, Транссибирь магистрали ва «Ғарбий Европа – Ғарбий Хитой» йўлаги маршрутларини минтақамиздаги янги темир йўллар қуриш лойиҳалари билан ўзаро боғлаш зарурлигини қайд этиш лозим.
Бундай шароитда Корея яримороли Тинч океани минтақасини Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари билан боғлайдиган ғоятда муҳим коммуникация кўприги бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Ушбу ноёб имкониятларни экспертлар даражасида кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Тўртинчидан. Шериклигимизни мустаҳкамлашда «Марказий Осиё – Корея Республикаси» форуми муҳим роль ўйнайди.
Унинг доирасида янги ташаббус ва лойиҳалар амалга оширилмоқда, инвестициялар, инновациялар, транспорт, соғлиқни сақлаш, таълим ва маданият соҳаларидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик кенгайиб бормоқда.
Шу билан бирга, бугунги кунда ҳамкорлигимизни янги, янада юқори босқичга олиб чиқиш ҳамда Форум йиғилишини давлатларимиз ҳукуматлари раҳбарлари иштирокида ўтказишга объектив зарурат сезилмоқда.
Ишончим комил, биргаликда «Марказий Осиё – Корея Республикаси» форумини устувор дастур ва лойиҳаларни илгари суришнинг таъсирчан механизмига айлантирамиз.
Бешинчидан. Президент Мун Чже Иннинг Корея яриморолида мустаҳкам тинчликка эришиш борасидаги фаол саъй-ҳаракатларини Ўзбекистон ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди ҳамда уларга минтақавий ва глобал хавфсизликни таъминлашга муҳим ҳисса сифатида қарайди.
Биз Марказий Осиёда ядровий қуролдан холи ҳудуд яратиш борасида ноёб тажриба тўпладик.
Ўзбекистон ташаббуси билан илгари сурилган тегишли шартнома иштирокчилар ўртасида мураккаб келишиш жараёнидан ўтиб, энг йирик ядровий давлатларнинг зарур кафолатларини олган.
Бугунги кунда ушбу шартнома Марказий Осиёда ядровий хавфсизликни таъминлашнинг самарали сиёсий-ҳуқуқий механизми ҳисобланади.
Кенг тажриба алмашиш мақсадида Ядровий қуролсизланиш, ядровий қуролдан холи ҳудудлар яратиш масалалари бўйича халқаро экспертлик форумини ўтказишни таклиф этамиз.
Муҳтарам хонимлар ва жаноблар!
Корея Республикаси Ўзбекистон Республикасининг алоҳида аҳамиятга эга, ишончли стратегик шеригидир.
Мамлакатларимиз ўртасидаги дипломатик, савдо ва маданий алоқалар бир неча минг йиллик тарихга эга.
Дўстлигимиз халқларимизнинг ўхшаш менталитети, миллий қадрият ва анъаналарига асосланган.
Ўзбекистондаги кўп сонли корейс диаспораси бузилмас ришталаримизни мустаҳкамлаб турувчи муҳим омилдир.
Бу фуқароларимиз мамлакат ривожига муносиб ҳисса қўшиб келмоқдалар.
Сўзим якунида яна бир бор ишонч билан айтмоқчиман: бугунги форум мамлакатларимизнинг узоқ муддатли ва серқирра ҳамкорлигини бутун минтақа тинчлиги ва равнақи йўлида ривожлантириш учун янги истиқболлар очиб беради.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Втором Международном форуме северного экономического сотрудничества
30.10.2020, 13:00
Уважаемый господин Председатель!
Уважаемые главы делегаций!
Участники форума!
Мне доставляет огромное удовольствие приветствовать всех участников второго Международного форума северного экономического сотрудничества.
Благодарю Его Превосходительство Президента Республики Корея господина Мун Чжэ Ина за приглашение принять участие в этом важном мероприятии, посвященном вопросам совместного преодоления последствий пандемии коронавируса и расширения нашего партнерства.
В условиях непростой ситуации в мире и глобального кризиса именно такой многосторонний диалог позволяет эффективно противостоять новым вызовам и угрозам, способствуя обеспечению стабильности, благополучия и устойчивого развития наших стран.
Мы в Узбекистане высоко оцениваем «Новую северную политику» Президента Республики Корея, направленную на обеспечение безопасности и углубление многопланового сотрудничества на обширном Евразийском пространстве.
Хотел бы коротко остановиться на наиболее важных аспектах региональной политики и перспективах нашего взаимодействия.
Первое. Глобальное распространение COVID-19 показало востребованность тесной координации и широкого международного сотрудничества государств региона.
Благодарю наших корейских и других партнеров за поддержку в борьбе с этим заболеванием в Узбекистане.
Предлагаем продолжить совместную работу по следующим направлениям:
- разработка эффективных вакцин и сывороток, систем быстрого и точного диагностирования заболеваний на базе фармацевтического кластера, создаваемого совместно с корейскими компаниями;
- организация современных лабораторий и модернизация пунктов санитарного контроля на наших границах;
- подготовка врачей-эпидемиологов и вирусологов с участием ведущих вузов Республики Корея;
- создание предприятий по утилизации медицинских отходов;
- внедрение интегрированной системы мониторинга и раннего прогнозирования эпидемиологической ситуации в регионе.
Второе. Мы рассматриваем Республику Корея в качестве одного из ключевых проводников цифровых и «зеленых» технологий в нашу страну.
В настоящее время с участием ведущих корейских компаний и банков в Узбекистане реализуются десятки крупных проектов в высокотехнологичных отраслях.
Мы намерены и далее всесторонне поддерживать и поощрять деятельность корейских инвесторов.
Готовы также принять самое активное участие в Международном саммите партнерства ради «зеленого» развития и глобальных целей до 2030 года в городе Сеуле.
Третье. Последовательная реализация «Новой северной политики» обозначила актуальность развития эффективных региональных транспортных коридоров.
Речь идет прежде всего о сопряжении маршрутов Транссибирской магистрали и коридора «Западная Европа – Западный Китай» с проектами новых железных дорог в нашем регионе.
В этих условиях Корейский полуостров может стать важнейшим коммуникационным мостом, связывающим Тихоокеанский регион со странами Центральной и Южной Азии.
Предлагаем на экспертном уровне рассмотреть эти уникальные возможности.
Четвертое. Важную роль в укреплении нашего партнерства играет Форум «Центральная Азия – Республика Корея».
В его рамках идет реализация новых инициатив и проектов, расширяется взаимовыгодное сотрудничество в области инвестиций, инноваций, транспорта, здравоохранения, образования и культуры.
Вместе с тем сегодня назрела объективная необходимость вывести наше взаимодействие на новый, более высокий уровень и провести заседание Форума с участием глав правительств наших государств.
Убежден, что совместно мы превратим Форум «Центральная Азия – Республика Корея» в действенный механизм продвижения приоритетных программ и проектов.
Пятое. Узбекистан всесторонне поддерживает активные усилия Президента Мун Чжэ Ина по достижению прочного мира на Корейском полуострове и рассматривает их как важный вклад в обеспечение региональной и глобальной безопасности.
У нас в Центральной Азии накоплен уникальный опыт по созданию зоны, свободной от ядерного оружия.
Инициированный Узбекистаном соответствующий Договор прошел сложный процесс согласования между участниками, получил необходимые гарантии крупнейших ядерных держав.
Сегодня это – эффективный политико-правовой механизм обеспечения ядерной безопасности в Центральной Азии.
Для широкого обмена опытом предлагаем провести Международный экспертный форум по вопросам ядерного разоружения, создания зон, свободных от ядерного оружия.
Республика Корея является особым, надежным стратегическим партнером Республики Узбекистан.
История дипломатических, торговых и культурных связей наших стран насчитывает не одно тысячелетие.
Эти отношения дружбы основаны на близости менталитетов, национальных ценностей и традиций наших народов.
Важным фактором, укрепляющим наши прочные связи, является многочисленная корейская диаспора в Узбекистане.
Эти наши граждане вносят достойный вклад в развитие страны.
В заключение хотел бы выразить уверенность в том, что сегодняшний Форум откроет новые перспективы для развития долгосрочного и многогранного сотрудничества наших стран в интересах мира и процветания всего региона.